Boeken Gramsbergen Molens Oldenzaal Vianen Woudrichem Zwolle Voorlichting Gids van Amsterdam (1883) E. M. Ch. M. Jansen, „Kas telen in en om Den Haag". Gorcum, een oude stad, maar heerlijk jong schoon en heeft nu eer behaald aan haar uiteindelijke beslissing om tot restauratie over te gaan. „Een parel in de stad" zegt men daar nu. Het hofje aan de Zuiderkade met eens 16 woninkjes, wordt gerestaureerd en geschikt gemaakt voor 8 wonin gen. Het aftakelende voormalige post kantoor in de Kruisstraat met een prachtige oorspronkelijke voorgevel, werd ontsierd door een bijgebouw tje. De eens zo waardevolle Kruis straat heeft aan „modernisering" wel zwaar geofferd. Het v.m. postkan toor wordt nu gerestaureerd, even als de v.m. rentmeesterswoning. Een mooie aanzet voor het herstel van het fraaie stadje Gramsbergen. De stoere Heimolen aan de Molen- baan wordt gerestaureerd en ge deeltelijk weer in gebruik genomen. Een fijn accent in dit boslandschap. In Friesland, waar eens 2400 molens draaiden, staan er nog 129. De stichting „De Fryske Mole" wil dit molenbestand veilig stellen. Een ont zaglijke taak, maar dankbaar voor de stoffering van het wijde Friese landschap. Het in opdracht van de provincie geschreven boek met in ventarisatie van de Friese molens, dat in samenwerking met de Vereni ging „De Hollandsche Molen" en de Fryske Akademy tot stand kwam en overhandigd is aan de commissaris der Koningin in Friesland is voor dit streven een dankbare aanzet. Het is voor f 29,90 bij de Miedema Pers te Leeuwarden verkrijgbaar. Aan de restauratie van het Migcho- riushuis, dat een dienstencentrum voor bejaarden wordt, is zodanig gewerkt, dat het nog einde 1972 kan worden opgeleverd. De vennootschap Vrijstad Vianen wil de oude panden in de Valkenstraat als eerste object voor restauratie aanpakkeh. Een begin om de ver paupering van de binnenstad tegen te gaan. Oud-burgemeester Jhr. P. A. C. Beelaerts van Blokland zei: „Elk pand dat hier wordt opgeknapt is pure winst. Anderen worden er door aangestoken." De vennootschap wil ook de stadsmuur restaureren, zo dra dat financieel haalbaar is. De katholieke kerk te Woudrichem is gerestaureerd en in aanwezigheid van de bisschop van Breda, de bur gemeester, het kerkbestuur, gede puteerde Willems en de wethouders van Woudrichem met enige plechtig heid weer in gebruik genomen. Arch. Kramer van Monumentenzorg mocht een pluim in ontvangst nemen voor zijn inspirerende begeleiding. Een aanvang zal worden gemaakt met de restauratie van het Cele complex, dat ligt tussen Praubstraat, Papendwarsstraat, Papenstraat en Blijmarkt. Het gehele complex zal cultureel trefcentrum worden. Het Cele-complex ontleent zijn naam aan de middeleeuwse pedagoog Jo- an Cele, die in Papenstraat 3 woon de. Alg. Handelsblad 23 dec. 1971: „Mi nister Drees van Verkeer en Water staat heeft schriftelijk wethouder Lammers beloofd vlotter af te komen met de betaling van de rijksbijdrage voor de aanleg van de Amsterdamse metro. De wethouder deed gistera vond toen de raad weemoedig dis cussieerde over het verdwijnen van het NZH koffiehuis deze geruststel lende mededeling." Het Parool 16 februari 1972: „Minis ter Drees van Verkeer en Waterstaat weet officieel niets van kostenover- schrijding bij de Amsterdamse me- trobouw. '„Wat ik weet heb ik uit de krant. Maar als het waar is, ben ik wel geschokt. Volgende week heb ik een gesprek met wethouder Lam mers.'" Facsimile-uitgave, uitgeverij Uniek- boek Bussum. Prijs f 8,50. Deze herdruk van Amsterdam, gids met platen is een alleraardigst, rijk geïllustreerd boekje dat velen met plezier zullen doorlezen. Over aller lei onderwerpen wordt de lezer uit voerig ingelicht (bezienswaardighe den, hotels, politie, musea, dagbla den, uitstapjes, enz.) en vooral de achterin het werkje opgenomen ad vertenties geven een goede indruk van de wijze waarop boeken, wijnen, coupons en andere artikelen in die tijd onder de aandacht van het pu bliek werden gebracht. Van harte aanbevolen. Een uitgave van W. van Hoeve, 's-Gravenhage. Prijs f 10,80. In zijn inleiding geeft de schrijver een verantwoording van de selectie welke bij de samenstelling van dit werkje is toegepast. Zowel nog be staande als verdwenen kastelen worden met vele historische gege vens besproken. Een algemene lite ratuurlijst en een register voltooien dit attractieve boekje. Tekst H. F. van Peer. Foto's Ed Ley- ten en A. J. van Bakergem. Uitgave J. N. Voorhoeve, 's-Gravenhage. Prijs f 39,90. Het goedverzorgde boek laat u Gor cum in al zijn facetten zien, de oude stad, de nieuwbouw in de uitbreiding en plaatst vooral de mens in het middelpunt. Misschien iets te onbe scheiden, maar we zouden graag willen weten of achter de muurtjes op blz. 17 heerlijke oude stadstui nen zijn. Als dat zo is, moet de zin op dezelfde bladzij „gelukkig wordt er nu gebroken" wel met de nodige bezorgdheid worden gelezen. Wij wensen meer steden een dergelijke uitgave toe. v. E.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 29