Restauratienieuws BOEKBANDEN waarddijk aan te leggen. Het wijde waterfront van Enkhuizen zou door de aanleg van een hoge muur ernstig worden verminkt en alle charme verliezen. Ontwerp bestemmingsplan Gemeente Zwartsluis In aansluiting op de bij de gemeente ingediende bezwaren tegen dit ont werp bestemmingsplan werd, aange zien de gemeente een bezwaar onge grond heeft verklaard, thans bij Ge deputeerde Staten ons bezwaar naar voren gebracht en gepleit voor be houd van dit bijzondere gebied. Buren in actie Buren, in het hartje van de Betuwe, een dorp, dat in zijn geheel op de mo numentenlijst staat, zet zijn actie voor restauratiewerkzaamheden voort. Op het ogenblik is deze actie gericht op het herstel van de Ned. Hervormde Kerk, die van omstreeks 1400 dateert. De geschiedenis van Buren gaat terug tot de 8e eeuw; in 1395 kreeg het stadsrechten. Het is verscheidene eeuwen tot 1795 in het bezit van de Oranje's geweest. Vandaar een van de bekendste titels van de ko ningin: gravin van Buren. In de loop van de jaren is er veel in Buren geres taureerd, zoals de oude muurhuizen en het prachtige weeshuis, dat in 1613 door Maria van Oranje werd gesticht, en dat thans tot museum der Kon. Marechaussee wordt ingericht. De kerkrestauratie zal zo'n twee mil joen gld. gaan kosten, waarvan de kerkgemeente ongeveer 200.000 zal moeten opbrengen. Vandaar de actie. Boekbanden voor het inbinden van jaargangen Heemschut kunnen thans weer besteld worden. Na overmaking van f 5,60 (incl. ver zendkosten) op onze girorekening 124326 wordt de band toegezon den. Reeds ontvangen bestellingen zul len zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. 67 Alkmaar - Hofje. De stichting Stads herstel Alkmaar is eigenaresse ge worden van het Hofje van Bijleveld. De kostbare inventaris is eveneens aan de stichting overgedragen in eeuwig bruikleen. Men hoopt in het najaar met de restauratie te kunnen beginnen. Het hofje, dat vermoedelijk uit de 16e eeuw dateert, is aanvanke lijk artilleriehuis geweest. In de eerste helft der 17e eeuw werd het bewoond door een freule van Teylingen, waar naar het hofje ook wel wordt ge noemd. Het is later tot hofje ver bouwd. In de loop der eeuwen is er veel aan veranderd, maar men hoopt het aan de hand van oude gegevens zoveel mogelijk in de vroegere staat te kunnen terugbrengen. Alkmaar - 17e eeuws pand. De stich ting Stadsherstel heeft een uit de 17e eeuw daterende pand op het Ritsevoort aangekocht. Het zal wor den gerestaureerd. Amsterdam - De 1200 Roe. B. en W. hebben het voornemen deze molen aan de Haarlemmerweg te restaure ren; kosten f 180.000. De omwonen den hebben kenbaar gemaakt ernstig bezwaar tegen verplaatsing van de molen te hebben. De uit de 17e eeuw daterende molen is een zgn. acht kantige bovenkruier. Amersfoort - Observantenklooster. Dit in zijn huidige toestand uit de 15e eeuw stammende gebouw werd in 1970 van de monumentenlijst afge voerd teneinde het te kunnen doen slopen. Daarvan is tot op heden nog niets gekomenen thans lijkt de moge lijkheid aanwezig het voor het nage slacht te behouden. Er zal dan wel danig gerestaureerd moeten worden, hetgeen een kostbare aangelegenheid zal zijn. Amersfoort - Synagoge. Voor volle dige restauratie van de synagoge is geen geld beschikbaar. Om het histo rische complex, dat op de monumen tenlijst staat, voor verder verval te behoeden zal een zgn. consolidatie- plan worden uitgevoerd, waarmee naar schatting ca. f 190.000 gemoeid zal zijn. Algehele restauratie zou minstens 6'/2 ton kosten. ANWB - Molenactie. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van De Hol- landsche Molen is de ANWB een actie onder zijn leden begonnen voor het behoud van molens in Bolsward, Goor, Ouderkerk aan de Amstel en Oud-Vossemeer. Hiervoor is een kwart miljoen nodig. Bergen op Zoom - Hotel De Draak. Een van de oudste herbergen", zo niet de oudste hotel De Draak, met middeleeuwse resten en een voor gevel uit de 18e eeuw is dringend aan restauratie toe. Maar dan zal er geld van de overheid moeten komen. Diepenheim - Boerderij. De gemeen teraad heeft een plan aanvaard tot restauratie van de boerderij bij de Diepenheimse watermolen; kosten f 1,8 ton, waarvan een deel door het Rijk en de provincie zal worden bij gedragen. Den Bosch - de Twaalf Apostelen. Dit monumentale pand aan de St. Joris- straat zal niet worden gesloopt; in tegendeel het zal worden gerestau reerd. CRM heeft hiervoor wel be langstelling maar geen geldmiddelen. Mogelijk kan de restauratie echter ge schieden in het kader van de werk- gelegenheidregeling. Drente - Jubileumgift. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Ne derlandse Gasunie heeft deze NV f 150.000 geschonken aan de stich ting „Het Drentse Landschap". Het bedrag is in de eerste plaats be stemd voor herstel van de geleden stormschade (november 1972), maar het kan ook worden aangewend voor herstel en behoud van het landschap in ruimere zin. Deil - Molen. De Vlinder, aan de boorden van de Linge, zal door de molenbouwer Bos worden gerestau reerd. Friesland - Subsidie. Ged. Staten hebben ten behoeve van de restaura ties van 26 monumenten een subsidie van ruim f 54.000 beschikbaar ge steld. Voor subsidie komen o.m. in aanmerking de hervormde kerk en toren te Beers, de walmuren aan de Froonacker te Franeker, voorts enige panden te Franeker, Harlingen, Leeu warden en Hindelopen. Goes - Verzet tegen sloop. B. en W. hebben het voornemen het uit de 19e eeuw daterende gebouw, waarin de keuringsdienst van waren was geves-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 30