Heemschutberichten 68 Zevenaar - Bestemmingsplan Centrum Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring aan dit be stemmingsplan, waartegen mede door de Bond Heemschut bezwaar werd gemaakt, onthouden. Huize „De Oliphant" Gezien de handelwijze van de ge meente Rotterdam met dit monument, achtte het bestuur het gewenst de Minister van CRM nogmaals aan dacht te vragen voor de door de gemeente Rotterdam mondeling ge dane toezegging de verplaatsing voor eigen rekening te doen uitvoe ren. Gemeente Nuenen - toren Nederwet- ten Het bestuur verzocht de raad der gemeente Nuenen zich nogmaals te beraden over de conservering van de oude toren te Nederwetten. Te gen het advies van B W dat het niet verantwoord was de raad een voorstel tot conservering of restau ratie te doen, stelde de Bond dat het tot de verplichtingen van de ge meente behoort te zorgen voor het behoud van gemeente-eigendommen. Brummen - Marktplein - Klein Engelen burg Het plan van de Boerenleenbank om aan het marktplein van Brummen tot nieuwbouw over te gaan, was voor het bestuur aanleiding B W te vragen deze zaak met grote aandacht te volgen opdat de speciale charme van dit plein zo min mogelijk zou worden aangetast. Verder verzochten wij B W het landgoed Klein Engelenburg niet voor bebouwing te bestemmen aan gezien hiermede een fraai wandel park aan de burgerij zou worden ont nomen. Nieuwkoop - gedeeltelijke demping Voorwetering Dempingsplannen hebben een taai leven. Dat bleek weer eens duide lijk te Nieuwkoop. In 1955 en 1962 werd in samenwerking met de ANWB tegen de toen voorgestelde dem pingsplannen geageerd. Volgens ver kregen informatie is er thans weer een voorontwerp om de Voorwete ring gedeeltelijk te dempen. Het be stuur handhaaft zijn vroeger stand punt en in een brief aan de raad der gemeente Nieuwkoop wordt met klem de voorgenomen demping ontraden op grond van een onnodige vernie ling van het dorpskarakter. Warmenhuizen - omgeving N.H. Kerk Een drietal ingezetenen van deze gemeente schreef een open brief aan de Minister CRM over de aan tasting van de omgeving van de kerk door voorgenomen sloping van enkele panden. Heemschut onder schreef het betoog der requestranten en vroeg de gemeente het bestem mingsplan zodanig te herzien dat sloping van de betreffende panden waaronder het Baanhuis (waarover wij reeds in 1968 met de gemeente contact opnamen) vermeden kan worden. Hilversum - sloop bankgebouw Volgens persbericht bestaat het voor nemen het huidige kantoor van de Algemene Bank aan de 's-Graveland- seweg te slopen. De afbraak van dit prachtige 18de eeuwse woonhuis zou door de Bond uitermate worden betreurd en wij vroegen B W van Hilversum dit te voorkomen. Even eens uit persberichten vernamen wij dat ook de burgemeester zijn ver ontrusting had uitgesproken en dat nader overleg met gemeente en bankinstelling zal plaats vinden. Medemblik - Turfhoek Plannen voor een verbreding van de Turfhoek, welke onder onze aan dacht werden gebracht, waren aan leiding het college van B W te Medemblik nadere inlichtingen over de uitvoering hiervan te vragen. En kele suggesties om aantasting van dit fraaie gedeelte van Medemblik te voorkomen werden eveneens in onze brief opgenomen. 's-Graveland - Cannenburgerweg In verband met wegverbeteringswer- ken in 's-Graveland, vroegen wij het gemeentebestuur bij de uitvoering hiervan de aanwezige beplanting zo veel mogelijk te sparen. Medemblik - Turfhoek Een lid vestigde onze aandacht op plannen tot verbreding van de Turf hoek in Medemblik. Op ons verzoek om inlichtingen deelde de gemeente ons mede, dat nog geen concrete plannen bestaan maar dat te zijner tijd hierover nadere gegevens zullen worden verstrekt. Wij verheugen ons over deze toe zegging, waardoor een goed overleg vooraf kan worden verkregen. Bergen op Zoom - bestemmingsplan Parade De raad van de gemeente Bergen op Zoom werd bericht gezonden dat de Bond bezwaar maakt tegen het be stemmingsplan „parade", omdat het bestaan van de middenstand in het stadscentrum wordt aangetast en het tevens een bedreiging vormt voor de in de historische stadskern gelegen monumenten èn voor het gehele stadsbeeld. Amsterdam-tegenstellingen Amsterdam, één der mooiste steden ter wereld is bezig zich tevens de naam te verwerven van één der vuil ste hoofdsteden van Europa te zijn. De rommel slingert over de straten en markten, drijft door de grachten alsof er geen Stadsreiniging is. En dat alles voor de deuren en stoepen van de fraaiste gevels. Men zal meer moeten doen dan hotels bouwen om de toerist en de zakenman te boeien en langer doen verblijven in Amster dam! Amsterdam, de stad met het grootste aantal historische monumen ten, de stad, die jaarlijks de meeste monumenten restaureert en de meeste panden sloopt. Brandgevaar Zou een aktieve controle op de brand beveiliging van waardevolle panden niet meer gestimuleerd kunnen wor den? Kasteel Nederhorst en het z.g. Walenweeshuis aan de Vijzelgracht te Amsterdam hebben waarachtig toch wel geleerd hoe noodzakelijk dat is. En wie herinnert zich niet de reeksen monumentale pakhuizen (De Koorn- drager en die op het Prinseneiland) die verloren gingen wegens opslag van brandbare stoffen zonder afdoen de beveiliging. De Amsterdamse po litie heeft een afdeling Voorkoming Misdrijven, maak er met spoed een afdeling Voorkoming Branden bij. En niet alleen in Amsterdam? Hebben alle bewoners van monumenten brand slangen bij de hand en voor gebruik gereed? Beschikken zij over snel- blussers? Zou het niet verstandig zijn zich in dit opzicht paraat te houden?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 30