Oud-Beyerland; slopen? De stichting Behoud Historisch Dorps- schoon, een streekinstelling, kocht ruim een jaar geleden een vijftal oude huisjes aan de Peperstraat, met de bedoeling ze te restaureren. De stich ting heeft haar plannen moeten laten varen wegens gebrek aan medewer king van de zijde van het gemeente bestuur. Dit zou voornemens zijn de pittoreske huisjes te slopen teneinde de Peperstraat te kunnen verbreden. Wedde; kerk. De restauratie van de oude kerk in Wedde (Gron.) gaat, althans voorlopig, niet door. Het oude gebouw, met zo'n acht eeuwen historie, wordt proviso risch opgeknapt. Een volledige restau ratie zal meer dan drie ton kosten en daarvoor ontbreken de middelen. Als het nog eens tot een definitieve restau ratie komt, hoopt de administrateur kerkvoogd, de heer J. Luth, belang wekkende vondsten te kunnen doen. Hij verwacht dan de grafzerken te zullen vinden van de eerste edelen, die de burcht van Wedde bewoonden. Den Haag; Tinnehuis. Hier woonde de vorige eeuw de van haar ontdekkingsreizen in Afrika en Azië zeer bekende Alexandrine Tinne; in 1869 in Tripoli vermoord. Het statige huis aan het Lange Voorhout 32, met een eerbiedwaardige geschiedenis, staat terecht op de monumentenlijst. Het is onlangs aangekocht door het bankiershuis Van Lanschot, dat het nu laat restaureren. Het huis, met prachti ge 18e eeuwse wandschilderingen, is eens residentie van de Amerikaanse gezant geweest. Na de oorlog was het kanselarij van de Britse ambassade. Grijpskerke; Catshuis. De munnikenhof, eens het zomerver blijf van Jacob Cats - vandaar in de volksmond: Catshuis - wordt gerestau reerd. Goes; Karnemelkshoeve. Deze, uit de 18e eeuw daterende boer derij zal worden gesloopt. Restauratie zou ca. f 300.000 hebben gekost; het geld is echter niet beschikbaar. Bergambacht; Herv. Kerk. Dit kerkgebouw zal een grondige restauratie ondergaan, waarbij het inte rieur bovendien zal worden verruimd. Het Rijk heeft subsidie toegezegd, zo dat ook een bijdrage van de Provincie kan worden verwacht, evenals van de Gemeente. Hoewel de kerkvoogdij al een fiks bedrag als eigen bijdrage in de restauratiekosten bijeen heeft, ont breekt op de totale kosten nog zo'n twee ton. Hiervoor heeft de kerkvoog dij nu een hernieuwd beroep op de gemeenteleden gedaan. De oorspron kelijke kerk dateert uit de 15e eeuw en is enige malen afgebrand. Surhuizem; toren. In het kader van het werkverrui mingskrediet zal de gemeentetoren, behorende bij de hervormde kerk wor den gerestaureerd. Er zijn in de pro vincie Groningen maar twee van der gelijke torens, waarvan deze in Surhui zem; de andere in Schildwolde. Het merkwaardige van deze toren is, dat hij een gemetselde spits heeft. De Surhui- zumer toren - vermoedelijk 13e eeuws - is geheel van rode oude Friezen gemetseld. Hij is bovendien karakte ristiek door de steunberen, waarvan er tegen elke gevel twee staan. Nuenen; weefhuis. In dit Brabantse dorp, waar Vincent van Gogh o.m. zijn „Aardappeleters" schilderde, is een unieke restauratie tot stand gekomen. De jonge architect Henk Smolders heeft nl. het Weefhuis, dat de gemeente voor sloop had bestemd, privé gerestaureerd en er zijn architectenbureau in gevestigd. De benedenruimte is ingericht voor ex posities. Dordrecht; monument te koop! Het uit de 18e eeuw daterende monu mentale herenhuis Grotekerksplein 4 wordt door de gemeente te koop aan geboden. Plannen om er gemeentelijke burelen in onder te brengen, gingen niet door, ofschoon al met de restaura tie was begonnen, maar die inmiddels is stilgelegd. Het in Louis XVI-stijl op getrokken pand (vermoedelijke bouw meester Anthony Vervel) bevat ver scheidene mooie stijlkamers. De voor gevel is nimmer naar de originele ont werpen voltooid. Met name is de (lege) timpaan nooit voorzien van het voorge nomen beeldhouwwerk, voorstellende Neptunus en Mercurius. Aan deze go denfiguren lag de persoon van de op drachtgever. Pieter Vernimmen ten grondslag. Deze was nl. een welvarend reder en koopman. Delft; Nieuwe Kerk. In overleg met de directeur van het Kon. Huisarchief is de consistorieka mer ingericht als documentatiecentrum bij de Kon. Grafkelder en het monu ment van Willem de Zwijger. De bezoe kers van dit historische monument - dit jaar naar schatting zo'n 100.000 - vin den in het documentatiecentrum vele prenten en foto's, betrekking hebben de op het kerkgebouw en de histo rische gebeurtenissen, waarvan het in de loop der eeuwen getuige is ge weest. Den Bosch; „De Twaalf Apostelen". Het plan is geopperd dit pand aan de Sint Jorisstraat te restaureren en er de bestemming van gemeente-archief aan te geven. „De Twaalf Apostelen" is van oorsprong het Kuystens-of Loyens- mannengasthuis (15e eeuw). In de loop van de tijd is het enige malen ver plaatst. Het huis waar het nu om gaat dateert uit 1809, d.w.z. toen verschafte het huisvesting aan twaalf oude man nen; vandaar de naam. Het pand is van oudere datum; vermoedelijk uit de 17e eeuw én het vormt een samentrekking van twee nog oudere huizen. Het pand verkeert ten dele in bouwvallige staat. Met de restauratie zou een bedrag van een half miljoen gemoeid zijn. Hoogeveen; oudste gevel. De voorgevel van het oudste huis in Hoogeveen, het „Huis met de duivega- ten" zal, mede dank zij rijkssubsidie worden gerestaureerd. B. en W. willen het gehele pand restaureren en op de begane grond een restaurant inrichten, voor de exploitatie waarvan reeds een kandidaat is gevonden. De bovenver dieping zal woonruimte worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 30