m 7^ il u ML V P~| •h. een tweede boerderij uitgebreide Börckerhof (een experimenteel verblijfs- centrum voor groepen om er te praten en te luisteren en mee te doen aan expres sie, creatief spel en dans, kortom, een centrum om je vrij te voelen) en de Drenthe-bibliotheek. Daar komen bij de Drenthehof (informatie- en studiecen trum over de kenmerken van Drenthe in verleden en heden), het Natuurcentrum (voor de bezinning op de relatie natuur en milieu) en het Archeologisch Veldsta- tion (voor onderzoek van de rijke Drent se bodem). De artistieke bestemmingen bestaan uit drie ateliers waar men een dagje dan wel in cursusverband heerlijk bezig kan zijn. Bezig met klei in de pottenbakkerij, met de drukpers in het grafisch centrum of met het weefgetouw in het centrum voor textiele werkvormen. En als dit op zich zelf al niet tot ontspanning zou leiden, dan is er altijd nog zoiets als de recrea tieve sector. Vlakbij is het hippisch cen trum (zoals alles in Orvelte vlakbij is) waar men een huifkar kan huren voor een ritje in de buurt dan wel een vakan tietrip door Drenthe. En ten slotte is er Foto 7: De Garmingehof, van elders aan gevoerd en op een historische piek in Orvelte herbouwd. Foto 8: Verrassend Orvelte Foto's: D. v. d. Veen het dorpscafé waar men elkaar, onder het genot van een Drentse neut, ont moet. Dat café is te nieuw voor Orvelte. Het past niet in het oude patroon en wordt, net als twee boerderijen die uit de toon vielen, afgebroken. Ervoor in de plaats komt een historische boerderij van elders uit Drenthe die in het hartje van Orvelte wordt herbouwd. Zo gaat dat vaker. Want ten slotte zijn er gaten gevallen die opgevuld dienen te worden de oude kadastrale kaart spreekt in dit opzicht duidelijke, historische taal. Die kaart wijst ook uit dat er eens een brink in Orvelte was. Dat trefpunt, waar eens de boeren het verhaal van de dag deden, is later bebouwd. Alweer met een boerderij die het Saksische silhouet van het dorp afbreuk doet. Afbraak volgt, de oude brink komt terug. Zo ontstaat er in Orvelte oud-nieuw en nieuw-oud leven. GW M'75 68 HH

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 20