Huizenbeurs HEEMSCHUT aan ondergang en verval van monumenten van ge schiedenis en kunst: een standpunt, dat uitéindelijk tegen de natuur van de mens indruist. Wat zou de wereld arm zijn, indien geen verkwistende kerke lijke/pauselijke/vorstelijke of overheids-hand of geen motieven van prestige aan de menselijke geest gelegenheid hadden gegeven zich in grote bouwwerken te kunnen ontplooien en alle landen bezaaid waren met een uniforme utiliteitsbouw voor behoeftendekkende woon-, bid- en werkgelegen heid. Ër zou dan een wereld zijn ontstaan om uit weg te. lopen en het is gelukkig voor deze aarde, dat de Kerk/Kerken eerst na 2000 jaren christen dom tot de „ontdekking" komt/komen, dat alles, wat boven het noodzakelijke uitgaat, met spilzucht en „onduldbaar schandaal" bestempeld, moet wor den. Hoe zou de wereld zonder het „Onduldbaar schandaal" van een St. Pieter er uitzien? leder weet toch, dat de bevolking van de Kerkelijke Staat ten tijde van de bouw van dit enorme Gods huis in bittere armoede leefde. Zouden mensen ooit naar her- en derwaarts reizen, indien nergens iets anders dan volkswoningen waren te zien en men nergens eens iets kon bewonderen, waarin de vonk van menselijke genialiteit en de kundigheid van vakbekwame lieden belichaamd was. Geeste lijke armoede zou de tol geweest zijn, die de hele wereld had moeten betalen, indien tweeduizend jaar geleden dit huidig kerkelijk streven al een feit zou zijn geweest. Nu straalt daarentegen de geeste lijke rijkdom van het verleden de mens in de aan wezige bouwwerken tegemoet, waardoor hij met liefde voor zijn geboortegrond wordt bezield en die hij voor geen geld ter wereld zou willen missen ook als hij weet dat ze ten koste van vele primaire volksvoorzieningen zijn tot stand gekomen. Wat zou de liefde voor de Kerk in schamele verborgen heid hebben geleefd als deze geen stralende ge stalte had gekregen in de talloze kerkelijke monu menten van geschiedenis en kunst en wat zou de weduwe aan gevoelens van .voldoening hebben moetën ontberen, als zij niet van haar armoede het „penningske der weduwe" (Mark. 12 41-44) had kunnen offeren „ad maiorem Dei gloriam", zoals overal staat te lezen. Geen mens zelfs in China niet bezit uiteinde lijk de behoefte aan een culturele revolutie en daarom mag men dankbaar zijn, dat er overal ter wereld rijksdiensten met bekwame krachten werk zaam zijn om aan het nageslacht door te geven wat het verleden aan bouwwerken naliet. Het be houd van monumenten van geschiedenis en kunst is een daad van goed overheids/particulier beleid en heeft met „openbare of privé verkwisting" of met „nationaal of persoonlijkprestige" niets te maken. Dr. W. J. A. VISSER Maasland Te koop in Maasland een 17e- gedeel telijk 18e-eeuws woonhuis aan gracht in dorpskern. Onder architectuur en toezicht Monumentenzorg gerestau reerd ep door huidige eigenaar zelf afgewerkt. Indeling: grote hal, stu deerkamer, eetkeuken met schouw, trappenhuis-vide, opkamer, gr. zitka mer met open haard, 2 slaapkamers, 2 toiletten, badkamer. Plavuizen, te gelwanden, orig. eiken deuren, c.v. Grote tuin met bakhuisje, schuurtje, plaatsje en ged. overdekte steeg. Medio 1971 leeg te aanvaarden, ge stoffeerd en met ingebouwde keuken inventaris. G. Huizfnga, Brug. v. d. Lelykade 14, Maasland. 1899-2391.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 35