i Stichting Aristoteles opgericht i Doel: oorspronkelijk binnenstadbewoners in gerestaureerde panden te laten blijven wonen 46 Onder de Amsterdamse burgerij zijn er gelukkig velen, die het behoud van de oude binnenstad ter harte gaat. De hoofdstad kent verscheidene particu liere instellingen, die zich met restaura tie-activiteiten bezig houden. De Amsterdamse Maatschappij tot Stads herstel N.V. neemt vooral de restaura tie van erg bouwvallige panden en het opvullen van gaten voor haar rekening. De vereniging Hendrick de Keyser, de oudste vereniging op dit gebied, stelt de architectonische vormgeving, zowel in- als uitwendig, als eerste doel, waar door vooral uit architectuur-historisch oogpunt waardevolle panden worden behouden. Hendrick de Keyser tracht bij de verhuring van een pand de bestemming aan te passen aan de ori ginele ruimtelijke indeling ervan. De Stichting Diogenes heeft zich naast de doelstelling om panden te restaure ren ook voor de opgave gesteld huis vesting te creëren voor kunstenaars. Zij verwerft en restaureert panden in die delen van Amsterdam, die een nog onvoldoende zelfregenerende werking hebben en die daarom voor de particu- Lindengracht 49-53, toestand begin 1973. Foto M. Brinkgreve, Amsterdam liere eigenaar of belegger nog weinig aantrekkingskracht bezitten. Kapitaalkrachtigen Intussen zijn er ook particulieren die oude panden restaureren, maar hierbij gaat het wel voornamelijk om kapitaal krachtige personen, die de restauratie ter hand nemen om zelf in zo'n pand te gaan wonen. Er is echter ook een grote groep van minderdraagkrachtige particulieren, die hetzij zelf in de binnenstad een flat willen bewonen, hetzij een bijdrage willen verlenen aan de restauratie van panden op beleggingsbasis. Hierbij doet zich evenwel het probleem voor, dat particulieren dikwijls onbekend zijn met de aan restauratie verbonden risi co's, en dat de restauratie van een wat groter pand de draagkracht van de meeste particulieren ver te boven gaat. Bovendien is gebleken, dat de restau ratie van één pand door verschillende particulieren tezamen, welke restaura tie de Bond van Monumenteneigena ren „Levend Monument" op gang trachtte te brengen, op grote prak tische bezwaren te stuiten in verband met het ontbreken van een coördine rend apparaat. Om deze groep particulieren in staat te stellen hun bijdrage aan de restauratie van de Amsterdamse binnenstad te verlenen en om tevens via particuliere bijdragen de mogelijkheid te scheppen dé oórspronkelijke binnenstadbewo ners tegen betaalbare huren in ge restaureerde panden te laten blijven wonen, heeft de stichting Diogenes de stichting Aristoteles opgericht. Deze stichting heeft ten doel het be heren en administreren van de haar in juridisch eigendom toebehorende za ken, vermeld in een register van monu menten of behorende tot een be schermd stads- of dorpsgezicht, onder zodanige voorwaarden, dat de econo mische belangen terzake geheel bij derden berusten, alsmede het in rechte vertegenwoordigen van deze econo mische eigenaren. Door deze splitsing van juridische en economische eigen dom tracht de nieuwe stichting te be werkstelligen, dat door een groot aan tal relatief kleine bedragen uit particu liere bron geld bijeen wordt gebracht om de woonfunctie in de binnenstad te versterken door middel van monumen tenzorg. Twee soorten projecten De stichting Aristoteles kent twee soorten restauratieprojecten: beleg gingsprojecten en zelfbewoningspro- jecten. In beleggingsprojecten worden de woningen óf in overleg met de gemeente toegewezen óf zij blijven bewoond door de oorspronkelijke huurders. Een zelfbewoningsproject is een pand of een groep van panden, waarin een ieder, die daarin investeert na de restauratie een woning ter beschikking krijgt. Het kapitaal voor de beleggingspanden wordt bijeengebracht door particuliere belangstellenden in participaties van f 2500 of een veelvoud daarvan. Dege- né, die in aanmerking wenst te komen voor een zelfbewoningsproject, neemt tevens voor ca. tien pet. van het be drag, dat hij aan zijn eigen woning ten koste legt, deel in een beleggingspro ject van de stichting. Door de verplich te deelneming in beleggingsobjecten van mensen, die via Aristoteles een behoorlijk bedrag willen betalen voor een eigen gerestaureerde woning wordt een kapitaalstroom gecreëerd voor het herstel van woonhuismonu menten ten behoeve van de oorspron kelijke dan wel in overleg met de ge meente aan te wijzen nieuwe bewo ners. De koppeling van zelfbewonings- aan beleggingsobjecten garandeert met de verdere ontwikkeling van eerstgenoemde categorie een gestage voeding van deze stroom. Bovendien blijken er vele binnenstadliefhebbers te zijn, die, zonder voor zichzelf een wo ning te willen hebben, bereid zijn om een of meer participaties van f 2500 te nemen. Gemeentesteun Bij de opzet van Aristoteles is aanslui ting gezocht bij de structuur van de coöperatieve flatexploitatieverenigin- gen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft zijn steun aan de stichting Aristo teles reeds toegezegd door de stich ting als monumentenrestaurerende instelling te beschouwen. Verzoeken om toekenning van subsidie in de restauratiekosten zal de gemeente ho noreren met een percentage van der tig. Eveneens is de medewerking van de Staatssecretaris van CRM in deze verkregen. De stichting Aristoteles heeft bereids enige panden aan de Lindengracht in haar juridisch bezit. Lindengracht 12 is al gerestaureerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 9