De Nieuwe Kerk in Den Haag Een van de mooiste kerkgebouwen in Den Haag is ongetwijfeld de Nieuwe Kerk aan het Spui, waarvoor in 1650 de bouwmeester Norwits tekende. Al verscheidene jaren is deze kerk niet meer voor godsdienstoefeningen in gebruik, in de eerste plaats als gevolg van de ontvolking van de binnenstad, maar ook en vooral omdat het gebouw ernstig door de tand des tijds was aangetast. En zoals het met vele oude kerkgebouwen gaat, de eigenaresse, in dit geval de Ned. Hervormde gemeen te. zag geen kans de dringend nodige restauratie tot stand te brengen. Hage naars, die anders nogal eens on verschillig staan tegenover het behoud van oud cultuurbezit, hadden in dit ge val met de situatie geen vrede. Er kwam een stichting Nieuwe Kerk tot stand, die het gebouw in erfpacht van de Ned. Hervormde Gemeente kreeg en deze stichting nam op zich de kerk te restaureren. Men deed een beroep op de burgérij, Rijk, Provincie en Ge meente sprongen "bij en zo kon enkele jaren geleden met de restauratie een aanvang worden gemaakt. Als alles naar wens verloopt kan het herstel werk eind 1974 voltooid zijn. Dan zul len de kosten van restauratie zo'n ne gen miljoen gld. hebben gekost, waar aan op het ogenblik tussen de vijf en acht ton ontbreken. Natuurlijk hoopt het stichtingsbestuur dit bedrag alsnog bijeen te kunnen brengen. Negen miljoen gld. is zelfs in deze tijd een fiks bedrag voor een restauratie van een monument, maar het is wél besteed. Die negen miljoen steken overigens wel schril af tegen de f441.640 d.ie in 1650 de bouw van de Nieuwe Kerk kostte. Intussen heëft de Nieuwe Kerk niet alleen als restauratie-object de laatste tijd belangstelling gevraagd. De plaats in het stadsbeeld heeft enige jaren eveneens aandacht gevraagd. De Nieuwe Kerk bevindt zich binnen een bestemmingsplan, waarover veel te doen is geweest en waarvan alle pro blemen nog steeds niet zijn opgelost. Het kerkgebouw was intussen ook niet los te denken van de plannen tot we deropbouw van het zgn. Spuikwartier, dat eens bekend was als het Nervi- project, dat, zoals bekend ter ziele is. Daarvoor in de plaats kwam een plan van de gemeente: Nieuwe Hout. Reeds in de eerste aanzet van dit laatste plan werd - terecht - rekening gehouden met de plaats, die de Nieuwe Kerk in het stadsbeeld inneemt. Men zag in, dat de hoge gebouwen in de Nieuwe Hout geen schade zouden mogen doen aan het zicht op de Nieuwe Kerk. In een later stadium is men zelfs nog een stap verder gegaan en zijn de nieuwe gebouwen - ministeries - iets verder terug geprojecteerd, zodat de afstand tussen deze en de Nieuwe Kerk nog groter is geworden. De prak tijk zal aantonen in hoeverre men in deze opzet is geslaagd. Architect van de restauratie is de heer Ph. Bolt, die al menige kerkrestauratie op zijn naam heeft staan. De tech nische uitvoering is in handen van het Delftse aannemingsbedrijf Huurman. Het werk is begonnen bij de kap. Bij een grondig onderzoek bleek, dat de kapconstructie nog in goede staat ver keerde. Omdat het nog steeds mogelijk was, dat de in 1880 aangebrachte welf- Een deel van de ramen is reeds gerestau reerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 28