L Woudrichem kreeg visserij-museum koming aan eigenaars van cultuur monumenten verwees de staats secretaris naar het antwoord van zijn ambtgenoot van Financiën op schrif telijke vragen van enige kamerleden. In dat antwoord deelde de staats secretaris van Financiën mee, dat er twijfel is ontstaan over de eerder in uitzicht gestelde oplossing voor de heffing van de inkomstenbelasting over de als monument aangewezen eigen woningen, die zich bevinden op een landgoed in de zin van de Natuurschoonwet 1928. In antwoord op schriftelijke vragen van enige Tweede Kamerleden over het kappen van bomen langs door gaande wegen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat als zijn stand punt gëgeven, dat tegen de aanwe zigheid van bomen langs de weg uit een oogpunt van verkeersveiligheid in het algemeen geen bezwaar be hoeft te bestaan, mits aan de plaats van de bomen t.o.v. de wegrand zorg vuldig aandacht is geschonken dan wel de nodige beveiligingsmaatrege len zijn getroffen. De minister acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat onder bepaalde omstandigheden gelet op de landschappelijke en (of) natuurwetenschappelijke waarde van de wegbeplanting de voorkeur zou kunnen worden gegeven aan een op lossing, waarbij de beplanting wordt gespaard, bijv. door het aanleggen van een nieuwe (evenwijdig lopende) weg. Janus de veerman - bij de burgerlijke stand: Baks - is als grondlegger te beschouwen van het op 25 mei jl. in Woudrichem geopende visserij-mu seum. Janus is namelijk enkele jaren geleden begonnen met het verzame len van allerlei materiaal betrekking hebbende op de tot de historie beho rende zalmvisserij, eens een belang rijke bron van inkomen voor de in woners van Woudrichem. De Rijnzalm is verdwenen, voorname lijk als gevolg van de watervervuiling. Er gaat een verhaal ons door een in woner van Woudrichem verteld, maar we hadden het ook al eens tijdens onze jeugd horen vertellen, dat dienstboden in plaatsen in de omtrek als voorwaarde voor indiensttreding stelden, dat ze niet meer dan twee maal in de week zalm wilden eten. Helemaal waarschijnlijk is dit verhaal niet, want zalm is altijd een dure lek kernij geweest. De grafelijke toltarie ven waren hoog om de zalm niet tot volksvoedsel te doen worden. De visserij op zalm geschiedde met de zgn. zalmzegen; deze werd van de oever uitgezet en met een bocht door de rivier getrokken totdat beide einden weer bij elkaar kwamen en de vis ingehaald kon worden. De Woudrichemse vissers maakten hier bij gebruik van een speciaal gecon strueerd vlot, galg genaamd. De ze gen werd met mankracht door de galg opgehaald. Omdat er op de Waal een krachtige stroom stond, kon de galg alleen met behulp van een sleepboot worden verplaatst. Het uitzetten van de zalmzegen geschied de met een roeiboot. Deze technische gegevens zijn nu te rug te vinden in het visserijmuseum, dat is ondergebracht in het ruime portaal van de toren van de Grote Kerk. In samenwerking met het ge meentebestuur van Woudrichem is voor het beheer van het museum een stichting opgericht, waarvan de heer J. Kant voorzitter is, en jhr. mr. Th. Sanberg secretaris. Toen de stichting er eenmaal was, werd een beroep op de burgerij ge daan om in haar bezit zijnd materiaal, ook foto's en prenten, ter beschik king te stellen om zodoende een zo volledig mogelijk overzicht te kunnen geven van de vergane zalmvisserij. Aan die oproep is ruimschoots ge hoor gegeven. Zo kon bijv. een zgn. taankist met bijbehorende nettenkist worden opgesteld en is er een touw- baantje, waarmee demonstraties ge geven kunnen worden. Men heeft voorts een zgn. Bergenaar op de kop kunnen tikken, die nu ge restaureerd, te bekijken valt. Er is ook een complete verzameling netten die de Woudrichemse vissers ge bruikten; een gevarieerde collectie, omdat voor de visserij niet alleen ver schillende soorten netten werden ge bruikt maar die verschilden boven dien nog voor zomer en winter. Men treft in het museum verder een minia tuurgalg aan. De permanente expo sitie wordt voorts opgeluisterd met veel foto's en prenten. Op de eerste verdieping van de toren wil het stichtingsbestuur een dia-ka mer inrichten, waarmee een overzicht gegeven zou moeten worden van de geschiedenis van Woudrichem. Van betekenis zal ook zijn als de archie ven van Woudrichem toegankelijk kunnen worden gemaakt omdat daar uit ongetwijfeld veel wederwaardigs over Woudrichems geschiedenis te voorschijn zal komen. De moeilijkheid hierbij is wel, dat een deel van de archieven in slechte staat verkeert, zodat restauratie nodig zal zijn om ze weer leesbaar te maken. Maar dit zijn toekomstplannen, die op uitvoering wachten als het daarvoor benodigde geld bijeen is. Giften voor dit doel en voor de instandhouding van het visserijmuseum kunnen wor den gestort op postgirorekening 1079181 van de RABO-bank te Woudrichem t.n.v. de stichting visse rijmuseum (rekeningno. 37.25.02423). Diegenen buiten Woudrichem, die misschien nog over historisch ma teriaal over Woudrichem beschikken kunnen goed werk doen door het aan het museum af te staan. Vooral foto's en prenten zijn bijzonder welkom maar ook voorwerpen op de oude zalmvisserij betrekking hebbende. Woudrichem in restauratie, waarin Heemschut een belangrijk aandeel heeft, is met het visserijmuseum een attractie voor de toerist rijker gewor den. v. d. W. Bootje, waarmee eertijds de zalmvisserij werd bedreven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 28