Heemschut Wees wijs Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. van der Wielen. Typografische verzorging: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk, 28, Postbus 10525 Postgiro 124326 Amsterdam 1tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B. V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 229721. Wijsheid is de kunst van zó te teven, dat wij het geluk van onszeive en van anderen het meest bevorderen. Allard Pierson Het is niet de eerste maal, dat we ons verbazen over het gemak waar mee sommigen heenstappen over het teloor gaan van stads- en dorps- schoon of natuurgebieden. De laat ste tijd zijn ons weer enkele staal tjes van „vandalisme" ter ore ge komen, die ons doen afvragen of degenen, die uiteindelijk verant woordelijk zijn voor het behoud van monumenten en natuurschoon wel zindelijk denken; zindelijk dan in de betekenis van het afwegen van verschillende belangen. Dezer dagen kwam de Amsterdamse wethouder H. Lammers voor de televisie om de plannen van de hoofdstad, om de Purmer vol te bouwen, te verdedigen. Amsterdam moet dringend een aantal woonwij ken opnieuw opbouwen: de Dap- perbuurt en de Kinkerbuurt b.v. Daarvoor is een z.g. overloop nodig en die meent het Amsterdamse gemeentebestuur gevonden te heb ben in de Purmer. Hiertegen is een actiegroep onder de leus „Wees wijs, houdt de Purmer schoon" in het geweer gekomen. We menen terecht, want voor Wie de Purmer niet kent, heeft op het t.v.-scherm duidelijk kunnen zien om welk prachtig stuk polderlandschap het hier gaat. We aarzelen niet om be bouwing van deze polder als een stuk „vandalisme" te betitelen. De opmerking van wethouder Lam mers, dat de bewoners van de om geving van de Purmer maar „solida riteit met Amsterdam" moeten tonen, is o.i. een uitermate aan vechtbare stelling. Het argument Foto omslag: Orvelte is een dorp, vol van fijne verras singen. De foto geeft daar een treffend beeld van. Meer over Orvelte treft u elders in dit nummer aan. van een deskundige, die ook in het beeld kwam dat een deel van de Purmer ook nog zeer waardevolle en uitzonderlijke agrarische grond bevat, scheen op de Amsterdamse wethouder niet de minste indruk te maken. Hij kiest liever voor „muren van beton" gescheiden door asfalt wegen, zoals een lid van de actie groep het uitdrukte. De landhonger van Amsterdam kent geen grenzen, terwijl het gemeente bestuur binnen zijn eigen grenzen geleidelijk aan door kaalslag op grote schaal toch wel ruimte begint te krijgen voor woningbouw. Dat deze laatste noodzakelijk is, daar mee zijn we het natuurlijk vol komen eens. Maar er zijn andere oplossingen, zoals de uitwijk naar de nieuwe stad Almere in de zuid westelijke IJsselmeerpolder. De heer Lammers wees n.b. op Almere, maar als we hem goed heb ben begrepen heeft de hoofdstad hieraan niet genoeg. Amsterdam heeft daarom zijn begerige blikken op de Purmer gericht. Als klap op de vuurpijl pleitte minister Gruijters vrijwel op hetzelfde moment „voor een krachtig groeikernenbeleid met name waar het Almere en Pur- merend betreft. Mensen, die ons verwijten, dat een dergelijk groei kernenbeleid ten koste gaat van de grote gemeenten, hebben ongelijk". Het kwam bij de bewindsman ech ter niet op, dat dit beleid dan wel gaat ten koste van het landschap. Men moet er niet aan denken, dat we in deze polder een herhaling krijgen van de Bijlmer. Men moest wijzer wezen. Een tweede voorbeeld van „vanda lisme" dreigt in Arnhem. De voor malige Vogel- en plantentuin een prachtig park met een uit de tweede helft van de 19e eeuw daterend boeiend gebouw dreigt te worden bestemd voor een bejaardenoord of voor woningbouw. Daarmee zou een van de laatste groene gedeelten langs de Velperweg verdwijnen. Slechts Bronbeek en Rennenenk resten dan nog aan deze eens zo fraaie weg. Terecht heeft de Bond Heemschut zich tot het gemeente bestuur van Arnhem gewend om al het mogelijke te doen gebouw en park te behouden en er een open bare bestemming aan te geven. Of er in deze omgeving behoefte is aan nog een bejaardentehuis er zijn er al zo veel is een kwestie, waarachter we wel een vraagteken willen plaatsen. Eenzelfde twijfel hebben we over woningbouw ter plaatse. Wie de laatste tijd de statistiek over het woningbestand in ons land leest, weet, dat in grote delen van ons land er al lang geen sprake meer is van woningnood. Integendeel er staan duizenden woningen leeg! Het is hier niet de plaats om een oordeel uit te spreken over het nationale woningbouwbeleid, maar gezien de grote leegstand buiten het westen des lands, lijkt de vraag ge rechtvaardigd of er als er dan zo nodig moet worden gebouwd men niet meer oog dient te hebben voor het behoud van het weinige natuurschoon dat we nog hebben, natuurschoon dat bovendien dit jaar al zo ernstig door brand is ge troffen. Het is duidelijk, dat er op vele plaatsen sprake is van een eenzijdige visie op het stuk van de ruimtelijke ordening. Er is alle reden om de leus van de Purmers „Wees wijs" ook op andere gebieden van ons land te betrekken. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 13