Rljkepijndersstraat De uitbreiding van deze brouwerij over de straat doet de structuur van dit deel binnenstad totaal verloren gaan. Iedere zelf regenere rende werking is hierdoor bij voorbaat uitgesloten. Door het afsluiten van een straat zet men de deur voor de bulldozer open. gen: om het schone gemakkelijk te kunnen bereiken, verliest men zo gemakkelijk het schone! Om het verkeersprobleem op te lossen doet de schrijver een middel aan de hand om de achterkoe ren en binnenterreinen te bekijken op de mogelijk heid deze als parkeerterrein in te richten. Men moet Brugge wel heel goed kennen om daar een oordeel over te kunnen geven. Wat de opmerkzame bezoe ker opvalt is de rijkdom die Brugge bezit aan prach tige binnenterreinen. Gelukt het eens een keer om zo'n stil binnenterrein te bezoeken dan ervaart men een genoegen dat men niet gauw vergeet. Deze ter reinen zijn vaak prachtig van architectuur. Deze bin nenruimten zouden, indien ze voor de wandelaar opengesteld werden een extra ruimtedimensie aan Brugge verlenen die men tevergeefs in een andere stad zou zoeken. Uiterste voorzichtigheid hiermede is geboden Stadskernvernieuwing Als derde onderdeel behandelt de schrijver de stadskernvernieuwing. Oud Brugge biedt, hoe won derlijk ook, nog volop ruimte voor het creëren van nieuwe woningen. De schrijver somt enige gebieden op waar dit zou kunnen plaatsvinden. O.a.: a. De kazernes aan de Kruispoort (4 ha I). b. Het militaire hospitaal. c. Het St. Lodewijkscollege. Onnodig te zeggen dat hier uiterste voorzichtigheid geboden is. De overheid moet hier een dwingend herstructureringsplan opstellen, voordat particuliere beleggers hun plannen gaan maken. Het kazerne terrein grenst met de lange kant aan de Kazerne- vest, dus zeer gunstig voor nieuwbouw; maar met Rozenhoed kaai 1-2 Voorbeeld van een goede restauratie. Vóór de restauratie had dit uit 1672 daterende hoekpand echter wit geschilderde gevels, waar door het beter in de totale straatwand paste. Foto's: A. Debonnet de korte kant aan de Langestraat. Deze Langestraat is slechts 500 meter lang en bevat al ongeveer 80 waardevolle oude huizen die alle op de eerder ge noemde inventarisatie van Dr. Luc Devliegher voor komen. De op het terrein doodlopende zijstraten van de Langestraat bevatten eveneens waardevolle pan den zoals de Koopmanstraat met 7 stuks en de Kwekerstraat (250 meter lang) met zelfs 40 panden. Een herstructurering van dit gebied zou men kunnen bereiken door de bestaande doodlopende straten tot aan de Vest door te trekken en de nieuwe door brekingen van dit gebied hierbij aan te passen. De schrijver dringt aan op restauratie van het unieke Begijnhof. De gelden ontbreken. Pas als de stad Brugge dit complex in eigendom zou kunnen ver werven, kan met een grootscheepse restauratie van de huizen worden begonnen. De schrijver beëindigde zijn toekomstperspectief aldus: „Maar ik durf de overtuiging te koesteren dat zij een bijdrage vormen tot de ideeënconfrontaties van zeer velen en dat dit moge leiden tot een ver nieuwde dynamische politiek voor de oude binnen stad". Conclusie Wij mogen blij zijn met dit toekomstperspectief. Het getuigt van realiteitszin; zou dit toekomstperspectief als blauwdruk gaan fungeren voor het binnenstads- beleid van het gemeentebestuur, dan zal Brugge over enige jaren door vele steden in België benijd worden. Een gave oude binnenstad zal voor de ko mende generaties een niet te onderschatten rijkdom zijn. H. J. Zantkuijl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 23