Kleur bij renovatie Personalia HEEMSCHUT 18 Renovatie van woningen en rehabilita tie van woonwijken vormen problemen, waarmee we in ons land meer en meer te maken zullen krijgen. Het zal bij onze lezers geen verwondering wek ken als we stellen, dat in vele gevallen renovatie de voorkeur verdient boven slopen van oude panden om dan daar voor in de plaats volkomen nieuwbouw te plegen. Renovatie betekent voor de bewoners meer en vooral modern woongenot in een vertrouwde omgeving. Renovatie is in het algemeen een goede zaak, in het bijzonder als daarmee oude woonkernen behouden blijven. Dat Heemschut zich positief tegenover re novatie opstelt spreekt vanzelf en de bond heeft zich daarvoor dan ook in tal van plaatsen ingezet. Wanneer het particuliere bedrijfsleven uit louter zakelijke overwegingen be langstelling voor renovatie toont, kan daartegen geen bezwaar zijn, maar dan moet wel aan bepaalde voorwaarden worden voldaan. Die zakelijke be langstelling moet namelijk o.i. verant woord zijn. Daarvan is stellig sprake in het septembernummer van het huisor gaan van Sikkens, dat geheel aan reno vatie is gewijd. Het geeft zonder enige twijfel goede voorlichting over de reno- vatieproblematiek en over de mogelijk heden. De aard van het Sikkens-bedrijf in aanmerking nemende, behoeft het niet te verwonderen, dat het renova tie-nummer rijkelijk met bijzonder fraaie foto's is geïllustreerd. Uit tekst en foto's blijkt welke resultaten met renovatie vallen te bereiken. Naar onze mening is een goed voorbeeld „Het Fort" in Den Haag, onder de bewoners waarvan veel verbittering bestond over de slechte staat, waarin hun woningen verkeerden. Nadat de gemeente eige naresse was geworden, is de renovatie met kracht ter hand genomen en foto's in het renovatie-nummer van Sikkens tonen, dat er - naar onze mening - een uitstekend resultaat is bereikt, ook wat de witte kleur van het exterieur betreft. Eigen aanschouwing ter plaatse be vestigde deze mening. Maar in het blad treffen we ook een paar pagina's aan over Delft, waar zich - en nu citeren we - „de laatste tijd op kleurengebied iets heel merkwaardigs (heeft) voltrokken. Evenals in andere steden met een oude stadskern, leeft ook in Delft de groeiende behoefte van het leefbaarder maken van de oude woonomgeving. Ook daar is een stro ming die zegt: zolang er in deze buur ten (die misschien wel eens zullen ver dwijnen) mensen wonen, is het zinvol de sfeer er zoveel mogelijk te verbete ren. Te beginnen met kleur. Maar ook in Delft zijn net als elders stromingen en tegenstromingen en het gevolg daarvan is gewoonlijk dat er niets ge beurt. De laatste jaren echter hebben steeds meer (meestal gehuwde) stu denten in de oude buurten van de stad goedkope huisjes gekocht. Een groot deel van hen is student aan de afdeling van Bouwkunde. Zij gingen hun huisjes opknappen en verven. Kleurbewust als zij door studie zijn grepen zij daarbij de kans aan kleurmogelijkheden die verf biedt uit te buiten. Dat werkte aanste kelijk op andere studenten en buren en zo werden er steeds meer huisjes nieuw en dikwijls felkleurig in de verf gezet. De geestdrift werkte in vele gevallen zó ver door, dat men ijverig aan het verder verbeteren van zijn woning sloeg en zo is menig huis op die manier door de bewoners ook van binnen gerestaureerd. Dit alles had dan wel niet de goedkeuring van de officië le instanties, maar niemand deed er achteraf iets aan. De verf bleef zitten en de interne strijd zal wel verder gaan. Evenals het op eigen houtje schil deren Tot zover het huisorgaan van Sikkens, waarvan we het enthousiasme voor een kleurrijk verfgebruik wel kunnen begrijpen. Wie verf maakt, wil zijn pro- dukt ook wel graag verkopen. Maar dat moet dan wel verantwoord gebeu ren en wanneer het blad mededeelt, dat „dit alles dan wel niet de goedkeu ring van de officiële instanties had", dan is dat eerlijke voorlichting, maar tevens constatering van twijfel over de juiste toepassing van verf op gevels, kozij nen en deuren. Die twijfel delen we ten volle; sterker, de fraaie foto's leren, dat de kleurbewustheid van de TH-studen- ten in vele gevallen tot een weinig bevredigend renovatie-resultaat heeft geleid. Kleur behoort zich aan te pas sen aan de (oude) architectuur en dat blijken de kleurbewuste Delftse stu denten zich niet te hebben gerea liseerd. Twee voorbeelden; in beide gevallen is de stenen gevel wit geschil derd. In het ene geval werd de bui tendeur oranje-rood geverfd, evenals het kozijn van het naast gelegen venster. Daarboven een klein venster kozijn in een - althans op de foto - vage rose kleur en daarboven een daklijst in blauw. Deze kleurencombina tie past misschien bij een moderne bungalow, maar zeker niet bij een oud pandje zoals het onderhavige. Tweede voorbeeld: het in vakken verdeelde venster vertoont vier verschillende kleuren: geel, blauw, rose en bruin. Daarnaast de buitendeur in blauw, maar de post resp. in groen en blauw. Hier is sprake van een kleurenuit- barsting, die volkomen strijdig is met de architectuur; een voorbeeld van externe renovatie, die alleen maar af keuring verdient en waarvan we ons kunnen voorstellen, dat ze niet de goedkeuring van de officiële instanties kan wegdragen. Wij hebben er alleen maar afkeuring over, hoezeer we be grip kunnen hebben voor de ijver van studenten om een oude woning zoda nig te herstellen, dat het er aangenaam wonen is. v. d. W. In de plaats van ir. J. D. M. Bardet is thans drs. A. Bertoen, voorheen secre taris, voorzitter van de Provinciale Commissie Utrecht geworden. Als se cretaris treedt nu op de heer P. Claus, Australiëlaan 16 te Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 26