Monumentenwacht Nederland opgericht V iy In het Noorden des lands is een voortreffelijk initiatief genomen. Op gericht is namelijk de Stichting Mo numentenwacht Nederland, die zich gaat bezig houden met het nemen van preventieve maatregelen, ten einde mogelijk verval van historische bouwwerken in te dammen, c.q. te voorkomen. De stichting wil haar doel verwezenlijken door regelmatige inspectie en het zo nodig verrichten van kleine herstelwerkzaamheden, waarbij het accent zal worden gelegd op het voorkomen en herstellen van lekkages en inwateringen in het ge bouw. Bij het signaleren van grote gebreken zullen de eigenaren worden geïnformeerd. De stichting is haar werkzaamheden begonnen in de provincies Groningen en Friesland, maar het is de bedoe ling haar activiteiten per provincie over het gehele land uit te breiden. Aan de oprichting van de monumen tenwacht ligt in feite ten grondslag de omstandigheid, dat er de laatste jaren te weinig geld van overheids wege voor restauratie van monu menten ter beschikking wordt ge steld. De uitvoering van nodige restauraties ondervindt hiervan een belangrijke terugslag. Met name is dit bij kerken te constateren; de kerkbesturen zijn veelal armlastig en daardoor komt het onderhoud van de vaak historische gebouwen in het gedrang. Aanvankelijk kleine gebre ken vreten door en lopen uit op aan zienlijk verval. De monumentenwacht beoogt dit te voorkomen. Het is, zoals opgemerkt, de bedoe ling in elke provincie een afdeling van de stichting op te richten, met tenminste drie leden, waarvan ten minste één zitting heeft in het alge meen stichtingsbestuur. Voorlopig wordt het bestuur gevormd door de heren Kramer (restauratie-architect), Stallinga (provinciaal ambtenaar van Friesland, belast met monumenten zorg), Kuipers (lid van de prov. kerk voogdijcommissie van de Ned. Herv. Kerk in Friesland), Schaafsma (amb tenaar te Vlagtwedde, belast met mo numentenaangelegenheden), Reker (administrateur van de Stichting Oude Groninger Kerken)' en Kreb (secr. van de provinciale monumen tencommissie Groningen). Het werkgebied strekt zich voorlopig uit tot Friesland met 400 kerken en Groningen met 200 kerken. Alle kerk voogdijen worden uitgenodigd om bij de stichting een abonnement te ne men, dat het recht geeft op een half jaarlijkse inspectie tegen kostprijs. De inspecties zullen worden uitge voerd door vakbekwame krachten in dienst van de stichting. In Friesland levert de restauratie-aannemer Scha kel (die het initiatief tot de stichting nam) vakbekwame krachten; in Gro ningen krijgt men de medewerking van aannemer Koning te Stadskanaal. De provinciale kerkvoogdijcommissies in beide provincies hebben reeds haar volle medewerking toegezegd. De stichting begint haar werkzaam heden met kerken-inspectie, maar als de gedachte aanslaat, zal men zich voor wat het Noorden betreft, ook gaan bezig houden met het toezicht op andere waardevolle monumenten, zoals stinzen en staten, woningen, e.d. Ook wordt aan de molens ge dacht. In tegenwoordigheid van vele be langstellenden heeft de staatssecre taris van CRM, de heer Vonhoff, onlangs in St. Nicolaasga de eerste inspectie-auto in dienst 'gesteld. In zijn toespraak stelde hij tegenover de moderne clichébouw het belang van het monument nog eens duide lijk in het licht. „Met het beleid van het Rijk zijn we uit het defensief ver lost en steeds minder Nederlanders zien Monumentenzorg ten onrechte aan voor een hobby van lieden, die alles bij het oude willen laten. Be houd van monumenten is van groot belang voor het behoud van een goed leefklimaat", aldus de heer Vonhoff. Het noordelijk initiatief verdient o.i. alle waardering en het is te hopen, dat het stichtingsbestuur anderen, el ders in het land, er warm voor zullen weten te maken. De Monumenten wacht kan als particuliere instelling Foto In het midden initiatiefnemer aannemer Scha kel uit Exmirra met rechts en links de heer en mevrouw Eysinga. foto: P. L. de Vries

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 24