Poortje „Hof van Sonoy" In 1973 werd het feit herdacht dat 400 jaar geleden Alkmaar als eerste stad in Nederland de Spaanse veroveraars wist te weerstaan. Ter gelegenheid van dit feit is ter plaatse uitgebreid feestgevierd. Een wel zeer speciale en originele bij drage is hierbij geleverd door de plaatse lijke vereniging „Oud Alkmaar". Deze vereniging kocht het zeer vervallen poortje van het „Hof van Sonoy" aan en liet. het geheel herstellen. Hiermede hoopte zij o.m. de restauratie van het gehele Hof van Sonoy te stimuleren. Het Hof van Sonoy staat op het terrein waar eertijds het z.g. Witte Hof of St. Maria Magdalenaklooster heeft ge staan. In 1576 verwierf Diedrick Sonoy, gou verneur vap het Noorderkwartier, de zuid-oost hoek van het terrein van het klooster. Waarschijnlijk liet hij het Hof van Sonoy bouwen. In ieder geval is sedertdien zijn naam aan het complex verbonden. Hij verkocht het complex aan de Amsterdamse patriciër Bardesdie de toren en het' poortje liet bouwen. De toren komt voor op de bekende stadskaart van Cornelis Drebbel van 1597. De poort -is waarschijnlijk gebouwd in het begin van de 17e eeuw. In 1744 werd in het hof de diaconie der Nederduits- Hervormde Gemeente gesticht. Deze gemeente zal het tekstbord „Diaconie oude mannen en vrouwenhuis" wel heb ben doen aanbrengen in de poort. De restauratie beoogde de poort weer geheel constructief in órde te brengen. De natuursteen werd gereinigd van vuil en aanslag. Bij de opbouw is de ijzeren verankering vervangen door een bronzen verankering. Tijdens de reiniging van de natuursteen kwamen veel sporen van verguldsel aan het licht, waarna in overleg met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg beslo ten werd deze gegevens te respecteren en de poort opnieuw te polychromeren. Op advies zowel van het „Koninklijk Nederlands Genootschap voor Geslachts- en Wapenkunde" als van het „Centraal Bureau voor Genealogie" is het wapen geschilderd „een gouden kruis in een groen veld" met een gouden ster in het 1e en 4e veld. Interessant is het dat van de gesloopte trapgevel van het „Hof van Sonoy" vier van de vijf leeuwen met wapenborden zich nog in de'tuin van het hof bevinden. Op één daarvan is het wapen van de familie Bardes te vinden met in het Ie en 4e kwartier een ingehakte ster. Dit wijst erop dat de heer Bardes ook in het hof zelf een aantal wijzigingen moet hebben aangebracht. Voor wat het „Hof van Sonoy" zelf be treft wordt gewerkt aan een totaal res tauratieplan dat in fasen uitgevoerd kan worden. Als tijdelijke maatregel wordt gewerkt aan de mogelijkheid van een jeugdhotel. De totale restauratie zal echter nog wel geruime tijd vergen omdat het de overheid aan middelen ont breekt. In ieder geval heeft Alkmaar met de res tauratie van het poortje er een beziens waardigheid bijgekregen. De vereniging „Oud Alkmaar", die ge zorgd heeft dat het eigen financiële aan deel, door bijdragen van haar leden en door andere giften in een bliksemactie bijeen kwam, mag gefeliciteerd worden met deze restauratie. Foto 1Het Hof van Sonoy met het poortje vóór de restauratie Foto 2: Het poortje ,,Hof van Sonoy" Foto's: Openb. Werken Alkmaar 1 2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 30