Verdween er aan de ene kant veel heide, ook op andere wijze is er in de loop der tijden diep ingesneden in d'olde lant- schap. Eens lag Orvelte geheel verscholen in het groen van weelderige bossen en werden de percelen land op es en made van elkaar gescheiden door lage houtwal len, zoals er ook een natuurlijke schei ding was met de woeste gronden. In de vorige eeuw echter is er in Drenthe legio eikehout op stam verkocht, en zo ook in de omgeving van Orvelte. Hele bossen van oude, zware bomen gingen voor de bijl. Zoiets eenvoudigs als het prikkel draad leidde er bovendien toe dat ook de oude en zo rustieke houtwallen goed deels verdwenen. Telt men daarbij het kappen van geboomte op de erven bij de boerderijen en langs de vele, stille zand wegen, dan houdt men een beeld over dat schril en kaal afsteekt bij wat het eens geweest is. Het plan Toch is er in dat beeld nog altijd veel herkenbaar van de oude structuur. In het dorp zelf, en dan vooral in de boerde rijen, en in de omgeving ervan. Het lag dan ook voor de hand dat, toen in 1968 een bestemmingsplan werd vastgesteld, dit niet alleen Orvelte zelf omvatte maar ook de wijde omtrek. Het ontwerpen van dit plan, als advies aan de gemeente Wes- terbork, was de eerste grote activiteit van de Stichting Orvelte. De basis van het plan ligt in de kadastrale kaart van omstreeks 1830. Aan de hand daarvan weet men wat er in die tijd in Orvelte stond, en dus ook wat er daarna bijkwam dan wel, om welke reden ook, verdween. Er zou stellig ook nog meer van het oude verloren zijn gegaan als de gemeente Wes- Foto 4: Het oude tolhuis, nu in gebruik als centrum voor informatie en rondlei dingen Foto 5: Dit café is te jong voor Orvelte en wordt afgebroken Foto 6: Dit bord zegt duidelijk: Orvelte is vrij van auto's terbork er niet bovenop gesprongen was. Daarover vertelt burgemeester L. T. Lieve (52). Hij is tevens lid van het alge meen bestuur van het Nationaal Comité M 75 en, meer nog, voorzitter van de Stichting Orvelte de instelling die het grootse project „Orvelte" coördineert, die koopt, restaureert, .verhuurt en deels zelf beheert. De burgemeester.' „Toen we eraan begonnen (en dat is nu zo'n jaar of acht geleden) zat Orvelte, zoals veel oude dorpen, een beetje in de versukkeling. Er raakten boerderijen leeg, door bij voor beeld ruilverkaveling of gebrek aan op volging en wat leeg staat gaat nu eenmaal snel achteruit. Natuurlijk was er wel belangstelling. Maar wat krijg je er dan in? De zoekers naar een tweede woning of, in een veel ongunstiger geval, een autosloper. We hebben toen direct maar ingegrepen, en Orvelte werd tot be schermd dorpsgezicht verklaard." Gaaf Waarom Orvelte? De burgemeester: „Dat is niet omdat wij Orvelte het mooi ste dorp van Drenthe vinden. Er zijn veel mooie dorpen in Drenthe. Maar Orvelte Is wel een dorp dat betrekkelijk gaaf bewaard is gebleven en in ieder geval ruimschoots de moeite waard om het, als historisch erfgoed, te behouden. Als gemeente hebben wij toen onszelf de opdracht gesteld om het optimaal te res taureren. Daar zijn we nu druk mee bezig. Het is, zoals altijd in zulke geval-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 18