aH Gelderse stichting ontfermt zich over bouwfragmenten „Ome Jan" wordt historisch museum HEEMSCHUT Teleac over milieubescherming Januari 1973, van de 7e af, begint Tele ac een aantal uitzendingen over milieu bescherming. Zij zullen op zondag avond plaatsvinden via Ned. 2, na het laatste journaal. Herhaling op zaterdag van 12.00 - 12.30 uur. Schandpalen In de Beemster stond vroeger een veertigtal herenhuizen annex boerderij. Er zijn er nu nog maar een paar van over. Een van deze is „Volgerwijck" aan de Volgerweg. Hoe de huidige bewoner met zijn histo risch bezit omspringt laat de foto zien: ten einde de toegang tot het erf te verruimen zijn de poortpilaren „op maat" gehakt! In de voormalige Bank van Lening te Haarlem aan de Kleine Houtstraat zal na restauratie, een nationaal historisch museum worden gevestigd. De vier.oude panden verkeren al gerui me tijd in ernstig verval. De geschiede nis van de panden gaat mogelijk tot de 16e eeuw terug. In het begin van de 17e eeuw zijn twee van de vier pan den, samengevoegd, waarin toen een Tafel van Leeninge kwam. In een der panden is vroeger een slachthuis ge vestigd geweest. Het initiatief tot restauratie en stichting van een museum is uitgegaan van de Stichting Centrum Historische Instellin gen Nederland. Het is de bedoeling er een centrale historische bibliotheek in te vestigen, voorts de redactie van uitgeverij Fibula-Van Dishoeck (histo rische uitgaven), terwijl nog besprekin gen gaande zijn om er ook in onder te brengen een historisch antiquariaat en een „klassiek" restaurant met een menu bestaande uit oude Griekse en Romeinse gerechten. De historische bibliotheek zou bijv. ook de boekerij van historische verenigingen kunnen gaan bevatten. In het gebouw bevindt zich een grote zaal, geschikt voor ver gaderingen en kleine congressen, al dus vermeldde De Tijd. Het komt herhaaldelijk voor dat bij het verbouwen of slopen van oude gebou wen onderdelen vrijkomen die goed bruikbaar zijn bij het verbouwen of restaureren van andere oude bouw werken. Door onachtzaamheid of on kunde worden deze bouwfragmenten soms vernietigd, met puin afgevoerd, ook wel ondeskundig aangewend of verminkt. De Stichting Oudheidkundig Depot stelt zich nu ten doel daarvoor in aan merking komende bouwfragmenten te bewaren in een daarvoor ingerichte bewaarplaats te Valburg bij Eist in de Betuwe. Deze fragmenten, zoals bakstenen, pla vuizen, dakpannen, marmeren en zandstenen delen, tegels, muurankers, leuningen, hekwerk, luiken, deuren, trappen etc. worden ter beschikking gesteld voor restauratiewerken. Door tussenkomst van de Stichting konden zelfs bij een restauratie materi alen worden gebruikt, die uit een sloop in dezelfde straat beschikbaar kwa men. Hekwerk uit één gemeente bleek, ge completeerd met een toegangspoort uit een andere gemeente, te passen in een restauratie in een derde gemeente! De Stichting Oudheidkundig Depot be oogt NIET het maken van winst; zij wordt voor dit werk gesubsidieerd door de Provincie Gelderland. Inlichtingen geeft de beheerder van het FRAGMENTENDEPOT, de heer A. W. W. Daniëls, Churchillweg 5 te Wage- ningen, telefoon 08370 - 12409.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 28