Verleden Heemschutdagen 1974 in Drenthe Woensdag 4 en zaterdag 7 september De laatste jaren is er een dergelijk grote aanvrage geweest tot deelname aan de Heemschutdag dat wij genoodzaakt waren een maximum aantal vast te stellen. Wanneer de eerste 250 aanmeldingen binnen waren moesten wij de inschrijving afsluiten. Al diegenen die zich dan nog opgaven met misschien een verschil in aanmeldingstijd van enkele uren of dagen moesten wij teleurstellen. U zult begrijpen dat dit ook voor ons een wel zeer onbevredigende situatie was. Juist een dergelijke dag leent zich bij uitstek om naast het bekijken van die dingen die ons allen ter harte gaan, de band met onze leden te versterken alsook de mogelijkheid te hebben in een ontspannen sfeer uit de gesprekken te horen wat er leeft onder onze leden. Toen wij verleden jaar ongeveer 150 leden moesten teleurstellen heeft het bestuur zich beraden hoe dit in de toekomst ondervangen zou kunnen worden. Besloten werd deze excursie te splitsen in twee dagen met voor beide dagen een nagenoeg gelijkluidend programma. Er is een dag in de week vastgesteld woensdag 4 september voor diegenen die zich dan vrij kunnen maken en een tweede dag op zaterdag 7 september, mogelijk meer bestemd voor jongère leden, met dan ook een actiever programma. Op deze dagen zal een bezoek worden gebracht aan Drenthe waarbij Assen het uitgangspunt zal zijn. Het is de bedoeling, dat op deze dag speciale aandacht zal worden besteed aan de harmonie tussen landschap o.a. het natuurgebied de Drentse Aa en de landelijke bouwkunst zoals o.a. te Orvelte en Oud Aalden, kerken en kerkdorpen, brinkdorpen, buitenplaatsen enz. Voorlopig programma: 10.00—10.30 Aankomst treinen te Assen. 10.30—11.00 Ontvangst deelnemers op het Provinciehuis; koffie. 11.00 Vertrek per bus voor bezoek aan verschillende markante punten. 12.45 Drentse koffietafel, waarschijnlijk te Westerbork. De burgemees ter de heer L. T. Lieve zal een korte inleiding houden over het bezoek in de voormiddag aan het in zijn gemeente liggende be schermde dorpsgezicht van Orvelte. 14.00 Vertrek per bus naar Orvelte. 14.15—15.15 Bezoek aan Orvelte. 15.15—16.00 Rondrit met bezoek aan diverse attractieve punten. 16.00—16.45 In een daartoe geschikte gelegenheid wordt u thee of een ander drankje aangeboden. 16.45—17.30 Vervolg busrit en bezoek aan bezienswaardigheden. 17.30 Aankomst station Assen. De kosten van deelname worden geschat op ±f 21,50 per persoon. In dit bedrag zijn alle kosten van bus, lunch enz. begrepen. Per deelnemer/deelneemster is één introducé(e) toegestaan. Inschrijving schriftelijk aan de Bond Heemschut, postbus 10525, Amsterdam, met opgave van de dag van deelname of indien u beide dagen zou kunnen dit gaarne vermelden waardoor het ons mogelijk wordt een goede spreiding over beide dagen te maken. In verband met ons streven zo veel mogelijk het verschil tussen „oude ren" en „jongeren" in de samen te stellen programma's te verwezenlijken, zouden wij gaarne een indicatie omtrent de leeftijden hebben, het is echter voldoende te weten of deze ligt tot 40 jaar, tussen 40 en 60 jaar en boven de 60 jaar. Opgave gaarne zo spoedig mogelijk. De sluitingsdatum voor de inschrijving is 20 juli a.s. Een volledig en gedetailleerd programma zal u tijdig worden toegestuurd. „Stenen monumenten uit het verleden zijn even zovele elementen van ver fraaiing van het leefmilieu in het heden, maar ook in de toekomst" Bovenstaande uitspraak tekenden we op uit de mond van dr. F. H. M. Grapper- haus, voorzitter van het algemeen be stuur van de Stichting Nationaal Comité Monumentenjaar 1975. Het gesprek vond plaats in de moderne werkkamer van dr. Grapperhaus, gelegen aan de Coolsingel te Rotterdam, het na-oorlogse centrum van de Maasstad, waarin monu menten uiterst schaars zijn. Alleen het stadhuis en het postkantoor herinneren hier nog aan de tijd van vóór 1940. Op onze vraag, waarom juist hij was „uit verkoren" voorzitter te worden van het algemeen bestuur van het nationaal comité, antwoordde dr. Grapperhaus, dat hij voor zover hem bekend was gevraagd niet zozeer wegens zijn finan ciële of politieke achtergrond, maar meer vanwege zijn belangstelling voor de C van CRM, voor de cultuur dus, „dat stuk van ons leefklimaat, dat betrekking heeft op de combinatie van esthetica, geschiedenis en milieu". Deze kortbondig samengevatte filosofie komt in de loop van het interview nog verschillende malen aan de orde, zoals in zijn visie op de betekenis van het behoud van monumenten. Op onze desbetreffen de vraag antwoordde dr. Grapperhaus met een wedervraag: „Waar ligt de grens tussen stenen monumenten en natuur monumenten? Het is een vloeiende grens, meent hij, tot uitdrukking komen de in de bescherming van stads- en dorps gezichten. Daar vindt men de overgang van het stenen monument naar het natuurmonument. Spreekt men van het leefmilieu in de ruime zin van het woord, dan dient men, wanneer men dat woord toepast op monumenten, als invalshoek de esthetica en het leven te midden van het verleden te nemen. Van die uitvalshoek uit geeft de bouw wijze van vroeger een gevoel van even wicht en rust; stenen monumenten uit het verleden zijn even zovele elementen van verfraaiing van het leefmilieu in het heden, maar ook in de toekomst. Je zou kunnen zeggen dat zij een handreiking naar vorige generaties vormen en zodanig heden geworden verleden zijn. „Dat verleden is voor mij een even grote realiteit als het heden. Het verleden is een stuk van het huidige bestaan. Wan neer je gelooft in evolutie dan is je be staan immers een voortzetting van de lijn van het verleden. Je kunt je dan ook

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 14