De Hollandsche Molen jubileerde HEEMSCHUT Foto 2: Bewondering voor de auto van de Monumen- tenwacht, zojuist door Staatssecretaris Von- hoff ingewijd. van grote steun zijn voor de over heidsinstellingen, die zich met de monumentenzorg bezig houden en niet minder voor verenigingen als Heemschut, Hendrick de Keyser en De Hollandsche Molen. Het is te wensen, dat de Monumentenwacht binnen afzienbare tijd even populair zal worden als de Wegenwacht, waar mee we willen zeggen, dat veler medewerking van grote betekenis zal zijn. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin heeft de Vereeniging ,,De Hollandsche Molen" in Amsterdam haar vijftigjarig bestaan gevierd. Tij dens de jubileumbijeenkomst in Krasnapolsky deelde staatssecretaris Vonhoff mee, dat het H.M. de Ko ningin behaagd had de heer A. J. de Koning, architect BNA, te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer De Koning is meer dan 25 jaar technisch-adviseur van ,,De Hollandsche Molen" en molen- deskundige bij uitstek. Hij leidde o.a. de bouw van een molen in Holland- Michigan (1965) en in Steinbach (Canada) in 1972, Er werden voorts certificaten van verdienste uitgereikt aan mej. S. M. Krijgsman te Rotterdam, wegens haar bijzondere verdienste voor de her bouw van de molen ,,De Speelman" te Overschie; aan L. A. Verhage, mo lenaar op ,,De Korenaar" te Poort vliet, voor diens voortreffelijke on derhoud en zijn restauratiearbeid aan ,,de Vier Winden" te St. Annaland; aan B. K. Dijk te Leek, wegens diens 50-jarig jubileum als molenbouwer; aan S. J. Postma te Joure, wegens zijn bijdrage aan de restauratie van „Penninga's molen" te Joure; aan J. D. Medendorp, die o.a. de molens in Holland-Michigan en te Steinbach bouwde en aan A. Beckers, molen bouwer te Bredevoort, die o.a. de standaardmolen te Heusden bouwde. Geschiedenis Oud-voorzitter ir. F. Stokhuyzen heeft t.g.v. het jubileum de geschiedenis van „De Hollandsche Molen" te boek gesteld (uitgave Klaas Woudt B.V., Zaandijk). Hij maakt er bepaald geen dorre opsomming van feiten van. In tegendeel, het boekje laat zich erg prettig lezen. Het leesgenot wordt verhoogd door de vele fraaie foto's. Er is in die vijftig jaar veel en nuttig werk verricht voor het behoud van molens, die nog altijd een karakteris tiek van ons land uitmaken. De inspanning, die de vereniging zich intussen getroost heeft, kon niet ver hinderen, dat heel wat veel te veel molens aan het Hollandse landschap zijn ontvallen. Het over zicht, dat ir. Stokhuyzen aan het slot van zijn boekje opnam, legt daarvan een droevig getuigenis af. Het groot ste aantal geregistreerde windmolens (in 1935) bedroeg 2390. Geleidelijk nam het aantal af; tijdens de Tweede Wereldoorlog gingen er alleen al 171 verloren. Op 1 mei 1971 waren er nog 957 geregistreerd. Aan de top gaat Zuid-Holland met 216 molens. Verder komen alleen nog Friesland, Gelderland, Noord-Holland en Noord- Brabant boven de honderd uit. De belangstelling voor het behoud van molens is in ons land gelukkig groeiende, hetgeen uit het toene mende aantal leden blijkt. Wie kennis neemt van het boekje van ir. Stok huyzen zal daarin stellig een aan sporing vinden om zo men nog geen lid is het werk van „De Hol landsche Molen" te steunen. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 25