Heemschut Bescheiden stap Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. v. d. Wielen. Redacteur: J. Westerwoudt. Typografische verzorging: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, NZ. Kolk 28, Postbus 10525, Amsterdam 1, tel. 22 52 92. Alle correspondentie betreffende advertenties-, B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 229721. In de Heemschut-filosofie kan er nooit genoeg geld beschikbaar worden gesteld voor het behoud van monu menten. Nu zijn wij wel zo reëel om er begrip voor te hebben, dat met name de overheid beperkt is in haar midde len, al zou hier onmiddellijk aan kunnen worden toegevoegd, dat met een mil jardenbudget wel het een en ander te doen valt, zeker ten opzichte van mo numentenzorg. Zeker, de overheid laat zich niet geheel onbetuigd en dat geldt zowel voor de rijksoverheid als voor de provincies en de gemeenten. Het is dan ook met een gevoel van zekere voldoening, dat we kennis na men van een tweetal passages in de regeringsverklaring, die minister-presi dent Den Uyl op 28 mei jl. in de Twee de Kamer aflegde en waarvan we in het juni-nummer van Heemschut mel ding maakten (bldz. 53). Ter herinne ring: in de eerste plaats kondigde de premier een begrotingsvoorstel aan m.b.t. aanvullende middelen o.a. voor monumentenzorg; in de tweede plaats werd een versterkte bestrijding van de woningnood aangekondigd in het ka der van renovatie van oude woonwij ken, waaraan monumentenzorg een belangrijke bijdrage zou kunnen leve ren. De regering heeft nauwelijks een maand later de daad bij het woord gevoegd. Besloten is de werkloos- Foto voorpagina Dit was de corridor naar de grote concertzaal in de Harmonie te Gronin gen. (Foto Piet Boomster-Groningen) heidsbestrijding een extra injectie te geven tot een bedrag van f 250 miljoen. Van dit bedrag valt zes miljoen gld. toe aan het Ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk, waarvan twee miljoen besteed kan worden aan restauratie van monumenten met woonfunctie, die bestekklaar zijn en die liggen in werkloosheidsgebieden. Bovendien wilde de regering Monu mentenzorg nog een bedrag van één miljoen gld. meer geven dan de Sta- ten-Generaal reeds voor de begroting van CRM hadden toegestaan. Bij el kaar dus drie miljoen voor monumen tenzorg. Het was geen bedrag om erg enthousiast over te zijn, maar het strek te toch wel tot enige voldoening. In elk geval kan er waardering zijn voor de intentie van de regering, al zal hierbij de werkloosheid in de bouwnijverheid ongetwijfeld een belangrijke rol heb ben gespeeld. Hierbij moet dan wel de opmerking worden geplaatst, dat mo numentenrestauratie een kwestie is van gespecialiseerd vakmanschap, een zaak, waarover al geruime tijd ernstige zorg bestaat. Die zorg heeft betrekking op het probleem van die aannemers, die zich op het gebied van restauratie hebben gespecialiseerd en die door het uitblijven van opdrachten genood zaakt worden naar andere objecten om te zien. En dat heeft dan tot gevolg, dat de gespecialiseerde vakarbeiders ver loren dreigen te gaan voor restauratie werkzaamheden. Elke maatregel, die deze zorg kan wegnemen, dient te worden toegejuicht. Intussen zal het een ieder duidplijk zijn, dat met die extra drie miljoen die zorg niet geheel wordt weggenomen. Er zal meer geld op tafel moeten komen voor monumen tenzorg in het algemeen en voor reno vatie (van oude woonwijken) in het bijzonder. Om dit te bereiken, zal de rijksbegroting voor 1974 meer, veel meer geld beschikbaar moeten stellen. De lagere overheden en met name de gemeentebesturen zullen dan echter wel wat meer haast moeten zetten achter plannen tot herstel van oude stadskernen. Verscheidene gemeente besturen gaan hiermee maar traag te werk. Met deze opmerking willen we niet uit het oog verliezen, dat het pro bleem van de oude stadskernen tot AAN DE HEEMSCHUTLEDEN. De bewaking van de schoonheid van ons tand moet veel intensiever door ons worden nagestreefd dan tot nu toe het geval is geweest. Het is ons doel in iedere Provincie een technisch-adviseur aan te stellen, die nauw zal samenwerken met de secretaris van onze Provinciale Commissie. Deze beide bewakers samen kunnen echter nooit iedere gemeente in de betrokken Provin cie onder hun hoede nemen. Daarom wit Uw bestuur in ieder dorp en iedere stad een informa teur hebben, die wij correspondent zouden willen noemen. Wie stelt zich beschikbaar", onder de leuze: „In ieder dorp en iedere stad is Heemschut dag en nacht op pad". Aanmelding aan ons adres: Postbus 10525, Amsterdam HET BESTUUR

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 9