aH Planken Wambuis HEEMSCHUT Maar het monumentenjaar is pas ge slaagd, als het wordt ondersteund door activiteiten in alle windstreken van ons land. Het monumentenjaar ontleent zijn betekenis aan het naar de mensen toe brengen van de gedachten dat ook zij belang hebben bij en medeverantwoorde lijk zijn voor ons monumentaal bezit. Daarom zullen wij b.v. proberen de schooljeugd te interesseren, de jeugd in zijn algemeenheid te activeren, daarom zijn er werkgroepen, die zich bezighou den met het leven in het monument, met de voorlichting er over. Maar er kan nóg zoveel bedacht en be sproken worden, als de inbreng van de vele verenigingen en stichtingen, die zich met de bescherming van ons cultuurbezit bezighouden ontbreekt, dan zal van die bredere doorwerking geen sprake zijn. Het is het voornemen van het nationaal comité met de organisatie te overleggen op welke wijze zij mee kunnen werken om het monumentenjaar tot een succes te maken, tot een gebeuren, waar men niet om heen kan. Wij voorzien, dat als dit met de nodige voortvarendheid ge beurt er ook voor de organisaties een blijvend positief resultaat uit voort zal vloeien. Dat door de acties en activitei ten, aangepast aan de plaatselijke situa tie, het draagvlak van het werk kan wor den versterkt. Dat is voor de organisaties van betekenis, het heeft evenzeer waarde voor de totaliteit van ons bouwkundig cultuurgoed. Wie zich zijn verleden niet bewust is, heeft geen bewuste toekomst. Verleden en toekomst zijn via het heden onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Het is dit besef, dat ons bij het werk, dat ons wacht, moet inspireren. Het heden moet benut worden om activiteiten te ontplooien, die de brug tussen verleden en toekomst slaan." „Voor ons land is het jaar 1975 nog van bijzondere betekenis omdat het juist in deze tijd 100 jaar geleden zal zijn, dat de Nederlandse overheid zich heeft ingezet tot een meer gerichte zorg voor ons cul turele erfgoed. Holland op z'n smalst Jhr. mr. Victor de Stuers heeft daar met een artikel in de Gids .Holland op z'n smalst' de start toe gegeven. Daar zal het volgend jaar op gepaste wijze aandacht voor worden gevraagd. Voor onze hoofdstad zal 1975 het jaar zijn waarin het 700-jarig bestaan zal wor den herdacht, de Amsterdammers ken nende, zal het gelukkig ook wel gevierd worden." De prins besloot z'n toespraak met een beroep op de aanwezigen vertegen woordigers van talloze verenigingen en stichtingen om de activiteiten voor het Monumentenjaar 1975 te stimuleren. Na de vertoning van een korte film: Monumenten Ons een zorg, sprak de heer Vonhoff de samenkomst toe. We zijn te laat Al zag hij de toekomst niet zó somber in, toch moest de heer Vonhoff constateren, dat we te laat zjjn, dat we achter liggen met onze zorg voor de bescherming van het monument. Daarom is het Monu mentenjaar 1975 een uitdaging. Hoe kunnen we die uitdaging aanvaarden? Het nationaal comité zal op velerlei ter rein initiatieven ontplooien, zoals ten toonstellingen en het betrekken en interesseren van de jeugd in hetgeen ons bezighoudt. De heer Vonhoff noemde het een unieke kans voor het publieke initiatief om in te spelen op de mogelijk heden, die het comité zich voorstelt te openen. Het Monumentenjaar 1975 moet tot een doorlopende activiteit uit groeien. Daarbij zullen we ons niet te sterk projectgebonden moeten tonen; het doel moet ruimer zijn. We kunnen ons niet veroorloven slapende te blijven. We moeten prikkelen tot activiteiten. Het nationaal comité wil die activiteiten steunen en bundelen. Er moet naar nieuwe mogelijkheden worden gezocht. De heer Vonhoff zei in dit verband ervan overtuigd te zijn, dat er nog vele onbe kende mogelijkheden zijn. Het zou onverantwoord zijn als die niet werden benut. De tijd, die ons rest, is kort. Er doen zich vele moeilijkheden voor, maar laten we daarover niet spreken, maar met elkaar naar oplossingen zoeken, zodat het Monumentenjaar 1975 het begin zal worden van een nieuwe toekomst met een blik op het verleden. Het gezelschap kreeg vervolgens een Engelse film „A future for the past" te zien, waarin men geconfronteerd werd met de problemen, waarmee ook vele Engelse steden worstelen. Ook aan de overzijde van de Noordzee is onnoeme lijk veel gesloopt, dat waard was behou den te blijven. Ook daar is men maar al te vaak bezweken voor de „eisen" van het verkeer. De film toonde de aan wezigen eveneens, dat er ontstellend lelijke gebouwen op de kaalgeslagen plaatsen zijn neergezet. En voorts liet de film zien, dat bij lang niet alle stadsuit breidingen rekening is gehouden met het omringende landschapsschoon. Ook in Engeland leven vandalen. Angstwekkend was verder de verwoes tende invloed van het verkeer op monu mentale bebouwing in vaak voor dit zware verkeer te smalle straten. Hier en daar heeft men zich ook niet ontzien moderne viaducten over een oude stads kern heen te bouwen. Maar zó somber kon deze film niet zijn, of ze toonde ook wat een kostelijk bezit Engeland nog aan de 15e-, 16e-en 17e-eeuwse architectuur heeft. Gelukkig is in Engeland de drang om behoud groot. Wat men wil, klinkt eenvoudig sprak de toelichtende stem; „wat houdt ons tegen? 't Is altijd een kwestie van geld." En zo is het in Neder land eveneens. Terecht kreeg deze Engelse film een dankbaar applaus. Nadien hebben vertegenwoordigers van verscheidene verenigingen nog bepaalde denkbeelden voor het monumentenjaar naar voren gebracht, of verteld van de problemen waar ze mee worstelen. „Als wij zorgen voor de ideeën," zo zei de heer Vonhoff ten slotte, „komt het geld er ook wel! Het 1965 ha grote landgoed Het Planken Wambuis is gered. Het Rijk heeft het aangekocht voor ca. f9,5 miljoen. Tezelf- der tijd werd bekend gemaakt, dat het Rijk het bezit heeft verworven van de Amerongse Berg (1151 ha!, tegen een bedrag van zeven miljoen gld. en het Huis ter Heide (619 ha) voor f3,5 mil joen. Het behoeft weinig betoog, dat we ons bijzonder verheugen over de aankoop van het Planken Wambuis, over de toe komst waarvan we ons in het februari nummer van de vorige jaargang ernstig bezorgd maakten na kennisneming van een advertentie, waarin het landgoed te koop werd aangeboden. We deden een ernstig beroep op de overheid om het Planken Wambuis aan te kopen. Dat is dan nu geschied. Het staat intussen nog niet vast of het een natuurreservaat van het ministerie van CRM wordt dan wel onder beheer komt van Staatsbosbeheer of aan de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten wordt overgedragen. Deze vereniging wordt belast met het beheer van Huis ter Heide; Staatsbos beheer krijgt de zorg over de Amerongse Berg. De drie aanwinsten zijn uitermate be langrijk, in aanmerking nemende, dat te vaak nog aanslagen worden gepleegd op het weinige natuurschoon in ons land. Wat het Planken Wambuis betreft, dat vormt nu een fraaie aansluiting bij andere landgoederen, waarvan we moe ten hopen, dat het rustieke karakter vol komen bewaard zal blijven. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 26