Boeken Blijft u denken aan Woudrichem? 118 Bij uitgeverij Samson te Alphen aan den Rijn verscheen vorig jaar .Belem merde kansen, een sociologische schets van de volksbuurt". In deze tijd, waarin velen, en niet alleen jongeren, in de oude volksbuurten wil len wonen omdat de sfeer zo anders, om niet te zeggen leefbaarder, is dan in de steriele buitenwijken, is een bijzon der interessante studie van J. Simonse verschenen. Deze uitgave lijkt ons van belang voor al diegenen die zich als niet-autochtoon inzetten voor de .saneringsbuurten", welk predikaat de meeste volksbuur ten helaas langzamerhand allemaal hebben gekregen. De auteur pleit, zoals een ieder eigen lijk die zich in de oude binnenstadswij- ken en de 19de-eeuwse gordels er omheen verdiept, voor behoud en ver betering van de woningen in plaats van afbraak en verval. Geen verbetering ten behoeve van een elite die zich hoge huren kan per mitteren en daardoor meehelpt aan de eigenlijke .ontvolking" van een buurt, maar voor de bestaande bewoners, die van oudsher, zoals de auteur stelt, een hechte eenheid vormen. Vooral ook voor hen die vers van een sociale academie als .opbouwwerker" e.d. in een .saneringsbuurt" te werk gesteld worden, een aanbevelenswaar dig boek. Prijs f 19,50. Kastelen langs de wetering In december 1970 schreven wij, dat Heimerick Tromp een bijzonder leuk werkstuk had samengesteld .Kastelen langs de Wetering". In dit boekje wer den de langs de zo vermaarde Lang- broeker Wetering gelegen kastelen Sterkenburg, Weerdesteyn, Hin- dersteyn, Rhynesteyn, Walenburg en Sandenburg beschreven. In die tijd speelde ook de z.g. re constructie van de Wetering waarbij zoveel landschappelijke schoonheid verloren zou gaan. De reconstructie van de Wetering door middel van ver breding van de weg en door demping van de sloten Is inmiddels niet uitge voerd volgens de oorspronkelijke plan nen. De weg slechts op bepaalde plaatsen verbreed en er zouden vlucht- inhammen gemaakt worden, zo besloot men in een werkgroep, waar ook de Bond Heemschut in vertegenwoordigd was. Eind 1971 is een vervolg verschenen van de inmiddels studerende Heime rick Tromp, die fervent heemschutter en lid Comité van Aanbeveling Woudri- chemactie is. Ook dit deeltje .Kastelen langs de Wetering II" kunnen wij warm aanbevelen, vooral omdat het zo goed gedocumenteerd is (interessante litte ratuurlijst) en zo bijzonder leuk geïl lustreerd. De tekeningen zijn niet meer zoals in het eerste deel van Hans van der Velden, maar van Studio Sanhaveld te Zeist. Een ander goed bericht uit deze omge ving is dat de Lunenburg thans ge restaureerd en weer bewoond is. Het geheel is zeer de moeite van het aanzien waard. In het voorjaar waren wij zo bevoorrecht tijdens de restaura tie het uitzicht vanaf de donjon te ge nieten over de wijdse Utrechtse „lustwaranda" en nog geen jaar later is de donjon met bijgebouwde woning geheel gerestaureerd. Komende uit de richting Doorn bereikt men het kasteel door bij de kruising in Nederlangbroek rechts af te slaan. Iets buiten de dorpskom rijst de prachtige donjon aan de linkerkant van de weg uit zijn (uitgebaggerde) gracht op. Als bijzonderheidje vermeldt Heime rick Tromp, dat in 1912 de toenmalige eigenaar, na enkele jaren bewoning, over wilde gaan tot verkaveling van het landgoed en de bomen wilde kappen. Gelukkig werd nog juist op tijd een kapverbod uitgevaardigdl De restauratie begon in 1968 onder leiding van architect A. E. Canneman van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, die zelf Walenburg aan de Wetering bewoont De oorspronkelijke ridderhofstad Lu nenburg werd aan de hand van be trouwbare zeventiende- en achttiende- eeuwse tekeningen herbouwd. De donjon verrees op een eilandje met ophaalbrug naar het vasteland, waar een bijzonder komfortabel landhuis bij gebouwd werd. Wij hopen dat de nieuwe bewoners het kasteel in zijn huidige vorm lang aan de niet versmalde of gedempte Wetering mogen blijven bewonen. Biesbosch Gaarne willen wij onze lezers wijzen op de prachtige uitgave .De ruige Biesbosch" door C. Baardman e.d. verschenen bij J. N. Voorhoeve te Den Haag. Prijs f 34,90. Het vonnis over de Biesbosch is ge veld, de veranderingen kondigen zich reeds aan. Voor hem die over de verschijning en verdwijning van dit ge bied een kostelijke herinnering in han den willen hebben, kunnen wij de aan koop van harte aanbevelen. Voor giften aan het Heemschut Restau ratie Hulpfonds, gevestigd te Amster dam, blijft open het postgironummer 5.71.000! Jubileumpenningen zijn te bestellen bij het Secretariaat van de Bond Heemschut De bronzen penning (middellijn 30 mm) f 10 f1 portokosten. De zilveren penning (middellijn 40 mm) f 75 f 1 portokosten. De gouden penning (mid dellijn 40 mm) f 500 4- f 1 portokosten. De Woudrichemmap bevat 31 afbeel dingen van Woudrichem, Gorinchem, Loevestein en omliggend rivierenge bied daterend van 1500 tot het eind van de 19de eeuw. Het is een facsimi le-uitgave in kleuren, zo getrouw mo gelijk op ware grootte weergegeven. De plattegronden, de tekeningen, de gravures, de schilderijen zijn in door zichtig plastic hoezen geborgen, voor zien van teksten, alles in doosverpak king. De prijs is f 200,—. Ook de map te bestellen bij het Secre tariaat. Het postgironummer van de Bond is 12.43.26. De bankier van de Bond is Bank Mees en Hope N.V. te Amsterdam, ten name van rekening 025.00.30.551.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 30