Langs de grachten Historisch album Groningen Gouwekerk met sloop bedreigd Irrrr de begijnen, de kloosters en de school. Ook de verhouding tot de geestelijke en wereldlijke overheid wordt uitvoerig be sproken. Het aantal illustraties is zeer bescheiden. Des te groter het aantal voet noten. Aan de personen- en zakenregis ters is bovendien veel zorg besteed. De geschiedenis van de Oude Kerk in Delft gaat veruit boven die van het ge bouw en de Prinsestad alleen. De Oude Kerk is immers nauw met de historie van Nederland verweven. Vandaar dat we menen, dat er ook buiten de kring van historici en andere wetenschapsbeoefe naren, grote belangstelling voor dit boek zal bestaan. Uitg. J. N. Voorhoeve, Den Haag. v. d.W. En daar ligt het pronkstuk dan op tafel: „Langs de Amsterdamse grachten Niet zomaar een historische wandeling of een rondvaart, maar een mee-kijken met de schilder Willem Gerard Hofker die eindeloos subtiel een stuk unieke, Amsterdamse monumentaliteit heeft uit getekend. Ruim veertig tekeningen, zó treffend en zó sfeervol en zó verrassend dat je, als je het even op je laat inwerken, het woord „pronkstuk" al gauw vervangt door kunstwerk. Want dat is het. Het kostbare „Langs de Amsterdamse grach ten staat dan ook primair op naam van Hofker die uiterst fijngevoelig een dimensie toevoegt aan het werk van kun dige restaurateurs (het gaat in het boek om herstelde monumenten) en daarmee, op zijn geheel eigen wijze, een stukje oud en bewonderenswaardig Amsterdam dat herleefde nóg eens optilt en wel zo dat je alleen maar ademloos kunt kijken. De tweede naam, die aan het (monumentaal uitgevoerde) boek is verbonden, is die van Ton Koot. Hij schreef er een „Amsterdamse" inleiding bij en voorzag de tekeningen (reprodukties in zwart van de originele) van een bondige tekst. „Langs de Amsterdamse grachten uitgegeven door Nijgh en Van Ditmar te Den Haag. Prijs (gebonden) f 49,50. G. W. De hang naar het oude bestaat al ver scheidene jaren. De jongere generatie is nieuwsgierig naar de toestand van hun woonplaats in de tijd van groot- en over grootouders. En de ouderen willen graag nog eens terugblikken op de omgeving, waarin ze als kind zijn opgegroeid en waaraan ze vaak zoveel goede herinnerin gen hebben. Vandaar, dat er steeds meer boeken en boekjes verschijnen met plaat jes uit die „goeie, oude tijd". Zo'n boekje is het Historisch album van stad en provincie Groningen. Al is er dan sinds het begin van deze eeuw, waaruit de plaatjes stammen, veel verdwenen, er is toch gelukkig nog veel te herken nen. Dat verhoogt de charme van deze uitgave van Knoop en Niemeijer Haren (Gr.). v. d. W. De Gouwekerk (1902—1904) te Gouda in 1972 buiten gebruik gesteld wordt met sloop bedreigd. Hoe de vork precies in de steel zit op het moment dat we dit schrijven, is niet helemaal duide lijk, maar een feit is, dat brede kringen van de Goudse burgerij zich hebben inge zet de kerk te behouden. Wie elders in dit blad de lijst van voor lopig beschermde katholieke kerken na leest, zal de Gouwekerk daarbij niet aan treffen. Op schriftelijke vragen van een lid der Tweede Kamer heeft de minister van CRM, mr. Van Doorn, onlangs geant woord, dat de Gouwekerk uit het oog punt van monumentenzorg niet van die betekenis is, dat het gebouw voor be scherming in aanmerking komt. Dat is een verdrietige zaak, want de Gouwekerk beheerst met de Grote Kerk het silhouet van de Pijpenstad. Het verdwijnen van de Gouwekerk is een ingreep, die de Hoge en Lage Gouwe esthetisch degradeert, heeft de oud-directeur van de VVV aan de Goudse Crt. verklaard. In hetzelfde blad heeft een oud-Gouwenaar, de heer Willem Hoffman, al het vorige jaar ge schreven, dat de kerk (architect C. P. W. Dessing) weliswaar niet mooi is, maar wel markant. Zij had aardige, niet artis tieke muurschilderingen, die levensbeel den gaven van Franciscus van Assisië, ook Serafijnse Heilige en Poverello ge noemd en van de Martelaren van Gor- cum. De muurschilderingen zijn echter al jaren geleden afgekrabd! Aldus de heer Hoffman. Volgens de officiële inzichten is de Gouwekerk dus geen „voorbeeld" van neo-gothische architectuur, dat behou den dient te blijven. Daar kan men des noods nog inkomen, maar erger is, dat, als de kerk gesloopt wordt, er een ge vaarte van beton en glas voor in de plaats zal komen. En dat is in het stadsgezicht een uitermate kwalijke zaak. Volgens recente uitlatingen van wethou der drs. Borgman bezit het gemeente bestuur middelen om de sloop van de kerk voorlopig te voorkomen, waarbij wel de nadruk moet worden gelegd op het woordje „voorlopig". Het behoud van de Gouwekerk is echter niet uitslui tend een kwestie van gemeentelijke ver ordeningen. Geld speelt er ook een be langrijke rol in. Het bisdom Rotterdam zou voor de verkoop een aanzienlijk be drag vragen met bovendien het beding, dat het gebouw een sociaal-culturele be stemming zal krijgen. Ondanks goede wil van vele kanten, schijnt het lot van de kerk bezegeld. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 39