meer nog dan tot op heden grote aantrekkingskracht uitoefenen, ideaal als watersporthaven, ideaal ook uit een oogpunt van kleinstede- lijk en landschappelijk schoon. Hoe boeiend is het uitzicht als men op de herstelde wallen staat, het uitzicht op het omringende polderlandschap en op de brede rivier. Boeiend en be koorlijk. Het lijkt een gemeenplaats, maar het is toch echt een feit, Heusden heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. Er bestaat een zeer lezenswaar dig boek over, geschreven door L. de Munck, in samenwerking met Heem kundekring „Onsenoort" (Uitgeverij Veerman N.V.; 1970), waaraan we ons veroorloven het een en ander te ontlenen, en waarin we ook de dicht regels aantroffen in de aanhef ver meld. Aangenomen mag worden, dat de geschiedenis van Heusden tot de Ro meinse tijd teruggaat. In de Merovin- gische tijd bleef het grondgebied van Heusden onbewoond. Pas tegen het jaar 700 is er weer sprake van be woning. De Frankische kolonisatie is voornamelijk te vinden op hoge oever- wallen, die echter in later eeuwen toch nog een bedijking vergden. Suitbertus zou te Oudheusden in 696 een kerk hebben gesticht en in 722 wordt Heusden in geschreven bron nen vermeld als Hunsate super flu- vium Mosam (Heusden boven de rivier de Maas). Als in de Karolingi sche tijd het enorme Frankenland wordt ingedeeld in kleinere bestuurs- eenheden, valt Heusden onder het graafschap Teisterbant. Van ca. 825 tot 1334 heeft Heusden eigen heren gehad. De eerste Heer was Robrecht, die een burcht bouwde in het tegen woordige Oudheusden. In 1231 kreeg Heusden stadsrechten. De tegen woordige Ned. Herv. Kerk werd in 1328 als St. Catharinakerk gebouwd, maar mogelijk gaat haar geschiede nis tot de 13e eeuw terug. In die zelfde tijd is er een vrouwenklooster gesticht in de straat die nu Zuster- steeg heet. In de kerk, die daaraan verbonden was, was de voormalige bierbrouwerij ondergebracht. De kapspanten zijn nog die van de oude kerk. Dit kerkgebouw was in de vorige eeuw bekend onder de naam van Franse of Waalse kerk. Voor de tegenwoordige tijd is van belang te vermelden, dat in 1384 de Demer werd aangelegd, nu weer een levend accent in het stadje. Van betekenis is ook te vermelden, dat in 1481 de Oude Maas werd vergraven. In onze tijd is aan de Oude Maas opnieuw een andere loop gegeven. De eerder genoemde burcht ging in 1680 door een explosie verloren, evenals de kerktoren. Men liet de puinhopen vele jaren liggen. Toen ze eindelijk werden opgeruimd, heeft men de grachten gedicht en het terrein ge ëgaliseerd. Het zou ons intussen te ver voeren de geschiedenis van Heusden hier op de voet te volgen. In de 19e eeuw leidde het in een keurslijf van wallen geperste Heus den een kwijnend bestaan. De op heffing van Heusden als vestingstad is daaraan niet vreemd, evenals de waterstaatkundige situatie van het Land van Heusden. In 1823 werden ruïnes van het oude kasteel ge sloopt; één toren bleef behouden en werd ingericht tot bomvrij kruitmaga zijn. In volgende jaren worden er in het oude vestingstadje enkele fabrie ken gevestigd. In 1840 werd in de nabijheid van de R.K. Kerk een Foto l De los- en laadplaats; de oude muren zijn blootgelegd. Men lette op het cirkelvormig molenbastion. Daarachter het voormalige Wilhelminaplantsoen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 12