Het poortje van Overbeek Het gebeurt nogal eens, dat men een monument, dat nauwelijks een monu ment is, toch wil behouden maar dan om zijn historische betekenis. Is in zo'n geval restauratie nodig, dan komt de vraag op of het aan een dergelijke restauratie te besteden geld wel ver antwoord is. Zo iets speelt zich thans in Velp (Gld.) af met het poortje van Overbeek. We vonden de heer H. Kerk- kamp bereid over de historie van dit poortje een korte beschouwing te schrijven, waarbij hij ook het hiervoor genoemde probleem aan de orde stelt. Tussen de jaren 1635 en 1650 bouw de majoor Willem van Broekhuijsen een groot herenhuis aan de hoofdweg, oostelijk van de Rozendaalse beek te Velp. De kern van het latere landgoed Overbeek, na Biljoen het grootste van het dorp. Van Broekhuijsen was ge parenteerd aan de kastelenfamilie Van Lennep en dit heeft zeker de plaats van vestiging bij Van Broek huijsen mede bepaald. Nadat hij in 1654 door Burchart van Arnhem in een duel was doodgescho ten, verkocht de weduwe van Van Broekhuijsen het goed aan Bernart Umbgrove, schout van het schoutambt Rheden en tevens ontvanger van het schoutambt Brummen. Diens weduwe droeg het huis in 1661 over aan Charles de Lannoy. Van deze familie kwam het goed in het 'bezit der Van Ecks. Op de oudste kaarten treft men „het Scholtenhuis" aan. De naam „Overbeek" komt eerst in 1677 voor. In 1703 of 1704 brandde het huis af, maar het werd vermoedelijk in dezelf de stijl weer opgebouwd. Toen het later opnieuw in vlammen opging, hebben Jacob Willem baron van Eek en Margaretha baronesse Vijgh een nieuw kasteel doen verrijzen. Na een lange lijdensgeschiedenis werd het kasteel in 1906 gesloopt. De rijks bouwmeester, die over de staat we gens een mogelijke bestemming rap port had uitgebracht, kwam woorden van lof tekort over de fraaiheid en de welonderhouden staat. Boven op de voorgevel was langs de daklijst ter versiering een zandstenen balustrade aangebracht, een zwaar middenstuk, waarvan onze foto een goede indruk geeft; op de hoeken sier- vazen. Bij de sloop van het kasteel in 1906 werd dit middenstuk gekocht door de heer Elias uit Amsterdam. Deze liet in het reeds gestichte villapark Overbeek het 't eindpunt te laten zijn van een 111 een huis bouwen, dat hij Overbeek aan te leggen pad naar de daarachter noemde. Aan het trottoir, langs de gelegen straat. B. en W. wensten tot Overbeeksingel sloot een half cirkel- een noodzakelijk geworden restauratie vlak aan. Een poortje in het midden over te gaan. Toen het eerste bericht torste het hierboven gereleveerde hierover in de pers verscheen, met ver middenstuk. Lager sloten ter weers- melding dat de restauratiekosten zijden de helften der balustrade en de f100.000,zouden bedragen, ver stenen vazen aan. wekte dit veel protest. Men meende Toen de villa later van eigenaar ver- dat dit bedrag niet verantwoord was wisselde, werd bij notariële akte de en men was bovendien van oordeel onderhoudsplicht vastgelegd. Door dat de restauratie eenvoudiger tot schaarse verfsporen op de wapen- stand kon kofhen. schilden kon worden vastgesteld, dat Niettemin kwamen Culturele Raad, de laatste wapens daarop die van Van Oudheidkundige Kring en vele parti- Hardenbroek en Van Spaen moesten culieren op voor het behoud van het zijn. Deze wapenschilden zijn toen ge- poortje met zijn zware bovenstuk, restaureerd. Justine van Spaen, een Het is waar, dat het poortje als zodanig dochter van de heer Van Spaen van weinig historische waarde heeft, maar Biljoen, heeft er in haaf weduwenstaat niettemin meent men, dat het om zijn een aantal jaren gewoond. „versiering" behouden dient te blijven. Op verzoek van de gemeenteraad Want van de periode vóór de Franse werd het poortje in 1967 op de lijst revolutie rest er weinig meer in Velp: van historische monumenten ge- het Romaanse kerkje, kasteel Biljoen, plaatst. Het is daarom te hopen, dat het poor- Thans zijn in dit gedeelte van het tje van Overbeek toch behouden zal villapark een viertal grote villa's ge- blijven. sloopt. De grond werd door de ge- H. Kerkkamp meente herverkaveld en men is nu bezig er een aantal kleine bungalows te bouwen. Het poortje verloor dien- ..Het poortje in het villapark Overbeek te tengevolge zijn functie. Er werd echter Ve/p /g/dj een zinvolle oplossing gevonden door Foto: c. w. Berends

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 27