Restauratienieuws nale gevers. Maar er mag ook wel op gewezen worden, dat het leven in eigen land niet stil staat en niet stil mag staan. Er is in Nederland nog veel leed, vooral teweeg gebracht door woonellende. Krotopruiming en woningverval brengen onbeschrijfe lijk veel misère in duizenden gezin nen. De gehechtheid aan eigen wo ning, aan eigen woonsfeer, blijkt veel groter dan bij vroegere progno ses werd verwacht, zoals o.m. de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening in zijn brief aan de Staats secretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening per 16 septem ber 1971 bekend maakt aan de le den van de Staten-Generaal. De Bond Heemschut zou met het expe- riment-Woudrichem, dat algeheel herstel van een kleine-stadskern voorziet en de woonsfeer wil helpen verbeteren, een weg wijzen, die heil zame consequenties kan hebben die de weg kan aanduiden voor toekom stige ontwikkelingen op ruimer schaal. Dit is een initiatief uit de burgerij. Daarom doen wij op allen, die dit zo mee voelen, een beroep om daar aan zijn steen bij te dragen. Dat staat overigens een extra storting op postgiro 5.71.000 niet in de weg. Doet het, laat het doen en bevordert het te doen. Amsterdam, de Stichting Claes Claeszhofje. Opnieuw kan verheu gende voortgang worden geboekt in het complex het Claes Claeszhofje. Twee gerestaureerde panden, Ege lantiersstraat 1 en 3 konden officieel door Wethouder Brautigam geopend worden. Het Claes Claeszhofje, dat 22 panden omvat, vormt een belang rijke bijdrage aan de regeneratie van de Jordaan, die in totaal 813 beschermde monumenten bevat, waarvan ±10% in handen van de restaurerende verenigingen is. Breda, Catharinastraat 14. Het 16de-eeuwse pand is gerestaureerd en voor het publiek opengesteld als kunst- en antiekhandel. Er zullen re gelmatig exposities van hedendaag se kunstenaars plaats vinden. Een der meest waardevolle historische panden van Breda is hiermee in ou de glorie verrezen. Doesburg. Restauratienood. „Juist op het moment, dat na jaren plan nen, aan het praten een einde kwam en de restauraties op gang kwamen dreigt de regering de kraan dicht te draaien", aldus Burgemeester mr. H. V. van Walsum van Doesburg. Het „Contakt van Gelderse Oudheidkun dige Verenigingen en Musea" drong bij de Minister van C. R. M. aan op snellere restauraties in plaatsen zo als Doesburg, die met grote restau ratie-moeilijkheden te kampen heb ben en restaureren zo uitermate waard zijn. Wat op dit gebied reeds getoond kan worden is indrukwek kend. Afwijkend van het normale pa troon, dat doorgaans 17de-eeuwse restauraties laat zien, zijn het hier vooral de panden uit de 16de eeuw, die tot nieuw leven worden gewekt. Rotterdam, Oud-Delfshaven. B W willen ruim twee ton uittrekken om het pand Voorhaven 90 te laten ver bouwen tot werkruimte voor kunste naars. Er is plaats voor 21 ateliers, die binnen 15 maanden gereed kun nen zijn. Rotterdam, Molen „De Hoop". De ze Overschiese molen moest ver dwijnen, omdat hij in de vliegroute van Zestienhoven lag. Als vervan ging van deze bekende korenmolen is aan de Overschiese Kleiweg de nieuwe molen, omgedoopt in „De Speelman", verrqzen, die dezelfde karakteristiek heeft als „De Hoop". Hij zal in 1972 gereed komen en slechts in details van „De Hoop" ver schillen. De plaatselijke vereniging tot behoud van de molen heeft zich hiervoor ingezet. Ternaard (Fr.) Stichting Terp en Stee. Het doel van deze stichting is, om de windhandel in lege boerderij en tegen te gaan. De stichting wil de verlaten boerderijen verwerven en er „geselecteerde gegadigden" voor zoeken. De bonafide koper kan de boerderijen dan tegen kostprijs krij gen. Bedoeld is, dat men de bewo ners krijgt, die de juiste mentaliteit voor deze bewoning hebben. De heer Wiersma, adj.-directeur van Openbare Werken van Ternaard is de initiatiefnemer. Willemstad. De gemeenteraad heeft een actie ingeluid tot restauratie van het Mauritshuis, waarvan de totale kosten begroot worden op f 1.600.000. De raad besloot tot het verlenen van een krediet tot dat be drag, waarbij hij rekent op een sub sidie van het Rijk, en op bijdragen van particulieren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 24