Natuurlijk kan de city wel een stuk maatschappelijke schaalvergroting op vangen, maar het behoeft niet door afbraak op grote schaal en het amorf maken van grote delen der binnenstad. Veelal worden hierbij zogenaamde ijzersterke en spijkerharde econo mische beschouwingen aangehaald. Maar.de economie van een binnenstad is meer dan het aantal vierkante me ters oppervlakte aan winkels, kantoren, banken en verkeersaders. De tot nu toe gehanteerde econo mische theorieën zijn veel te veel be perkt tot de detailhandel, sluiten imma teriële zaken uit en houden geen reke ning met hun eigen externe effecten. Hierdoor kan het gebeuren dat een goed klinkende concertzaal en een weer goed functionerend te maken cultuurgebouw in de binnenstad (de Harmonie) moest worden gesloten en gedeeltelijk afgebroken. Zo verhuisde de cultuur naar de rand van de city, de evenementen-hal naar het nog veel verder weg gelegen Stadspark, evenals de tentoonstel lingsgelegenheid „de Martinihal". Met de grootste moeite is het Museum in de stad gebleven, terwijl de oude Stadsschouwburg uit 1890 gevaar loopt, als de geëngageerde burgerij niet alert blijft. Een ander element dat in het oude structuurplan niet uit de verf kwam, is de grondpolitiek. De kapitaalkrachtige instellingen als banken, industrie- en handelsonderne mingen, beleggingsmaatschappijen e.d. willen graag profiteren van klimaat en infrastructuur, welke door de bevolking als geheel is aangebracht en betaald. Daardoor wordt het de economisch zwakkere instellingen als sociaal-cultu rele instellingen onmogelijk gemaakt zich in de city te vestigen; en toch zijn deze hard nodig om de eenzijdigheid van de detailhandel te doorbreken en Foto 1: Overzicht van De Harmonie vanuit het Zuid-Westen. Foto 2: De Martinihal aan de rand van de stad. het symbiose-effect en de herberg zaamheid te versterken. Het kenmerk van de binnenstad is immers zijn multifunctionaliteit, waarin de vele functies als wonen,'winkelen, kantoren, bedrijven, horecabedrijven, sociaal-culturele instellingen, onderwijs, ziekenhuizen, enz., nauw met elkaar verweven en vervlochten zijn. De binnenstad is de ontmoetingsplaats voor de bevolking - bewoner, student, zakenman, kunstenaar, bezoeker. Daar ontstaan door uitwisseling de nieuwe ideeën, daar worden produkten uitgewisseld. Het is de kraamkamer van nieuwe levenspatronen. (wordt vervolgd) P. L. de Vrieze.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 14