Aanslag op Schoonhoven dreigt Wanneer men in een opsomming zou lezen dat er in Schoonhoven, behalve de paar grote, bekende monumenten ook nog zulke belang wekkende zaken zijn ais een woon huis dat vermoedelijk is ontstaan uit de bouwsels, opgericht door de ridderlijke Duitse Orde, een groot koopmanshuis met de intrigerende naam de Vestaalse Maagd en een groot pakhuis van voornaam wezen en gotische verhoudingen dat bijge naamd is De Spaanse kazerne, dan zou men zich door die opsomming een aanlokkelijk beeld van het hele stadje kunnen vormen. Gaat men dan kijken, gaat men een wandeling door de stad maken dan vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat een stadje inderdaad in het bezit van de opgesomde en nog meer waarde volle en pittoreske zaken zo lief deloos en zonder begrip behandeld kan worden. Jaren geleden stond in het blad van de Ned. herv. kerkvoogdijen een artikel over de restauratie van dorpskerken onder de titel „Kerken kunnen spreken en roe pen". Dat roepen sloeg op de naar buiten uitslaande, tastbare noodzaak om som mige kerken eens onder handen te nemen. Ook in Schoonhoven wordt ge roepen. Er staan grote en kleine gebou wen te roepen om herstel althans om enige waardering voor hun wezen, maar het ziet ernaar uit dat ze alvele jaren daar staan als een roepende in de woes tijn. Wij willen hier geen gedetailleerde be schrijving geven van hetgeen men op een zojuist als 'mogelijk geachte wandeling zou kunnen ontmoeten. In de plaats daarvan kunnen wij wellicht volstaan met een beschouwing van de hartader van het oude stadje genaamd Haven en Oude Haven en de evenwijdig daaraan verlopende Koestraat. Tot omstreeks 1930 was die Haven hoewel er toen al praktisch nooit een schip passeerde de duidelijke rugge- graat van het stadje met aan weerszijden een rij grachtenpanden. Natuurlijk waren die van geringer afmetingen dan in grote re steden, maar de verdiensten lagen ook lager en patriciërs, zo ze die naam moch ten dragen, bewoonden aan die Haven de merendeels achter achttiende eeuwse Foto boven: Het stadhuis, gefotografeerd in 1901. Foto linksonder: De in 1939 in de oude stadsmuur ge plaatste telefooncentrale, die thans buiten gebruik komt. Het huisje op de achtergrond is een achttiende-eeuwse „theekoepel" in een zogenaamde buiten tuin, een na de uitleg van de vesting aan gelegde tuin tussen de buitenzijde van de stadsmuur en de in onbruik .geraakte stadsgracht. Nu herstel van de stads muur? Neen, verdere afbraak voor bungalowbouw! Foto onder: De Uitdragersstraat te Schoonhoven. Het witte huis op de achtergrond vormt, ook zonder zijn oorspronkelijke dak, de afsluiting van de Oude Haven. Op die tere plaats wil men de niet beschermde maar wel in deze schaal onmisbare bebouwing langs het hele straatje ver vangen door een kolossaal flatgebouw. Foto's: Jan van Ipenburg jr. 82

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 34