Orvelte: project f un 64 Dit jaar zullen de Heemschutdagen worden gehouden in Drenthe, met als het thema „De bebouwing in het landschap". d'Olde Lantschap Drenthe heeft in dit opzicht veel te bieden, en als vanzelf komt dan Orvelte naar voren. Behalve Amsterdam en Middelburg is dit Drentse dorp, zoals be kend, in het kader van het Monumentenjaar 1975 aangewezen tot een „lichtend voorbeeld" van wat samenwerking tussen overheid en particulier initiatief vermag tot stand te brengen als het erom gaat oude erfgoederen te redden en nieuw leven in te blazen. Orvelte toont dit, in menig opzicht, zeer fraai aan en het bezoek aan deze buurtschap vormt dan ook een hoogtepunt tijdens de Heemschutdagen. Een voorproefje ervan treft u aan in bijgaande reportage. Orvelte ligt er vredig bij, zo gezien vanaf de weg Westerbork—Zweeloo. Het ver keer op die weg blijft op een afstand, het gaat er buiten om. Trouwens, auto's mogen toch al niet het dorp in. Borden grendelen de toegangen af en het oude tolhuis heeft weer een slagboom. De zes straten die Orvelte rijk is (het asfalt is weggehaald, de klinkers kwamen terug) zijn daarmee gepromoveerd tot slenter wegen, voor een bezoek op je gemak. En dat past. Orvelte is een dorp om héél rus tig te bekijken. Het lokt ertoe uit, door zijn intimiteit en zijn afwisseling. Want dat is ongetwijfeld een van de boeiende dingen van Orvelte: je kunt het van alle kanten bekijken en telkens word je weer verrast en ontdek je iets nieuws. Het is, in heel zijn opzet en presentatie, een typisch Drents esdorp gebleven een dorp met een unieke verzameling Sak sische boerderijen. Zoals veel oude dorpen in Drenthe ligt ook Orvelte op de grens van hoge en lage landen. De hoge, droge gronden vormen de essen (het bouwland), de lage en meestal in een stroomdalletje gelegen gronden zijn de maden (de weide- en hooilanden). Buiten es en made lagen in vroeger tijd uitgestrekte, woeste gebie den met bos, veen en heide. Deze van nature rijke omgeving voorzag het dorp van veel. In de bossen konden de binten voor de lage, langgerekte boerderijen worden gehaald, het veen was goed voor de eigengestoken turf en brandzoden (op te slaan in een apart schuurtje bij de boerderij) en de heide was er voor de schaapskudden. Vooral de omvang van de voor het dorp beschikbare heidevel den was erg belangrijk (Orvelte had er eertijds zo'n 2000 ha waarvan 1200 op het onafzienbare Ellertsveld). ;'lh,i;ftfÉrt-'','"itoiit'T''',iT-.ï>^Tirl)frir-ii'it.?-<iiiriÉfa'riVl6riTrtirrr'';;^ff

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 16