gave gothische architectuur. Het ligt in de bedoeling als slotstuk van de restauratie het oude historische raad huis op dezelfde plaats te herbou wen. Dat oude raadhuis is enige ma len gerestaureerd. Komen we nu aan de jongste ge schiedenis. Enkele jaren geleden werd voor Heusden een bestemmingsplan vastgesteld. En zeer ambitieus plan mogen we wel zeggen, als we kennis nemen van de toelichting op dat be stemmingsplan. We citeren: „Heusden moet met gebruikmaking van vele bestaande panden en nieuwe daarbij toegevoegd een praktisch geheel uit ééngezinswoningen samengesteld woonoord kunnen zijn, ééngezinswo ningen met een grote variatie van typen en gevels, gelegen aan leven dige straatwanden, steeds met tuinen en alle gelegen binnen 300 m van een groot en groots stuk openbaar groen, de (gerestaureerde) wallen. Heusden, potentieel centrum en woonoord, heeft een extra kwaliteit; vele eenvoudige maar ook kunst historische bijzondere huizen en ge bouwen, straten en stegen en een plein van boeiende ruimtewerking, het grootse systeem van wallen en grachten, de Maas en het open land buiten de vesting vormen „Heusden", weliswaar aangetast maar tot voor deel van bewoners en ondernemers te herstellen monument. Herstellen in de zin van het historisch gegeven respecterend". En daarmee is men nu al geruime tijd doende onder de bezielende leiding van burgemeester G. M. Scholten, die niet alleen een enorm gevoel heeft voor de historie van zijn stadje en daarom stedebouwkundig en ar chitectonisch een harmonisch geheel tot stand tracht te brengen, zoveel mogelijk onaangepaste industriebouw uit de oude kern wil verwijderen en vooral Heusdens toekomst ook ziet als watersportplaats. Door de aanleg van een nieuw we genplan zal de kern, waarin de De- mer nu (weer) een belangrijke rol gaat spelen, voor doorgaand verkeer worden bespaard. Zal dit alles nu betekenen, dat Heus den na de oorlogsramp tot een mu seum zal worden gemaakt? Geens zins. In een museum wonen geen mensen; in Heusden wél. De burge meester en met hem allen, die aan de uitvoering van het bestemmings plan meewerken, staat bepaald geen verstild stadje voor ogen, maar een levendig stadje met niet alleen een recreatief accent, maar ook met wat enkele culturele, artistieke trekjes. Voorbeelden van deze laatste; een oud pand is ingericht tot ceramische werkplaats en er heeft zich al een zilversmid gevestigd, evenals de kunstschilder Bol, die bij ons bezoek aan Heusden helaas niet thuis was, maar waarvan men ons vertelde, dat deze van zijn woning en atelier iets heel bijzonders heeft gemaakt. Op deze wijze hoopt men de struc tuur van de bevolking ook een wijzi ging te doen ondergaan. Ook in eco nomisch opzicht, waarbij dan de na druk op de handeldrijvende midden stand moet vallen, waarvan de bete kenis mede ontleend zal worden aan de jachthaven, die honderden lig plaatsen krijgt met de nodige accom modatie. Over de vrijwel voltooide restauratie van de wallen hadden we het reeds, maar, zoals uit het voorgaande bleek, is er in Heusden al heel wat meer gebeurd. Zo is een aantal pandjes, die eens voor de varkensfokkerij dienden, omgebouwd omgetoverd mag men wel zeggen tot bekoor lijke bejaardenwoningen, waar het goed, want modern ingericht, is te leven. En er staat weer een molen, niet zinloos als pronkstuk, maar wer kend, waar meel gemalen wordt voor speciale Heusdense belletjes. Met de bouw van een tweede molen is men al doende en er staat nog een derde op het programma; alle drie vlak bij elkaar. Ze zullen straks een extra accent aan het silhouet van Heusden geven, het accent van een typisch Hollands stadje aan de rivier. Om nog even op de jachthaven terug te komen. Bij een vroegere verlegging van de rivier werd de oude binnen haven gedempt en in plantsoen ver-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 14