sterpatroon aangebracht. Het oude stadhuis doet thans dienst als restaurant en is eigendom van de gemeente. Het zogenaamde „Huis van Jacoba van Beieren" ook genoemd „Het Klooster" Het huis aan de Molenstraat no. 6/8 is. een van de weinige gebouwen, die de verwoesting van 1573 hebben overleefd. Het huis maakte oorspronkelijk deel uit van een groter complex, dat behalve de in 1852 afgebroken „Hoftoren", het Tolhuis en de Visbank omvatte, die tegen de voet van de Hof toren stond aangebouwd. Een vleugel, die tussen het nog bestaande gebouw en de Hoftoren was gelegen werd al kort voor 1832 gesloopt, Na de verplaatsing van de Tol van Woudrichem naar Gorinchem in 1420 is het huis in particuliere handen gekomen. Het jaar daarvoor zou Jacoba van Beieren in dit of in een ernaast gelegen huis een korte tijd hebben geresideerd. Pas in 1474 werd het tot Kruisherenklooster ingericht. Er was in die tijd nog een tweede klooster in de stad, namelijk een konvent van de Dominikanessen, waaraan de namen Achterstraat en Bagijnenstraat (sic!) de her innering bewaren. Het onderhavige huis dateert in oudste aanleg uit de 14de eeuw, maar het is in de 17de eeuw en in 1780 gewijzigd. De eerste restauratie vond plaats in 1904 en in 1965 is hét huis opnieuw gron dig onder handen genomen. Het huis, dat wordt gedekt door een zadeldak, tussen twee zijgevels, heeft de ingang aan de lange straatzijde. In vier van de vijf traveeën bevinden zich korfbogige ont- lastingsbogen boven de vensters. De hoogvelden zijn gevuld met metselmozaiek. De linker zijgevel Het blok huizen Hoogstraat hoek Kerkstraat 82 Het gerestaureerde oude raadhuis van terzijde gezien, met de opge knapte panden Hoogstraat 49 t/m 53 Het gerestaureerde Klooster, of Huis van Jacoba van Beieren in de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 22