tigd, te slopen, het gebouw zou te oud zijn en tot niets meer kunnen dienen. Er is nu een comité gevormd, dat zich tegen de sloop verzet. Het noemt het gebouw het énige voor beeld van een 19e eeuws rijk uitge voerd patriciërswoning in Goes. Met het omringende park heeft zij een voorname functie in haar omgeving. Door haar fraaie architectuur door breekt zij de Saoiheid en eentonigheid van de omringende bebouwing, aldus het comité, dat er verder op wijst, dat er voor het stadsdeel waarin zich dit kapitale pand bevindt, nog geen be stemmingsplan bestaat. Het comité wenst het huis op de monumenten lijst. Grave - Elisabethkerk. De stichting restauratie Elisabethkerk hoopt in de loop van dit jaar te kunnen starten met de restauratie van het hoogkoor van deze kerk. De eerste fase van de algehele kerkrestauratie vergt een be drag van ca. 400.000. Intussen zijn onder verantwoordelijkheid van het kerkbestuur de schilderijen van de kerk gerestaureerd. Het is nu de be doeling ook de kostbare beelden in deze kerk aan een restauratiebeurt te onderwerpen. Groningen - Kerken. De stichting Oude Groninger kerken heeft het be zit van twee kerken verworven, die in Stitswerd en in Westeremden. Laatst genoemde kerk dateert uit de 13e eeuw en bezit, deels bedekte, muur schilderingen. Den Haag - De Witte. Het gebouw van de Nieuwe of litteraire Sociëteit de Witte aan het Plein, blijft op de monumentenlijst. Het bestuur had beroep ingesteld tegen het plaatsen van het gebouw op de monumenten lijst, maar de Kroon heeft het beroep ongegrond verklaard. De Witte is een sociëteit, die meer dan anderhalve eeuw bestaat. Het oostelijk deel da teert uit 1870 en bevat in het inte rieur goede voorbeelden van Napo leon lll-stijl. Huizinge (Gr.) - De Melkema. Deze ongeveer 600 jaar oude boerderij ver keert in zodanig slechte staat, dat afbraak nog de enige oplossing lijkt. Voor de kostbare restauratie is in elk geval in de eerstkomende jaren geen (overheids)geld beschikbaar. De Melkema staat intussen op de monu mentenlijst, maar de rijksdienst heeft een sloopvergunnisg afgegeven. De historische waarde van de boerderij is tweeledig, nl. architectonisch en als stamhuis van de familie Huizinga, waarvan o.m. de cultuurhistoricus prof. dr. J. Huizinga en diens zoon, de schrijver Leonard Huizinga afstam men. Houten - Kasteel. Het kasteel Heem stede, waarvan de tuinen nog werden aangelegd door Le Notre, krijgt een bestemming. Het zal de Stichting Me dische bibliotheek gaan herbergen. Maar eerst zal het moeten worden gerestaureerd, hetgeen zal geschie den onder leiding van architect As- beck, die ook het raadhuis van Drie bergen en het Zeister slot restaureer de. Laren N.H. - Kerk bij de Brink. Het ontbreken van geld is oorzaak, dat er tot nu toe nog niets is gekomen van de dringende nodige restauratie van fundatie, kap en interieur van het uit 1621 hervormde kerkje aan de Naar- derstraat bij de Brink. In eerste aan leg is er f 100.000 nodig, waarvan de helft bijeen is. In totaal zal naar ra ming vier ton nodig zijn. Aangezien voorlopig niet op een bijdrage van Rijksmonumentenzorg kan worden ge rekend, is een actie op gang gekomen onder het motto „Dit monument moet blijven". Leeuwarden - Sloopplannen. De werkgroep „Aed Levwert" heeft zich met een brief tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gewend, waarbij bezwaren worden geuit tegen plannen van het gemeentebestuur tot recon structie van de Voorstrekgracht en Stadsgracht. Hiervan zouden o.m. een gedeelte van het pakhuizencomplex „Rusland" en de op de monumenten lijst voorkomende oude herberg „Het nieuwe Blauwhuis" de dupe worden. Bovendien zou een deel van de stads gracht tussen het „Hoeksterbastion" en de „Amelandsdwinger" moeten worden versmald. Dit gedeelte van de stadsgracht is echter ook be schermd gebied. Noord-Holland - Monumenten. In een onlangs gehouden vergadering van Prov. Staten van Noord-Holland is grote bezorgdheid tot uitdrukking ge bracht over het gebrek aan geld om de duizenden monumenten in deze provincie in stand te houden. De kri tiek richtte zich op het Rijk, dat on voldoende middelen voor restauratie beschikbaar stelt. Zei een van de Statenleden: „Het is prachtig, dat er beschermde stads- en dorpsgezichten bijkomen, maar ze vergeten in Den Haag kennelijk dat het onderhoud daarvan ook geld kost". Gedeputeerde mr. Rcelse deelde mee, dat het provinciaal bestuur van Noord-Holland het plan heeft samen met dat van Utrecht en Zuid-Holland de minister van CRM te verzoeken meer geld beschikbaar te stellen voor monumenten-restauratie. Volgens mr. Roelse staan deze drie provincies achter bij de overige provincies wat betreft rijksbijdragen. In de Tweede Kamer is intussen bij de behandeling van de begroting van CRM al voor meer subsidie ten be hoeve van monumentenzorg gepleit. Rhenen - Oude stadshuis. Een deel van het uit de 15e eeuw daterende oude stadhuis, dat nog overeind staat, verkeert in ernstig verval. Het deed tot 1926 als raadhuis dienst. Er is nu een plan ontworpen om het ver vallen restant te restaureren en te doen aansluiten bij het nieuw te bouwen stadhuis. In deze nieuwbouw wil men o.a. de raadzaal weglaten. Die zou in het oude stadhuis - na restauratie - moeten komen. Rotterdam - Pendrecht-molen. De ge meente zal de uit het begin van de 19e eeuw daterende watermolen in de polder Pendrecht kopen. Sappemeer - R.K. kerk. Het kerk bestuur van Sappemeer heeft van de paus 10.000 ontvangen voor de restauratie van een kerk en toren, die in november 1972 door storm werden beschadigd. Utrecht - Janskerkhof. De plannen van Slavenburg's bank de voorgevels en kappen van de panden Janskerk hof 21 tot en met 23 te restaureren kunnen - wegens gebrek aan geld - voorlopig niet worden verwezenlijkt. De panden dateren uit de 17e resp. 18e eeuw. Ze zijn in de loop van de tijd nogal eens verbouwd zonder veel aandacht voor het historische. De be doeling is bij de restauratie meer eenheid in het complex te brengen. Utrecht - Jeruzalemstraat. Het Utrechts Monumentenfonds heeft het middel eeuwse pand Jeruzalemstraat 8 aan gekocht en is voornemens hetzelfde te doen met nr. 10. Beide panden vormen een onderdeel van het voor malige Jeruzalemklooster. Men hoopt nog dit jaar met de restauratie te kunnen beginnen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 31