Het Planken Wambuis Stuk ongerepte natuur moet behouden blijven Te koop: het landgoed „het Planken Wambuis", liggende in de gemeente Ede; oppervlakte 2000 ha. Een advertentie van deze verkort weergegeven inhoud, heeft men on langs o m. in sommige dagbladen kun nen lezen. Een ongelofelijke zaak, maar helaas maar al te waar. De mogelijkheid zelfs, dat het prachtige landgoed - een van de weinige gebieden in ons land waar het edelhert nog in volle vrijheid leeft en nog ander wild wordt aangetroffen - in buitenlandse handen zal overgaan is niet denkbeeldig. Hoe kan zo iets in deze tijd nog gebeu ren? Het antwoord luidt kort en goed; de tegenwoordige eigenaresse, de be leggingsmaatschappij Unitas, die het Planken Wambuis in de jaren dertig verwierf, heeft er onvoldoende rende ment van en wil het dus afstoten. Zui ver zakelijk geredeneerd valt daarop niet veel af te dingen, maar al is het dan in de ogen van Unitas „waardeloos", als natuurgebied is het dat geenszins. Inte gendeel en er moet alles aan gelegen zijn het in handen te brengen van een instantie, die zich verantwoordelijk voelt voor het behoud van dit stuk landschapsschoon op de Veluwe, een van de weinige schakels in dit gebied, waarover Natuurbescherming nog niet het beheer voert. Toegegeven moet worden, dat de tegenwoordige eigena resse in het verleden veel zorg aan het landgoed, dat gevormd wordt door fraaie dennebossen, loofhout, stuifzan den en heidevelden, heeft besteed. Maar het brengt te weinig profijt op, evenals de landgoederen De Ame- rongse Berg (1000 ha) en Huis ter Heide bij Loon op Zand (640 ha). En dus zoekt men een koper. Logisch zou zijn, dat een van de instellingen, die zich natuurbescherming tot doel stel len, het Planken Wambuis zou kopen, maar daarvoor blijken de middelen te ontbreken. Gelukkig heeft het Rijk inte resse, maar voor de regering geldt, dat het vooral niet teveel mag kosten. Alsof dit argument in dit bijzondere geval de doorslag zou mogen geven. De gemeente Ede ziet evenmin kans het landgoed, waarvan zo'n 1300 ha voor het publiek open staat, te kopen. Vandaar die advertentie, die de kans biedt, dat het in particuliere handen komt, mogelijk zelfs het eigendom zal worden van meer dan één eigenaar al dan niet Nederlanders. En van hen moet maar worden afgewacht of zij de nodige zorg aan dit stuk pure natuur zullen besteden. Met betrekking tot de mogelijkheden van het Rijk zou Unitas natuurlijk ook een gebaar kunnen ma ken. Op het moment, dat we dit schrijven, is het overigens de vraag of Unitas nog wel de gelegenheid heeft, of bereid zal zijn tot het maken van een gebaar. Immers de beleggingsmaatschappijen Zo ziet de wereld eruit als je op een zonnige dag heet vroeg door dit meest on gerepte landschap van de Veluwe rondwan delt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 22