w|d^ WÈM éMx- v&! Kalkovens bij Halfweg, nog in bedrijf tot 1975/1976 periode anderzijds en tussen de gietijze ren versieringen van de vroegere St. Jacobskerk in Den Haag of van een 19e-eeuws balkon en die van een brug of trap uit diezelfde periode. Er zijn zelfs industrieel archeologen die gietijzeren tuinmeubilair of fruitschalen, die op ge lijksoortige wijze worden gefabriceerd als de zojuist genoemde fraai gestileerde gietijzeren pilaren e.d. van een station of lantaarnpaal, tot doelwit van de indus trieel archeoloog willen maken. Industrieel Monument Als de bouwsels zich nog in een redelijke staat bevinden of daarin zonder veel moeite of kosten zijn te brengen, spreekt men van een industrieel monument, waarvoor evenals dat met niet-indus- triële monumenten het geval is de be kende vraag rijst, wanneer tot conser vering of restauratie dient te worden overgegaan, en ook dit vraagstuk wordt misschien niet helemaal terecht tot de IA gerekend. Over het conserveren van molens industriële monumenten bij uitstek bestaat nauwelijks enig meningsverschil, maar het is heel waar schijnlijk dat men niet veel tranen zal plengen als een karakteristiek fabrieks gebouw door sloop zou verdwijnen en nog minder is de kans op enig treuren als men zou besluiten een gashouder of iets dergelijks af te breken. In het algemeen zal de industrieel archeoloog zich niet met hand en tand verzetten tégen de afbraak van een industrieel monument, maar wel zal hij zich in bepaalde gevallen met veel energie inzetten voor het be houd van één of meer voorbeelden van een bepaalde categorie van industriële monumenten voor het nageslacht, ook al zouden die monumenten nu niet direct een wonder van schoonheid zijn. Men kan hierbij denken aan kalkovens, gas fabrieken, houtzagerijen, oude smederij en, e.d. Een belangrijke overweging voor dit conserveren is de museale aantrekke lijkheid van dergelijke monumenten, want in tegenstelling tot makkelijk ver plaatsbare technische objecten, kan men deze niet in een museum plaatsen. De enige mogelijkheid voor museale verwer king van dit soort monumenten is dan ook bewaring in situ. Technisch museum Dit betekent dus dat men naast het 50-tal technische musea dat Nederland rijk is, een ander technisch museum krijgt dat gevormd wordt door alle indus triële monumenten te zamen. Zoals we hebben gezien behoren hier eveneens Dit op één na oudste stoomgemaal in Nederland werkte van 1787—1791 in de polder Blijdorp 75

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 27