Groene hart van Holland een illusie Het beleidsbeginsel van de gebun delde deconcentratie blijkt in de praktijk gemakkelijker gesteld dan toegepast. Ondanks de Wet op de Ruimtelijke Ordening, die de overheid de mogelijkheid van maatregelen schenkt om dat beleid door te zetten, ondanks het toezicht van rijksinspec teurs van de Ruimtelijke Ordening en van de provinciale besturen, hebben vele dorpsgemeenten, gelegen in de landelijke gebieden, kans gezien voor hun dorpen onevenredig grote uit breidingen tot stand te brengen, dwars tegen de bedoelingen van de rijksoverheid in. Zo dreigt bijv. het groene hart van Holland al een illusie te worden, doordat het met een nog steeds voortgaande toeneming der bebouwing langzaam maar zeker aan het dichtslibben is. Aldus de klaagzang in het jaarverslag van de Commissie Stad en Dorp in Noord-Holland van de Bond Heem schut. De besturen van de dorpen motive ren hun beleid met argumenten als: het belang van vers bloed in de be volking, betere mogelijkheden van scholen en andere instellingen van algemeen belang bij een groter be volkingsaantal, enz. Daar komt nog bij, dat vele bouwondernemers maar al te graag bereid zijn die groei- zuchtige gemeenten de helpende hand te bieden. Aan koopgrage klan ten is bepaald geen gebrek. Ook ten noorden van het Noordzee kanaal doen zich de hier gesigna leerde verschijnselen voor, zij het nog niet in die mate als ten zuiden daarvan. Vooral de droogmakerijen in het noordelijk deel van Noord- Holland lopen groot gevaar daardoor hun landelijke schoonheid te ver liezen. Een en ander was voor de heer A. Barendregt, lid van de Noord hollandse commissie Stad en Dorp en Dijkgraaf van de Schermer, aan leiding om het plan van de „Groene long van Noord-Holland" te lanceren. Directe aanleiding voor dit plan was het voornemen van het provinciaal bestuur het zeer grote aantal, voor namelijk kleine, weterschappen te concentreren in een tiental grote, overeenkomende met de streekplan indeling. De heer Barendregt heeft daarop een variant voorgesteld: het uitgestrekte groene gebied in het hart van het noordelijk deel van Noord-Holland wil hij in één water schap ondergebracht hebben. De secretaris van de commissie, ir. F. Ottevangers, gaat in zijn verslag diep op deze kwestie in, omdat men in toenemende mate geconfronteerd wordt met de gevaren, die het unieke polderlandschap tussen Alkmaar en Purmerend bedreigen, het landschap van de Beemster, de Eilandspolder en de Schermer, een der mooiste landschappen van Noord-Holland. Het optreden van Heemschut tegen der gelijke gevaren werd o.a. ten op zichte van de gemeente Beemster met succes bekroond. Zover is het nog niet met het bestemmingsplan van Akersloot. Het verslag klaagt verder over de modernisering van fraaie oude land wegen. Wanneer die wegen aan her stel toe zijn, dan bekijkt men die kwestie louter van de civieltechni sche kant: verbreding, rechttrekking van gebogen tracé's, slootdemping, rooien van bomen en asfaitering. En dan is de schoonheid van zo'n weg verdwenen. Bovendien heeft derge lijke modernisering nog als kwalijk gevolg verkeersaantrekking, hetgeen bepaald niet bevorderlijk is voor de landelijke rust. Ingrijpen van de kant van Heemschut in het structuurplan van Alkmaar, dat aanvankelijk voorzag in grachten demping, heeft dit kwalijke voorne men voorkomen. Heemschut pleitte voor grachtenversmalling en daartoe is uiteindelijk besloten. Purmerend Ir. Ottevangers heeft in zijn verslag weinig goede woorden over voor het beleid van het gemeentebestuur van Purmerend. Van alle oude Noord hollandse steden is Purmerend thans ongetwijfeld de lelijkste geworden, zo klaagt hij. Het gemeentebestuur wil dat blijkbaar en daarom moet alles verdwijnen wat er nog aan schoons over is. Zo verdween de gracht de Where en nu zijn oude ge bouwen aan de beurt. De sloopwoede leeft zich uit! Tenslotte uit het verslag zorg over de bedreiging van menige dorpskerk. Het Groene Kerkje van Lambert- schaag en de kerk in Schardam zijn al gesloten en verkeren in vergaande staat van verwaarlozing. Het probleem is voor deze kerken een passende bestemming te vinden, een kwestie waarmee men overigens ook elders in het land worstelt. Voorbeelden van landschapsschoon in Noord-Holland: De Oosterstraat te Benningbroek, gemeente Sijbekarspel Foto J Sijbekarspel, Oosterstraat ie Bennebroek. Foto 2: Sijbekarspel, Oosterstraat.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 19