Foto 4: Het grote raderwerk in de kop van de hoge Leidse Waimoien „De Valk"(thans museum). Foto 5: Sierlijke ingang van de havenmolen te Sta- venisse (Zeeland) Foto 6: De Hiemertse „Spinnekop "-molen (bij Bolsward)een van de vier die op de nomina tie staat van volledig herstel ter gelegenheid van het jubileum van „de Hollandsche Mo len". Foto's: J. H. Besselaar - Amsterdam. venshofjespolder te Leiden, de Riet- veldsemolen te Hazerswoude, de acht kante molen van Streefkerk, enige mo lens bij Warmond en Wateringen. Tenslotte in Noord-Holland de Geest molen Egmondermeer bij Alkmaar, de Nachtegaal in Middenbeemster, de Kaagmolenpolder te Spanbroek, de poldermolens van .Schoterveen en de pelmolen Het Prinsenhof in Westzaan. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van De Hollandsche Molen ko men er weldra vier „geschenkmolens" bij- Kortom, er is alle reden om dankbaar te zijn voor wat er nog in ons land gedaan wordt voor het behoud van ons molenbezit. In deze tijd van nood zakelijke overheidszuinigheid is het zaak, bijzonder zuinig op dit bezit te zijn. Subsidies vloeien mondjesmaat. Daarom is particulier initiatief van het allergrootste belang. Wat de bond Heemschut doet, wat De Hollandsche Molen doet, wat al die verenigingen en stichtingen en commissies en actie groepen doen om ons land zo veel mogelijk voor verkeerd-gerichte voor uitgang te behoeden - is wèlgedaan. Onze molens moeten blijven draaien; de molentaal - dat wonderlijke idioom van wiekstanden - zegt ons dat wij „op ons saeck" moeten letten en steeds kruien op de wind-van-voren. Het zal dan waarachtig wel lukken. Herman Besselaar mme li cornet

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 13