beschieting niet meer gehandhaafd zou worden, werd een dubbele dakbebor- ding gemaakt om doorstuiven te voor komen, waarmede tevens een goede isolatie werd verkregen. Op dit dubbel dakbeschot kwam een nieuwe leibe dekking, Bovendien werden de dakgo ten hersteld, alles bij elkaar een heel werk, want de Nieuwe Kerk draagt een groot dak. Nadat de gewelfbeschieting was verwijderd bleek pas goed hoe uitzonderlijk mooi de kapconstructie is. Zelden ziet men, volgens de heer Bolt, een kap die zo zorgvuldig is uitge voerd. Ook bleek duidelijk, dat men oorspronkelijk niet de bedoeling heeft gehad een gewelfbeschieting aan te brengen. De groeven in de zijkanten van de kapspanten voor het aanbren gen van een gewelfbeschieting die bij alle oude kappen worden aangetroffen, ontbraken hier nl. geheel. Een nieuwe gewelfbeschieting is dan ook nu niet aangebracht. Terwijl het metselwerk nog in vrij goe de staat verkeerde, moest men consta teren, dat de zandsteen aan de gevels door roestvorming ernstig geleden had. Een speciale vergunning was no dig om de zandstenen pilasters te mo gen herstellen. Daarmee is men thans grotendeels gereed. De zandsteen vormde overigens niet het enige pro bleem. Ook met een oplossing voor de vensters, met een oorspronkelijk zandstenen tracering, zat men omhoog. In de 19e eeuw waren de vensters vervangen door gietijzeren ramen met een heel magere vormgeving. Bij de restauratie wilde men weer naar zandsteen overgaan, maar daarvoor werd geen toestemming verleend. Daarom werd besloten de vensters in Namense steen te vatten, een steensoort, die in het midden van de 17e eeuw ook vaak werd verwerkt. Een patroon werd gekozen, dat op verschillende oude tekeningen van het kerkgebouw voorkomt. Drie vensters zijn nu gereed en van glas in lood voorzien. Alle ijzerwerk is door brons vervangen. Voor dit jaar staat de restauratie van nog zes vensters op het programma; in 1974 volgen de ove rige negen ramen. Een apart hoofdstuk vormt het herstel van het oude meubilair, bestaande uit twee overhuifde banken, de preekstoel met doophek en fraai bewerkte voorschotten en het unieke orgel met beschilderde panelen. Een vraagstuk van geheel andere orde is de toekomstige bestemming van de Nieuwe Kerk. Daarover staat nog niets vast. Maar de goede akoustiek en de aangebrachte isolatie zouden het ge bouw uitermate geschikt maken voor het geven van concerten. Het zou eveneens geschikt zijn voor de repeti ties van het Residentie-orkest, dat met een geschikte ruimte voor dit doel nu al verscheidene jaren omhoog zit. Het zou bijzonder verheugend zijn als de Nieuwe Kerk na de restauratie een dergelijke culturele bestemming zou krijgen. Immers dan wordt de kerk weer een levend monument. v. d. W. Foto 1: De fraaie kapconstructie van de Nieuwe Kerk ontdaan van de gewelfbeschieting 89 Foto 2: De Nieuwe Kerk, achterzijde. Op de voor grond een parkeerterrein. Het is de bedoe ling hier te enigertijd een parkeergarage te bouwen. (Foto Gem. Dienst Stadsontwikke ling)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 29