Het „hof van de Pinto" Nieuw plan voorkomt sloop Er is overleg gaande tussen de ge meente Amsterdam en de in 1971 op gerichte stichting de Pinto over een rehabilitatieproject voor het bouwblok Sint Antoniesbreestraat-Zwanenburg- wal-Snoekjesgracht-Snoekjessteeg, met als middelpunt het bekende „hof van de Pinto". Dit huis dateert uit circa 1600. De vijf traveeën brede, geheel uit zandsteen opgetrokken pilastergevel werd er omstreeks 1680 voorgezet, waarschijnlijk naar ontwerp van de stadsbouwmeester Elias Bouman, die ook de Portugese synagoge bouwde. Toen was het pand, het enige heren huis van deze omvang in Amsterdam, dat niet aan een gracht maar aan een straat is gebouwd, een middelpunt van dë Portugees-Joodse gemeenschap, die zulk een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de economische en cultu rele bloei van ons land. Nu verkeert het in een ernstige staat van verval. Vol gens het wederopbouwplan-Nieuw- markt uit 1953 zou het huis met de omringende bebouwing geamoveerd moeten worden ten behoeve van weg- verbreding en bedrijfsbebouwing. Een twaalftal percelen in het blok, links en rechts van het „hof van de Pinto" zijn reeds leeggesloopt. Het gemeentebestuur ontwikkelt thans echter een nieuwe beleidslijn die ge richt is op handhaving van de histo rische structuur in de binnenstad en versterking van de woonfunctie. In deze richting wordt een herziening voorbereid van het wederopbouw- plan-1953 voor het Nieuwmarktgebied. Het plan voor het genoemde bouw blok, dat architect IJ. Kok in opdracht van de stichting de Pinto ontwierp, past in het nieuwe beleid en geeft een aan zet voor het bestemmingsplan. Op een drietal pandjes na op de hoek Zwanen burgwal-Snoekjesgracht is het gehele blok eigendom van de gemeente. De bedoeling is de oorspronkelijke perceelsindeling zoveel mogelijk te handhaven. Slechts op eén punt, aan de zuidzijde, zal de rooilijn van de Sint Antoniesbreestraat iets teruggelegd moeten worden in verband met de reeds uitgevoerde verbreding van de brug bij de Sint Antoniessluis. Het ont werp voorziet in restauratie van de [OF "VAJT DE E.HEER DE PlNTÖ

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 12