Heemschutberichten Baarn, dorpsbeeld Enkhuizen 's-Hertogenbosch, parkeerga rage Ruilverkavelingen De ruilverkavelingen zijn veelal ge paard gegaan met verlies aan land- schapsschoon. Het komt het bestuur van de Bond Heemschut voor dat, nu tal van minder rendabele agrari sche bedrijven, meestal gelegen in de oostelijke en zuidelijke provin cies, moeten verdwijnen, het ge wenst is beslissingen terzake van nieuwe ruilverkavelingen aan te hou den tot het landbouwbeleid in de E.E.G. vastere vorm heeft aangeno men. In deze geest schreven wij aan de Minister van Landbouw, Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening en C.R.M. Rotterdam, Koninginnekerk In een uitvoerig schrijven aan de Mi nister van C.R.M. werd een pleidooi gehouden voor het behoud van de Koninginnekerk te Rotterdam. Zowel de kerk als het orgel nemen in het Rotterdam van heden een zo danig belangrijke plaats in, dat ver dwijning zeer ernstig betreurd zou moeten worden. De architektonische waarde van het kerkgebouw is van een dusdanige kwaliteit, dat het moeilijk zal zijn een ander voorbeeld van gelijke betekenis te vinden. De Staatssecretaris antwoordde inmid dels hieraan geen gevolg te kunnen geven daar dit onder de gegeven omstandigheden getuigenis van on zorgvuldig bestuur acht. Onder nieu we omstandigheden zou hij tot steun bereid zijn. Kockengen Dorp, bestem mingsplan De Raad van Kockengen werd ver zocht bij de aanstaande herziening van het door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurde plandeel de be grenzing van het beschermde dorpsgezicht op zodanige manier te wijzigen, dat een aaneengesloten beschermd dorpsgezicht wordt ver kregen. Leidschendam, sluizen De Minister van C.R.M. werd door de Bond Heemschut verzocht geen gevolg te geven aan het door Gede puteerde Staten van Zuid-Holland ingediende verzoek de op de lijst van beschermde monumenten ge plaatste sluizen van deze lijst af te voeren. In verband met de voorgestelde wij zigingen in de dorpskern ten behoe ve van de verkeersverbetering, vroe gen wij de Raad de aantasting van de stroken voortuin zoveel mogelijk te willen beperken en de bestaande beplanting, onder andere in de Laanstraat, zoveel mogelijk te spa ren en de nieuwe trottoirs te doen uitvoeren in kleine klinkertjes. Aarlanderveen, vuilstortplaats Het deponeren van industrievuil in een polder bij Aarlanderveen zonder dat hiervoor een vereiste vergunning was afgegeven, was reden voor de bond het College van Gedeputeerde Staten over deze ongewenste situa tie te-benaderen. Het College van Burgemeester en Wethouders van Alphen, onder wel ke gemeente dit gebied ressorteert, werd hiervan op de hoogte gesteld. Amsterdam-Metro De in dienststelling van de halte Bijl mermeer van de Nederlandse Spoorwegen maakt het doorlopen van de oostelijke metrolijn naar het Centraal Station niet meer urgent. Aangezien de aanleg van deze lijn vele miljoenen kost en verder door breken door de binnenstad ten ge volge zal hebben meende het be stuur nogmaals de Raad van de ge meente Amsterdam te moeten ver zoeken de metro vooralsnog niet verder door te trekken dan het Wa- terlooplein. Hiermee zou tevens de Nieuwmarktbuurt vooralsnog ge spaard blijven. Midden-Beemster, beschermd dorpsgezicht Het door het gemeentebestuur van Beemster ingebracht verzoek het dorp Midden-Beemster als be schermd dorpsgezicht aan te wijzen werd door Heemschut gaarne on dersteund. De Minister van C.R.M. verzochten wij dit verzoek te willen inwilligen. Eveneens werd onder verwijzing naar een door de Vereniging Oud- Enkhuizen ingezonden verzoek tot vaststelling van een beschermd stadsgezicht aan de Minister ver zocht dit stadsgezicht voor de in het adres genoemde stadsdelen vast te stellen. Het plan van de gemeente 's-Herto genbosch een parkeergarage op het Burgemeester Loeffplein te situeren, wordt door het bestuur minder ge lukkig geacht. Het aantrekken van verkeer en de aantasting van enkele historische aspekten van de binnenstad welke dit plan tot gevolg zouden hebben, waren aanleiding het gemeentebe stuur te verzoeken de mogelijkheid van uitvoering van een ander plan - opgesteld door enkele raadsleden - te willen onderzoeken en de resulta ten hiervan te willen mededelen. Zilveren anjer voor J. Posch De heer J. Posch, voorzitter van on ze Noord-Hollandse Commissie Stad en Dorp, werd in juni jl. de zil veren anjer toegekend. De heer Posch kreeg deze hoge on derscheiding, „daar hij, naast zijn werk als dijkgraaf en als burge meester van Oterleek, belangrijke initiatieven op het gebied van cul- tuurconservering heeft weten door te zetten". Tot de opvallendste behoren het vol ledig herstel van waterstaatkundige monumenten en een hele reeks ge bouwen, alsmede het behoud van de elf nog resterende molens in de Schermer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 23