anderd. Men heeft het allemaal weer uitgegraven ten behoeve van de jachthaven, waar twee verenigingen uit Den Bosch en een uit Eindhoven reeds hun domicilie hebben gevon den; een ideale plek voor watersport liefhebbers. Als het allemaal klaar zal zijn, heb je een keurig opgepoetste briljant aan de Maas, compleet met grachten en 52 wallen, aldus de enthousiaste burge meester Scholten. Nu al kan men zich van dat juweel, gevat in de met bomen beplante grpene wallen, een goede voorstelling maken. Men herkent er de hand van de meester, de stedebouwkundige kunstenaar, die met zorg en liefde te werk gaat. Straks zal Heusden schit teren, enerzijds op natuurlijke wijze begrensd door de Maas en voor de rest een sierlijk silhouet in het wijde polderlandschap, een levend en le vendig vestingstadje met een opper vlakte van nauwelijks de helft van de Amsterdamse Bethaniebuurt. Het zal nauwelijks Hollandser kunnen. Alleen zal er aan één belangrijke voorwaarde moeten worden voldaan. Het grote verkeer zal er buiten moe ten blijven, evenals parkeerruimte. Heusden heeft in het verleden grote mannen voortgebracht, zoals de rechtsgeleerde Paulus Voetius (17e eeuw), die de Amsterdamse predikant Casper de Carpentier tot de volgen de dichtregels inspireerde: Indien weleer de steên zich roemden van Homerus verheven Heusda dan, verheven moet gij zijn. Als baermoêr van die Voet, U Hemels sonne-schijn: Wij meenen wel te recht dat hij U hooghste eer is". Wie weet welke dichter nog eens de lof zal zingen over de schoonheid van een uit de puinhopen van een alles verwoestende oorlog, herrezen ves tingstad Heusden, het juweel aan een van Hollands' brede stromen. v. d. W. Foto 6: Het Wilhelminaplantsoen. Foto 7: De Demer. Foto's Grontmij De Bilt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 15