Huizenbeurs het andere, dan is het vreugdevol te constateren dat het aannemersbe drijf Huurman NV te Delft vóór in de rij staat van restaureerders. Onlangs vierde zij haar 125-jarig ju bileum, ter gelegenheid waarvan het gedenkboek „Vensters" verscheen, een werk van de heer H. Janse, hoofdarchitect van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Wat wij het laatst van Huurman za gen was het Rijnlandshuis te Leiden, waarover in een vorig nummer werd bericht. Alleen dat huis al toont iets van de jarenlange specialistische ervaring, welke Tijmen Bastiaan Huurman en zijn opvolgers op opvolgers en me dewerkers hebben weten over te brengen. Hij was een Delftse meester-metse- laar, wiens ambacht niet terstond in de sfeer van restauratie werd uitge oefend. Meer verbouwing en nieuw bouw werden door hem bedreven. Maar voor wat latere generaties als edel ambacht introduceerden heeft de stichter van het bedrijf een vak technische basis gelegd. D. Huurman Jr. en zijn zoon Gerrit zijn daadwerkelijk de eersten, die restauraties aannemen. In 1899 wer ken zij aan de Oude Kerk te Delft, in de twintiger jaren van deze eeuw is hun naam ook aan de Nieuwe Kérk verbonden. Het is droef, maar wetmatig, dat na oorlogsgeweld altijdweer noodza kelijke restauraties moeten volgen. Na de Franse Revolutie, na de twee onze generatie rakende wereldoor logen, volgde opleving van restaura tie. Ruim 250 monumenten zijn door Huurdeman gerestaureerd, Her vormde kerken en bijbehorende to rens te Nijmegen, Aardenburg, Tho- len, Monnickendam en Schiedam. Verder vinden wij onder Huurde- mans projecten „Huis ten Bosch" te Den Haag, Raadhuis te Sluis, Kas teel „Rechteren", Kasteel „Duiven voorde" en Huis „Schuylenburg" in de Residentie. Maar ook een dorpsplein zoals dat te St. Anna ter Muyden is een van 's jubilaris werken, zoals de toren van Heinenoord en Kuyl's Fundatie. En wie langs het oude Stadhuis aan de Groenmarkt in Den Haag komt, sta daar even stil: ook hier restau reert Huurdeman. Voorstudie, studie en zorgen, maar vooral liefde voor schoonheid zijn nodig, om, ook commercieel gespro ken, restaureren als ambacht te be oefenen. De huidige directeur van het bedrijf, de heer G. P. Onverwagt, weet van deze en andere facetten mee te praten. Dat de orderporte feuille minder bolstaat omdat de overheden de snoeren van de sub- sidiebeurs kort houden, betreurt hij. Wij ook, voor hem en voor Heem schut in het ajgemeen. 37 In Borssele staat een op de monu mentenlijst voorkomende woning te koop: Plein 58. Zij bestaat uit drie kamers en een keuken geheel van 17e eeuwse tegels en tableaux voorzien, bedsteden en zolder. Contactadres: C.J. Bouwens, Plein 58, Borssele, telefoon 01105-348.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 25