Restauratienieuws 21 Barneveld; De Schaffelaar. Dit kasteel - opgetrokken in neo-Tu- dorstijl, zal worden gerestaureerd, al leen valt nog niet bij benadering te zeggen, wanneer met het herstel zal kunnen worden begonnen. Op de be groting van de gemeente Barneveld is f 50.000 uitgetrokken voor het doen opmaken van een restauratieplan. Met het herstel van het kasteel, dat ernstig in verval begint te geraken, zouden verscheidene miljoenen gemoeid zijn. De Schaffelaar heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. Geduren de de tweede wereldoorlog verleende het tijdelijk huisvesting aan een groep Joodse landgenoten; een concentratie kamp in het klein. Later is het kasteel voor allerlei doeleinden gebezigd. Bij de uitwerking van de restauratieplan nen zal een belangrijke rol spelen wel ke bestemming het kasteel uiteindelijk zal krijgen. Utrecht; Lichtegaard. Het pand nr. 3 zal worden gerestau reerd, een verbetering van het rijtje huizen, dat al eerder is hersteld. Het nu te restaureren perceel dateert uit 1731. De voorgevel droeg aanvankelijk een hals van het van de Amsterdamse grachten zo bekende type. Die gevel bekroning is later gesloopt, maar komt er nu weer op, waarbij een tekening uit 1746 van Jan de Beyer als voorbeeld zal dienen. f Den Haag; Julianahofje. Dit hofje, achter de Zwarteweg stond op de nominatie in het kader van de T renovatie van het stadsdeel tussen het nieuwe station C.S. en het Spui, te worden gesloopt. B. en W. neigen er inmiddels toe het hofje, dat ongeveer honderd jaar oud is, te behouden. Het omvat 22 woninkjes, die voor een deel door kunstenaars worden bewoond. Indien het hofje in stand blijft, zal het wel gerestaureerd moeten worden. Dalen; Ned. Herv. Kerk. Hoewel reeds in de steigers, weet men nog niet op welke wijze deze kerk zal worden gerestaureerd. Men beschikt over vage gegevens uit 1824 en daar van is een tekening gemaakt, maar die heeft niet de goedkeuring van Monu mentenzorg kunnen wegdragen. Een duidelijker beeld heeft men van de kerk uit 1907, maar bij de kerkvoogdij gaat de voorkeur uit naar restauratie in de stijl van het begin van de 19e eeuw. Subsidie is reeds toegezegd. Weerselo; Stifthuis. Rijksdienst voor Monumentenzorg, provincie Overijssel en gemeente bestuur hebben de geldmiddelen beschikbaar gesteld voor de restaura tie van het zgn. Stifthuis. Een tweede Stifthuis,, dat naast het bestaande te herstellen pand staat, zal opnieuw wor den gebouwd. Na voltooiing van de werkzaamheden zal het geheel wor den bestemd tot ontmoetingscentrum voor kerkgezang en kerkmuziek. Geysteren; „de Grote Spiekert". Deze historische boerderij, die vroeger dienst deed als tiendschuur van het kasteel, zal waarschijnlijk worden ge restaureerd en dan een klein hotel, annex restaurant worden. Dat is al thans het plan van de eigenaar, baron de Weichs de Wenne, die het aan Monumentenzorg heeft voorgelegd. Vledder; huize Westerbeek. De Maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord gaat het huis Wester beek, dat in het begin van de vorige eeuw werd aangekocht om van daaruit de administratie te voeren, restaureren, deels met overheidssubsidie. Wester beek is een tijdlang burgemeesterswo ning geweest, maar men wil het nu weer de Oude bestemming van kantoor teruggeven. Leiden; schouwburg. Het geméentebestuur heeft aan archi tect Onno Greiner opdracht gegeven een definitief ontwerp te maken voor de restauratie van de Leidse schouw burg aan de Oude Vest. Van Rijksmo numentenzorg is nog geen toezegging voor subsidie verkregen, maar hierop willen B. en W. niet wachten. Het van oorsprong fraaie renaissancetheater zal bij de restauratie bevrijd worden van de lelijke brandtrap aan de voorzij de. Amersfoort; stadsherstel. N.V. Stadsherstel kan beginnen aan de restauratie van de panden Lievevrou westraat 4 t/m 10, waarvan de kosten op ca. f 776.000 zijn geraamd. Onlangs is het rijkssubsidie afgekomen, nadat de gemeente al haar aandeel in de kosten had toegezegd. Voor de realisa tie van het restauratieplan ontbreekt nog een bedrag van f 100.000, waar voor Stadsherstel gehoor hoopt te vin den bij de inwoners van Amersfoort. Maastricht; beslissing van de Kroon. Op advies van de Raad van State heeft de Kroon bezwaren tegen het plaatsen van een aantal panden op de monu mentenlijst ongegrond verklaard. Ge handhaafd blijft het pand op de hoek van de Kapoenstraat en de Sint Ja- cobstraat, waarvan twee vleugels uit de 17e eeuw dateren. Van de nrs. 26, 28 en 29 aan de Markt, blijven de laatste twee eveneens op de monu mentenlijst. Het pand nr. 26, waarin een wasserijfiliaal, is van de lijst afgevoerd, omdat het bijna geen oorspronkelijke elementen meer bevat. Van het pand Grote Gracht 13 is alleen het beneden- achtergedeelte op de lijst gebleven. Dat deel van het huis wordt nl. ge vormd door overblijfselen van de mid deleeuwse stadsmuur. Ook de huizen op de hoek van de Grote Gracht en de Batterijstraat blijven op de monumen tenlijst staan in tegenstelling tot enkele andere panden in de Batterijstraat, die geen oudheidkundige waarde hebben volgens de Kroon. Voorburg Z.H.; dorpskern. Het architectenbureau Krüger heeft een ontwerp-bestemmingsplan voor de oude dorpskern ontworpen met het doel dit voor het nageslacht te bewa ren. Opzet is het hart van Voorburg, een van de oudst bewoonde dorpen in ons land voetgangersgebied te maken. Bleiswijk; Dorpskerk. Een burgerzinlening moet de uitvoering van de tweede fase van de restauratie van deze kerk mogelijk maken. Van rijkswege is echter nog geen geld beschikbaar gesteld voor het herstel van het bovenste deel van de toren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 29