Heemschutberichten .HEEMSCHUT 90 Restauratiebeleid Gemeente Gronin gen De Bond, verontrust over het restaura tiebeleid van de gemeente Groningen, vroeg de Raad van deze gemeente aandacht voor deze kwestie. Restauratie-nota Gemeente Dordrecht De inhoud van deze restauratienota was aanleiding voor de Bond om in een uitvoerig schrijven aan B. en W. van Dordrecht, dieper op deze nota in te gaan. Hierin werd onder meer de aandacht gevraagd voor het kleine mo nument, terwijl er daarnaast op werd gewezen dat, al kan volledige restaura tie van het monumentenbezit momen teel niet verwezenlijkt worden, er toch voor moet worden gewaakt dat bepaal de panden worden prijsgegeven. Dit laatste zou ook plaatsvinden als restau raties alleen bloksgewijs worden uitge voerd. Pand Marktplein 5 te Brummen Het College van B. en W. van Brum men vroegen wij naar het behoud van dit pand - dat in verband met ver- keersverbetering wordt bedreigd - te streven. Alhoewel op zichzelf niet van grote monumentale waarde, wordt het karakter van het plein toch mede door dit söort panden bepaald. Ontwerp bestemmingsplan landelijk gebied gemeente Baarn Het bestuur heeft kennisgenomen van dit bestemmingsplan en in verband hiermede de Gemeente Baarn aan dacht gevraagd voor de parkeerpro blemen op de Hoge Vuurseweg. Een educatief recreatiecentrum zal even eens recreatieverkeer met zich mee brengen en de reeds bestaande pro blemen vergroten. Aan de tegen het bestemmingsplan ingekomen be zwaarschriften werd adhaesie betuigd. Amsterdam, metro In samenwerking met Amstelodamum en de Stichting Diogenes werd in een brief aan de gemeenteraad van Amsterdam alsnog gepleit voor afron ding van de oostlijn bij het Waterloo- plein. Zou toch tot een afronding van de oostlijn bij het Centraal Station besloten worden, dan zou de voorkeur moeten worden gegeven aan het tracé, waarbij het Nieuwmarktgebied groten deels gespaard zou worden. Zorgvliet, 's-Gravenhage Het plan de muur rond het park Zorg vliet af te breken, achtte de Bond niet wenselijk, aangezien passieve recrea tie een bedreiging zou vormen voor vogel- en plantenwereld. Verder werd de hoop uitgesproken, dat de bouw van een ambtswoning voor de mi nister-president in het park niet tot uitvoering zal komen. Basis-inrichtingsplan Koekamp-Malie veld Den Haag Bij de Raad der Gemeente 's-Graven hage is door de Bond bezwaar aange tekend tegen dit plan. Ons standpunt is dat men de Koekamp zoveel mogelijk in de bestaande vorm dient te restaure ren d.w.z. zonder grote vijver, zonder diverse activiteiten en met behoud van de Koekamp. Ook zal nagegaan dienen te worden of voor de semi-metro een tracé met viaduct noodzakelijk is. Hopelijk wordt de zienswijze van de Bond in de beoordeling betrokken. Bouw Hoogspanningslijn door P.G.E.M. te Rossum Bij het College van B. W. is door de Bond Heemschut bezwaar gemaakt tegen de bouw van een hoogspan ningslijn. De bouw van zeer hoge masten op dit punt zal een storend effect hebben op het rivierenlandschap zowel als op een wijde omgeving. Er zijn ter plaatse geen technische belemmeringen voor een onderwater leiding zodat het alleszins verantwoord zal zijn de eventueel aan een onderwa terleiding verbonden hogere kosten te accepteren ter voorkoming van een blijvende horizonvervuiling. Ontwerp bestemmingsplan Zuiderwou- de en Landelijk gebied Na de in 1972 bij de Gemeenteraad van Broek in Waterland ingediende bezwaren tegen dit bestemmingsplan heeft de Raad thans uitspraak gedaan waarbij onvoldoende rekening werd gehouden met de door ons naar voren gebrachte bezwaren. De Bond heeft zich nu gewend tot het College van Gedeputeerde Staten van Noord Hol land met het verzoek goedkeuring te onthouden aan enige punten van dit plan. Door verbreding van de doorgaande weg aan het dijkeinde zal n.l. het landschappelijk schoon ernstig worden aangetast. Ook de bebouwing aan de nieuwe omleidingsweg zal wezens vreemd zijn aan de nog harmonieuze bebouwing van Zuiderwoude. Boerderij in Nieuw Loosdrecht De Gemeente Loosdrecht vroegen wij aandacht voor een in verval zijnde oude Boerderij aan de Nieuwe Dijk 151. Wij wezen erop dat de waarde van de omgeving (N.H. Kerk en Kasteel Sypesteyn) mede door deze boerderij wordt bepaald zodat restau ratie alleszins verantwoord is. Boerderij Everwijnsgoed te Renkum Staatsbosbeheer heeft het voornemen deze boerderij te slopen. De Bond heeft erop aangedrongen die maatre gelen te nemen die haar behoud verze keren omdat de boerderij een gaaf geheel vormt met het omringende na tuurgebied. Ook B. W. van Renkum zouden het behoud willen bevorderen. Renswoude De eigenaar van de panden Dorps straat 20, 22 en 24 heeft een verzoek ingediend tot het verkrijgen van een sloopvergunning voor deze panden die op de Monumentenlijst staan. Het zou diep te betreuren zijn wanneer deze zo karakteristieke panden bij het Kasteel Amerongen zouden verdwij nen. De Bond heeft contact met de eigenaar opgenomen. Het blijkt dat deze wel bereid is de panden te herbouwen met behoud van de voorgevels maar deze naar achteren te verdiepen ter verkrij ging van normale woonruimte. Ook hier wreekt zich het niet beschikbaar zijn van subsidies.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 30