de onomstotelijke zekerheden van de stadsontwikkelaars die de toekomst op hun tekenschot gestalte gaven. Nieuwmarkt Wij slaan 15 jaar over. De werkgroep Amsterdam-1975 onder voorzitterschap van F. C. Mijnssen, waarvan uit Heem schutkring mr. A. d'Ailly, Ton Koot en schrijver dezes deel uitmaakten, had een handtekeningenactie georganiseerd. In één week tijd gaven ca. 114.000 mensen te kennen dat naar hun mening de Amsterdamse binnenstad „niet naar de bliksem mocht gaan". Die mening wérd door de werkgroep geconcretiseerd in een brief aan de gemeenteraad: „Wij beseffen dat het opnieuw aan de orde stellen van het plan-Nieuwmarkt op grote weerstand moet stuiten. Sinds de vaststelling van het wederopbouwplan in 1953 heeft dit een lange administratieve weg afgelegd, en is het onderwerp ge weest van uitvoerige discussies in uw raad. Bestuurlijk is het een afgedane zaak. De onteigening is in volle gang. De slopingen beginnen. De stadsspoorweg plannen houden er rekening mee. Hoe groot echter het belang ook moge zijn van continuïteit in het bestuur, toch mag dit naar onze mening nooit zover gaan dat men nalaat tijdig koers te wijzigen wanneer de vroegere opvattingen on houdbaar blijken Ten aanzien van het plan-Nieuwmarkt is het vijf voor twaalf. Wordt het plan, zelfs met de op verzoek van de minister van O.K. en W. aangebrachte wijzigingen, en de latere beperking van het onteigeningsgebied, verder uitgevoerd, dan ligt binnenkort tussen Zwanenburgwal, Nieuwmarkt en Kromme Waal voor lange jaren een troos teloze woestijn, een gapend gat, waarvan het verziekende effect verder het reeds verzwakte stedelijk organisme in een wijde omgeving zal aantasten. Is dit nodig? Voldoet het plan aan de huidige inzichten over de regeneratie van histo rische binnenstadswijken? Wij menen dat het plan volkomen verouderd is De 114.000 handtekeningen hadden toch wel indruk gemaakt. Wethouder De Wit nodigde een delegatie uit voor een bespreking. De werkgroep stelde echter een voorwaarde: eerst ophouden met slopen. De wethouder gaf toe. In een aan het overleg voorafgaande bespreking op het Wibauthuis werd de demarcatielijn getrokken. Reeds aanbestede slopingen konden niet meer worden teruggedraaid, waar nog geen opdracht gegeven was, zou deze vooralsnog niet worden ver strekt. Het gesprek spitste zich toe op het huis de Pinto: dat mocht niet wor den gesloopt. Voorlopig althans Onwil Er zou een dik boek te schrijven zijn over de pogingen om een nieuw en beter plan-Nieuwmarkt op tafel te krijgen. Er is een commissie uit de Raad voor de Stedebouw mee bezig geweest. Er is een studie-opdracht gegeven aan de architec ten Apon, Van Eyck en Hertzberger. Er is eindeloos over vergaderd. Buurtbewo ners hebben telkens opnieuw geprotes teerd. Elke aanval liep echter vast in een taaie ambtelijke onwil om buitenstaan ders toe te laten tot het beraad over wat er met het gehavende stuk binnenstad moest gebeuren. Nog' altijd bleef het wederopbouwplan-1953, na de Wet op de Ruimtelijke Ordening bestemmings plan geheten, formeel van kracht. De uit voeringsmaatregelen kopen, onteige nen, ontruimen en slopen werden ech ter ten behoeve van de metrowerken ge nomen. Zo vrat het verval verder om zich heen, precies datgene waarvoor de werk groep Amsterdam-75 in haar brief van Foto boven: Restauratie dak Foto hiernaast: Een betonnen werkplaatsvloer verborg een gewelfde kelder met middenpijlers uit ca. 1600, die tot vlak onder de kruin gevuld was met modder en puin.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 22