In Assen kan alles „Hier in Assen is alles mogelijk. Ik kan me niet voorstellen dat er nog een plaats in ons land is waar zoiets kan gebeuren. Kijk in het centrum eens om je heen. Het is in één woord verschrikkelijk. Er wordt maar wat gerommeld." Deze verzuchting (klacht) is van ir. J. A. M. den Boer. Tot eind vorig jaar, toen hij met pensioen ging, was hij hoofd van de Provinciale Planologische Dienst in Drenthe. In die functie van PPD-directeur heeft hij ruim dertig jaar gewerkt en „gelukkig", zegt hij heeft hij in Assen nog het een en ander recht kunnen trekken. Maar als je op een gegeven moment stuit op een stadsbestuur dat het stedebouwkundig helemaal niet ziet, dan wordt het een verdrietige zaak. Dat ontneemt ir. Den Boer overigens de moed niet om er tegen te vechten en de deskundige vinger op de vele zere plekken te leggen. Assen is een wat wonderlijke stad. Van oudsher heeft het provinciaal bestuur er zijn zetel, maar een stad is Assen nooit geworden. Erg? Het hangt er maar vanaf hoe je ertegenaan kijkt. Assen is in ieder geval Assen. Het heeft, zoals het zich aandient, toch iets geheel eigens. Ir. Den Boer daarover: „Ik ben hier in 1942 ge komen, in een stadje dat er weinig fleurig uitzag. Maar als je er doorheen keek, ont dekte je toch wel leuke trekjes. De hui zen bij voorbeeld. Typisch Assen. Bur gerwoningen, met de deur in het midden, twee ramen links en twee rechts, een kroonlijst en een flinke opgaande kap. Heel merkwaardig is een stel grote hui zen uit de vorige eeuw. Het zijn de woningen van de vroegere notabelen. Royaal, statig en met een grote tuin erbij. Assen werd daarom wel ,de stad van de paleisjes' genoemd." Aardig is ook De Brink, met de overblijfselen van het klooster Maria in Campis. Zij behoren tot de wei nige historische monumenten die Assen telt. Het meest karakteristiek is in de ogen van ir. Den Boer evenwel de Vaart. Hij bewoont daar zelf een pand dat „op de lijst" staat. Het maakt deel uit van een rij ingetogen gevels langs het typisch-rechte lint van de Drentse Hoofdvaart die in het centrum van Assen uitmondt, vroeger in de vorm van een Foto 1: Een Asser paleisje Foto 2: Open vlakten met auto's in het hartje van de stad 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 31