Foto 2: ,,De Vlieger" te Voorburg midden tussen de flats. Foto 3: ,,De Geestmolen" (1566) te Alkmaar vrijwel geheel ingebouwd. Foto 4: Standerdmolen in een bos (Buurserzand - Haaksberqen). Foto 5; ,,De Korenmolen" te Balkbrug (Ov.). Is dit nog een monument" in deze biotoop? torenflat. Van een beroep op het zg. „windrecht" behoeft men zich juri disch al helemaal niets voor te stel len, zoals de praktijk bewezen heeft. Wij moeten voorkómen in plaats van genezen, datgene wat meestal reeds te ver heen is. De overheid zal molen-biotoop-bewust gemaakt moeten worden. Hier en daar is dit reeds het geval. Zo nemen de Noordhollandse Prov. Planol. Dienst en de dito Waterstaat, tezamen met landelijke en provinciale molendeskundigen, alle molens van de provincie tweemaal per jaar in beschouwing. Dreigende biotoop-ont luisteringen worden gesignaleerd en, waar mogelijk, tegengegaan in een voldoende vroegtijdig stadium. Na tuurlijk gaat en ging er in deze pro vincie nog wel het een en ander mis, maar de warme ambtelijke belangstel ling doet het beste hopen voor de toekomst. Gevraagd: een landelijk-aanvaarde richtlijn Waar echter de molenwereld in feite met smart op wacht, is een duidelijke beleidslijn op landelijk niveau, welke, van hogerhand wordt voorgehouden aan alle planologen, en waarin op handhaving van een goede molen biotoop wordt aangedrongen. En wel in die geest, dat aan bestemmings plannen, welke de richtlijn overtreden, goedkeuring kan worden onthouden. Voor gemeenten zou bv. nog een andere sanctie kunnen bestaan uit, nl. het inhouden van monumenten subsidies in het algemeen. Maar hiervoor moet men het eerst eens worden over een objectieve maatstaf. Welnu: een goede „proeve" daarvan is aanwezig. In het boek „Zwaaiende Wieken" distilleerde de schrijver H. A. Visser uit allerlei polderkeuren enz. een praktische richtlijn: een tabel met toelaatbare bouwhoogten en af standen van belendingen rondom mo lens. Hoewel de tabel van huis uit gebaseerd is op behoud van de windvang, blijkt hij even nuttig te zijn in „esthetisch" opzicht. De tabel luidt als volgt:

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 22