T nauwelijks breder was dan ongeveer 2 meter. Met deze laatste doorbraak, de Gravenstraat, en de ingrijpende ver breding van de Torenstraat en Jan Hendrikstraat aan de westelijke kant, kwam een eind aan de beslotenheid en werd voor het verkeer grotere tol ge- eist. Tegelijkertijd voltrok zich, zoals reeds eerder is aangegeven, in de bebou wing eveneens een sterke verandering waardoor de van oorsprong sterk ver wante architectuur van de gevelwan- den, die een zeer harmonisch geheel vormden, grotendeels vervangen werd door grootschalige bouwsels met een geheel eigen karakter die bijzonder slecht harmonieerden. Door sloopwerkzaamheden zijn de laatste jaren aanzienlijke stukken bouwterrein vrijgekomen, die na gro tendeels herbouwd te zijn het totale beeld van deze historische situatie nog verder hebben gedeformeerd. Het bouwblok, dat begrensd wordt door de in 1884 doorgetrokken Prinsestraat, de Nobelstraat en de To renstraat, werd tussen 1954 en 1967 in zijn geheel gebruikt voor een gebouw van de PTT, waarvan de enige kwaliteit het herbergen van een meterslange wandschildering van Escher kan wor den genoemd. In dezelfde tijd vond tevens de sloop plaats van de negentiende-eeuwse uit breiding van het raadhuis en van de bebouwing rond de Driehoekjes. Het raadhuis werd inmiddels weer voorzien van een moderne versie ter wijl tussen de Prinsestraat en de Drie hoekjes eveneens herbouw plaats vindt. Bij het zien van de „inpassing" van deze laatste twee objecten, gaat men zich echter wel afvragen- of het nog wel zin heeft zo overwogen en ver gaand te restaureren aan dit unieke raadhuis. Bij het zien van de sfeerrijke gevels wordt men telkens weer onvermijdelijk geconfronteerd met deze uitingen van hedendaags bouwen in de meest har de vorm en uitvoering. De confrontatie hiermee is ontnuchterend vanwege de onoverkomelijke tegenstelling en agressieve massaliteit van denieuw bouw. De bekoring, die uitgaat van het raadhuis met zijn renaissance-gevel en de uitbreiding uit de achttiende eeuw wordt hierdoor volledig teniet gedaan. De uitbreiding zal, volgens het in 1972 verschenen voorlopig ontwerp, het middelpunt gaan vormen van de Raad huispromenade. Het geheel met zijn overgeproportio- neerde constructie, die een mateloos zwaar dak schijnt te torsen, doet meer denken aan een blokkendoos, dan aan een vergader-ruimte voor een gemeen teraad. Agressieve massaliteit van de aanbouw aan het oude stadhuis. De nieuwe raadzaal, geflankeerd door de raadhuistoren, de St. Jacobstoren en de Toren van het kantoorgebouw van Berlage.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 18