Robeco, Rolinco en Utilico hebben in middels bekend gemaakt, dat er onder handelingen gaande zijn over samen werking met Unitas, die wel op fusie zullen uitdraaien. De Robecogroep is een zeer sterke beleggingsmaatschap pij en men mag dus wel enig vertrou wen koesteren, dat zij het belang van een ongedeeld Planken Wambuis zal inzien. Onder de recente omstandighe den is het denkbaar, dat bij de voorge nomen fusie, de Robeco-groep zal af zien van verkoop van de drie landgoe deren van Unitas. Maar in het geval, dat de Robeco-groep het beleid van Unitas ten deze zou voortzetten, m.a.w. het plan tot verkoop zal handhaven, dan herhalen we de vraag of dan Ro beco niet een gebaar zou kunnen ma ken. De charme van het Planken Wambuis is, dat het voor nagenoeg honderd procent niet door mensen, die het in cultuur brengen wordt beheerd. Het wordt bijna geheel aan de natuurlijke invloeden overgelaten. Dat wil niet zeg gen, dat er geen enkele vorm van recreatie mogelijk is. De ware natuur liefhebber vindt er juist vanwege het intact laten van het gehele gebied de meest pure vorm van recreatie. Enkele jaren geleden heeft de gemeen te Ede het Planken Wambuis in een bestemmingsplan opgenomen. En dat is een groot geluk, want dat bestem mingsplan belet bebouwing. Een veror dening van de provincie Gelderland voorkomt bovendien de plaatsing van tenten en caravans. Er bestaat dus geen direct gevaar voor aantasting van dit natuurgebied, maar bij verkoop, al dan niet in kavels (dat mag wel), is de kans groot, dat het beheer, d.w.z. het onderhoud ernstig tekort zal gaan schieten. i Vandaan de zorg, die men over de toekomst van het Planken Wambuis heeft. Het is misschien een helemaal niet ter zake dienende opmerking, maar als men leest, dat het Rijk in de eerste tien maanden van 1972 al vijf miljard gld. méér aan belastinggelden heeft ont vangen dan in dezelfde periode van 1971, dan mag men zich toch afvragen of daarvan niet enige miljoenen kunnen worden bestemd om het Planken Wambuis voor de ondergang te behoe den. Er is door schier alle politieke partijen vóór de Tweede Kamerverkiezingen zwaar de nadruk gelegd op uitbreiding van de gemeenschapsvoorzieningen. Men zou zo zeggen: welaan koop het Planken Wambuis. Dat zou in het belang van de gehele Nederlandse gemeenschap zijn. En men zou er dan tevens verzekerd van zijn, dat het beheer in goede handen komt. Men heeft tegenwoordig de mond vol van het scheppen van nieu we recreatiegebieden. Dat is prachtig, maar laat men het behoud van een eeuwenoud natuurgebied daarbij niet vergeten. v. d. W. II. U hoeft zich niet te verbazen wanneer u in de herfst bij de voederbakken herten met prachtige geweien tegenkomt, als de wind maar naar u toe en van de dieren afkomt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 23