Vlamingstraat 33 Dit pand dateert van 1399 en werd gebouwd voor kooplieden uit Genua. (Genuese loge) In 1578 namen de uitgeweken saaiwevers uit Houdschote het pand in gebruik, waarna het de naam ,,de Saai- halle" kreeg. In de 18e eeuw werd de rechte bovengevel, die voorzien was van kantelen, vervangen door een klokgevef met halfronde afdekking. De strukturele omstandigheden wijzigden zich niet, n.l. het gezamenlijk bewonen van een beperkt stuk grond binnen een ommuurde en verdedigbare stad. De bewoningseisen t.a.v. het stadswoonhuis wijzig den zich zeer geleidelijk. Wij zouden kunnen stellen dat de ontwikkeling van het woonhuis steeds een vervolmaking van en aanpassing aan het oudere huistype is. Er zit een duidelijke lijn in de evolutie van het woonhuis en dus ook in de gevels. Laten wij toch niet de fout maken de gevels afzonderlijk te bekijken zonder te beseffen dat de vroegere archi tectuur zeer functioneel was en de gevels duidelijk de ruimtewerking van binnen weergaven. Veel on derdelen en materialen van de gevel bleven dezelf de, zowel wat maat en kleur betreft zoals kozijnen, stoepen, hout, bakstenen, zand- en hardsteen. De diverse stijluitingen werden dus hoewel ze we zenlijk verschilden uitgevoerd met dezelfde ele menten en materialen. Door de gehele ontwikkeling van het woonhuis loopt als het ware een duidelijke lijn waarlangs de evolu tie plaatsvond. Bij dit alles mogen wij ook het ele ment tijd niet uitschakelen. Een pand uit het begin van de 17e eeuw en een pand uit het einde van de 18e eeuw worden beide, hoewel ze twee eeuwen in tijd verschillen, door ons als oud ervaren. Na het einde van de 18e eeuw hebben zij dezelfde verande ringen ondergaan. Zij hebben meestal dezelfde raamindelingen en deuren gekregen in het begin van de 19e eeuw, eventueel dezelfde gevellijst en vóóral dezelfde kleur. Door deze tijdsdimensie is er een natuurlijke verwantschap ontstaan. Het is vooral de eerste helft van de 19e eeuw geweest, bet neoklas- sicisme, dat een sterke eenheid in het totale stads- Spinolarei 18 Poging om nieuwbouw te realiseren in een bestaande oude wand. Hier zou het wit schilderen van de gevel de aanpassing zeker beter maken. Helaas heeft men voor deze nieuwbouw een 17e eeuws huis gesloopt. Foto's: A. Debonnet beeld heeft doen ontstaan. In Brugge is er in deze tijd een gaaf wit stadsbeeld ontstaan. Het verwaar lozen van deze kleur bij restauratie en nieuwbouw, in welke vorm dan ook, is een van de grootste fou ten geweest. Een formule voor het bouwen in de oude binnenstad zou kunnen luiden: een ruimtelijke indeling van het huis, die duidelijk aangepast is aan de structuur van de stad, dus breedte, hoogte en diepte, gericht op de maat van de straat of gracht, met een vormgeving waarin functionaliteit en versierend vermogen sa mengaan en waar rekening wordt gehouden met de bestaande continuïteit ïn maat, kleur en materiaal. De oude plattegronden verraden sterke gerichtheid op de straat, wat een andere woonplattegrond ver eist dan wij gewend zijn te maken bij onze grote flat gebouwen. Het woonhuis in de oude stad vraagt nu eenmaal om een totaal andere bewoning dan een flat. Van belang is de verticale bewoning, die nu eenmaal in een binnenstad met beperkt vloeropper vlak algemeen was. De begane grond drukt het ge bruik van het pand uit, het contact van bet pand met de straat moet hier het grootst zijn. Die delen van de woning die het minst het directe contact met de straat, achtererf of binnenkoer nodig hebben, beho ren op de bovenverdiepingen en zolder zoals slaap- en werkkamers, berging en eventueel apartementen voor tijdelijke bewoning zoals kamerbewoners. Deze vertrekken zullen ook een mindere hoogte nodig hebben dan die ruimten waar het dagelijks leven zich afspeelt en de integratie met de rest van de bin nenstad het grootst is. De gevel moet deze indeling duidelijk uitdrukken. Goede, passende nieuwbouw in een oude binnenstad is niet op de allereerste

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 21