Heemschutdag 1973 Postbus 1Ö525 voor betrekkelijk kort onvoldoende is geanalyseerd. Lange tijd is men ervan uitgegaan, dat men oude stadskernen beter in hun geheel kan slopen en er daarna nieuwbouw plegen. Een gevolg van deze opvatting is geweest, dat menige oude stadskern reeds onder de moker is gevallen, terwijl er tot nu toe niets of althans te weinig voor in de plaats is gekomen. Den Haag biedt hier een ontstellend voorbeeld. Intussen hebben we reden om aan te nemen, dat in ambtelijk Den Haag al enige tijd het inzicht is doorgebroken, dat het vraagstuk van de kaalslag krachtig moet worden aangevat. Reeds onder het vorige kabinet was een ze kere samenwerking tot stand gekomen tussen de departementen van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening en van CRM juist op het terrein, dat ons met zóveel zorg vervult. Men gaat regelmatiger en intensiever te werk. Men neemt aan eikaars commissoriale overleg deel voor zover de onderwer pen op hetzelfde terrein liggen. En dat geldt dan in het bijzonder de renovatie van (oude) stadskernen. Het zou intus sen niet alleen denkbaar zijn, maar zelfs wenselijk als bij dit commissoriale overleg ook het ministerie van Sociale Zaken zou worden betrokken, zulks in het kader van de werkloosheidsbestrij ding. Het lijkt voor geen betwisting vatbaar, dat de nieuwe regering in deze richting denkt. Deze conclusie durven we trek ken op grond van het feit, dat, zo is ons meegedeeld, de staatssecretarissen Schaefer (Volkshuisvesting) en Meijer (CRM) onlangs reeds een eerste gesprek hebben gehad over hetgeen gezamenlijk zou kunnen worden ge daan op het gebied van monumenten zorg en stadsrenovatie. Afgewacht dient te worden waartoe dit overleg uiteindelijk zal leiden. Misschien licht de komende Miljoenennota hiervan al een tipje op. Hoe de regering haar intentie op het gebied van heemschut verder waar wil maken, valt op het moment dat we-deze regels aan het papier toevertrouwen, niet te zeggen. In elk geval is een eerste, zeer be scheiden stap gezet. We durven daar aan nog niet de conclusie te verbinden, dat er reden is voor gematigd opti misme. Alle goede bedoelingen ten spijt, het kan voor 1974 nog wel eens deerlijk tegenvallen. De tegenvaller is intussen nog eerder gekomen, dan mocht worden ver wacht. Van de drie miljoen rest op het ogenblik nog maar twee miljoen. Monu mentenzorg krijgt niet dat ene miljoen, dat de regering haar had toegedacht. Dat bedrag had namelijk moeten ko men uit de voorgenomen accijnsverho ging voor benzine. De Tweede Kamer heeft dit regeringsvoorstel echter ver worpen. Die accijnsverhoging zou een bedrag van f 75 miljoen opbrengen en daarvan was dan één miljoen voor Monumentenzorg bestemd. De afwij zing van de Tweede Kamer was een politieke beslissing, waaruit niet de conclusie mag worden getrokken, dat de Kamer zich principieel wilde verzet ten tegen bijv. een extra bedrag voor Monumentenzorg. Dit neemt intussen niet weg, dat dat ene miljoen er dit jaar niet komt. Te betreuren, omdat er zo heel veel nodig is voor het behoud van onze monumenten. v. d. W. Het bureau van de Bond Heem schut heeft sinds kort een postbus, t.w. 10525, Amsterdam. Correspon dentie voor Heemschut worde dus voortaan bij voorkeur geadres seerd naar dit postbusnummer. De Heemschutdag zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 15 september a.s. Voorlopig programma: 10.00 - 10.30 uur - Aankomst der treinen te Deventer. 10.30-±11.00 uur - Ontvangst door het Gemeentebestuur van Deventer, waarbij U een kop koffie wordt aangeboden. ±11.00 uur - Inleiding door een deskundige van de Ge meente Deventer over de restauraties (o.a. het Bergkwartier). ±11.15 - ±13.00 uur - Wandeling door Deventer onder deskundige leiding. ±13.00- 14.00 uur - Lunch. Daarna een bustocht langs de IJssel over Olst en Wijhe. Daarbij zullen landgoederen, buitens enz. worden bezocht. ±16.00 uur - In een daartoe geschikte gelegenheid ge bruik van thee. ±17.00- ±17.30 uur - Terug in Deventer. De kosten van deelname worden geschat op f 15,— a f20,— per persoon. Per deelnemer is één introducé(e) toegestaan. In principe kunnen allen die zich opgeven de Heemschutdag bijwonen. Mocht echter een beperking in aantal moeten worden toegepast, dan geldt de volgorde van binnenkomst van de opgaven. Wilt U zich schriftelijk opgeven aan de Bond Heemschut - postbus 10525 - te Amsterdam, tot en met vrijdag 31 augustus a.s. U zult tijdig het volledige gedetailleerde programma ontvangen en dan in de gelegenheid worden gesteld het excursiegeld over te maken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 10