„Oversticht" heeft nieuw home 16 Na een zeer omvangrijke, maar volko men geslaagde restauratie van twee oude pakhuizen, heeft het genootschap „Oversticht" (bevordering van het lan delijk en stedenschoon van Overijssel) in Zwolle een nieuw kantoor kunnen betrekken. Men had na jaren van be helpen geen beter onderkomen kun nen vinden. Op dezelfde plaats was in 1550, blij kens een kaart uit die dagen van Ciuc- ciardini, een bolwerk opgetrokken, dat met vele anderen op de Zwolse stadswallen voor de verdediging van deze stad bedoeld was. De restaura teurs hebben bij dit werk een diep respect gekregen voor wat de de fensiespecialisten uit de herfsttij der middeleeuwen aan onverwoestbaar heid in hun vestingwerken wisten te verwezenlijken. Pas op het allerlaatste eind van deze recente restauratie bleek onverwacht dat de oudste funda menten, die diep in de bodem zaten, zo omvangrijk waren, dat „Oversticht" daarvan nog gebruik heeft kunnen ma ken door er een hele ontvangstzaal in te bouwen, die directeur Maaskant nu voor de voorlichting over het werk van zijn genootschap heeft bestemd. „Ik ben me bewust hoe belangrijk voor lichting tegenwoordig is voor wat wij nog te veel in stilte voor de provincie doen," was zijn reactie, toen hij ons deze onverwachte ondergrondse ruim te in de prachtigste handgevormde middeleeuwse baksteen toonde. Je kunt nergens beter over problemen van stedebouw en architectuur spre ken dan in zo'n ondergronds minifort, dat na deze vredelievende overrompe ling geen enkele oorlogsherinnering meer kan opwekken. De films en de dia's die hier nu als visuele voorlichtingsmiddelen gebruikt worden, maken het veelzijdige werk van het genootschap nog duidelijker. Zij zullen iedere bezoeker overtuigen van de activiteiten van de samenwer kende architecten, milieudeskundigen en stedebouwers die dagelijks bezig zijn met de bestudering van alles wat in Overijssel aan bouwwerkzaamheden, plannen en restauraties in tekeningen hier binnenkomt. Het zijn er meer dan tienduizend per jaar. De tekeningen worden eerst na grondig onderzoek naar de gemeenten gezonden, die met deze voorarbeid zeer gelukkig zijn. Deze vorm van samenwerking met de gemeentelijke overheden is een sinds de oprichting in 1925 heel belangrijk nieuw element in het karakter van het werk van Oversticht. Ook in de finan ciering van het werk van het ge nootschap, dat in opbrengst van de kosten van de leges een deel ontvangt, is dit een welkome versteviging. Heemschut heeft alle bewondering voor de energie en het organisatiever mogen, dat uit deze nieuwe opzet blijkt. Wie zich bijzonder interesseert in de verhouding die voor een onafhankelijk lichaam als Oversticht met de overheid is ontstaan, kan daar ongetwijfeld bij voorlichtingsavonden, waarbij iedereen welkom is, naar hartelust informeren. Wij zijn ervan overtuigd, dat de direc teur, de heer Maaskant het interessant zal vinden ook dat te kunnen toelich ten. Het is een kwestie, waarover ook onder deskundigen wel eens wordt nagedacht. Onze bewondering gaat niet minder uit naar het werk van architect Worm- houdt eh aannemer Moes uit Zwolle, die deze ingewikkelde restauratieop dracht zo hebben uitgevoerd, dat de stad Zwolle een nieuw bouwkundig sieraad heeft gekregen, dat als een signaal voor herbouw van de half kaal geslagen binnenstad kan klinken. Proficiat Oversticht! J.W. 1. Van deze twee oude Zwolse pakhuizen 2. maakte architect Wormhoudt het nieu we tehuis voor Oversticht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 24